Mastodon

iMac z ekranem Retina

13
Dodane: 10 lat temu

Dzisiejsza konferencja nie obfitowała w nowości. Tak naprawdę pojawił się tylko jeden produkt, którego kompletnie się nie spodziewałem. iMac z ekranem Retina, bo o nim mowa, jest pierwszym stacjonarnym komputerem Apple z wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości.

27-calowy iMac dostępny jest teraz z zupełnie nowym ekranem 5K. Jego dokładna rozdzielczość to 5120 x 2880 pikseli. W podstawowej wersji komputer posiada czterordzeniowy procesor Intel i5 o taktowaniu 3,5 GHz (z Turbo Boost do 3,9 GHz), natomiast najmocniejsza wersja ma już czterordzeniowe i7 o taktowaniu 4 GHz (z Turbo Boost do 4,4 GHz). Ponadto można zamówić go z 8 GB pamięci RAM, bądź też rozszerzyć ją do 16 GB lub 32 GB. Standardowo zainstalowany jest dysk Fusion Drive (połączenie HDD i SSD) o pojemności 1 TB, dostępny jest też wariant o pojemności 3 TB, bądź też SSD o pojemności 256 GB, 512 GB lub 1 TB.

Za grafikę odpowiada układ AMD Radeon R9 – do wyboru jest wersja M290X z 2 GB pamięci GDDR5 bądź też M295X z 4 GB pamięci. Zapewnia ona na tyle wysoką wydajność graficzną, że możliwa jest jednoczesna obsługa wyświetlania na wbudowanym ekranie 5K oraz zewnętrznym monitorze o rozdzielczości sięgającej 3840 x 2160 pikseli. iMac posiada dwa porty Thunderbolt 2 oraz cztery porty USB 3.0, port Ethernet, wyjście słuchawkowe oraz czytnik kart SDXC. Za łączność odpowiada Bluetooth w standardzie 4.0 oraz Wi-Fi kompatybilne z protokołem 802.11a/b/g/n/ac.

Cena komputera zaczyna się od 10 999 zł za model podstawowy.

Paweł Hać

Ten od Maków i światła. Na Twitterze @pawelhac

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 13

ieeee – to jakby powiedziec Retina w Macbook Air.

dla mnie takie okreslenie bardziej by pasowalo do AppleTV np.

Ciekawa premiera. Chetnie poczytam recenzje. Mysle, ze do konca roku pojawi sie Apple Thunderbolt 5K Display. Jedyna niewiadoma, jest wydajnosc najmocniejszej wersji mobilnej GPU od AMD.

Obawiam że “Apple Thunderbolt 5K Display” się nie pojawi za szybko. Z tego co kojarzę, wszystkie laptopy Apple z zintegrowaną grafiką intela nie pociągną takiej rozdzielczości(nie wiem jak pozostałe, ale ich mało), iMac również…

Mozesz miec racje. Nie wiem jakie sa mozliwosci ukladow Intela, ale jest spora grupa uzytkownikow nowych Mac’ow Pro, czy tez przyszlych wlascicieli iMac’ow 5K. Wydaje mi sie, ze “musza” wziac to po uwage. Zobaczymy.

Ale iMac 5k nie pociągnie drugiego monitora 5k;). Zgodnie z tekstem powyżej: max “3840 x 2160 pikseli” na zewnętrznym monitorze.

Wydaje mi się że obecnie jedynym sprzętem który pociągnie “Apple Thunderbolt 5K Display” to Mac Pro. A trzeba przyznać, że z racji ceny jest to produkt raczej niszowy.

W takim razie slabo zupelnie. Co do ceny, to Mac Pro w wersji podstawowej kosztuje niewiele wiecej niz iMac 5K. Mi osobiscie 5K jest niepotrzebne zupelnie. Na dzien dzisiejszy nie ma wiekszego zapotrzebowania na dostarczanie klientom video w 4K. Na co dzien pacuje na ACD 30″ i na 2 x 23″. Zdecydowanie wole to drugie rozwiazanie, stad moja ciekawosc. Dwa monitory, to dwa monitory :)

No niestety, o ile sprzęt mobilny bardzo szybko zwiększa upakowanie pikseli to w rozwiązaniach stacjonarnych mamy raczej stagnację.

Dokupiłem ostatnio Monitor 24″ z rozdzielczością 1920x1200px do Macbook’a PRO z retiną i mam problem z pracą na nim. Te piksele są takie duże…

na iOS przykładem jest w pełni 64-bitowa aplikacja Procreate, gdzie rozmiar obrazu może mieć nawet 4096×4096 pikseli. I wystarcza spokojnie 1 GB RAMu, (to tak na marginesie, gdyby nagle się tu składacze PieCów zaczęli rzucać ze swoimi teoriami).

Dobra, dobra… mnie tu nie chodziło o typ „zawartości”, mediów czy branży produktywnej, a o fakt, który żeś wcześniej zauważył: że do pracy z materiałem 4k, nie jest konieczne i bezwzględne używanie monitorów 4k.

“3840 x 2160” to już zdaje się 4K, więc jak na moje oko, spora rozdzielczość, nie wiem czy gołym okiem będzie widać wielką rożnice w wielkości pixeli.