Biznes to Rozmowy – Edwin Bendyk i John Scherer
Prezentujemy kolejnych prelegentów kongresu “Biznes to Romowy” organizowanego przez Netię.
Edwin Bendyk
Temat prelekcji: Technologie partycypacji. Biznes i społeczeństwo w epoce hiperkomunikacji.
Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta i pisarz, dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas, wykładowca w Centrum Nauk Społecznych PAN.
Członek zespołu pisma „Polityka”, zajmuje się tematyką cywilizacyjną oraz relacjami między nauką, techniką a polityką, gospodarką, kulturą i życiem społecznym. Publikuje także w „Przeglądzie Politycznym”, „Krytyce Politycznej”, „Piktogramie”, tygodniku „Computerworld”, magazynach „Mobile Internet” i „i-biz”. Prowadzi blog „Antymatrix” i serwis „Makroskop”. Członek Panelu Głównego Narodowego programu Foresight Polska 2020, członek rad programowych Polskiego Forum Obywatelskiego, Centrum Politycznych Analiz, Programu Rozwoju Bibliotek i projektu „Moja Polis”. Członek władz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Infostar, Nagrody im. Marka Cara, statuetki Infostat.
Potrzeba komunikacji jest podstawową potrzebą antropologiczną. Od struktury i intensywności komunikacji zależą relacje społeczne, stosunki władzy, metody produkcji wiedzy i sposoby kreowania wartości w gospodarce. Za sprawą rewolucji technologicznej polegającej na upowszechnieniu technik przetwarzania i przekazywania informacji (komputer, sieci teleinformatyczne, Internet) człowiek w kroczył w epokę hiperkomunikacji. Konsekwencje tej rewolucji ciągle odkrywamy, zaskakiwani przez kolejne fale innowacji technicznych, kulturowych, społecznych i politycznych kwestionujących dotychczasowe formy życia we wszystkich jego aspektach. Umiejętność zarządzania zmianą to dziś podstawowa kompetencja, zwłaszcza w świecie biznesu. Wymaga jednak zrozumienia, w jaki sposób technika i społeczeństwo na siebie wzajemnie oddziaływają.
John Scherer
Temat prelekcji: Czy Internet stanowi narzędzie autentycznej komunikacji?
John specjalizuje się w rozwoju top executives, przywództwie, konflikcie, zmianie oraz transformacji kultur organizacyjnych poprzez „uwalnianie ludzkiej duszy w pracy”.
Bogaty życiorys Johna obejmuje między innymi wykształcenie historyczne, filozoficzne, doktorat z psychologii behawioralnej oraz dyplom teologiczny; kilka książek i niezliczoną liczbę artykułów oraz audiowizualnych materiałów szkoleniowych; doświadczenie służby wojskowej w US Navy, pracę pastora w środowiskach „odrzuconych”, założyciela szkoły wyższej oraz przedsiębiorcy-innowatora.
W kontaktach z ludźmi napotykamy wiele przeszkód, które utrudniają skuteczną komunikację. A przecież porozumiewanie się stanowi podstawę naszych relacji. Zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym słuchanie, konstruktywne prowadzenie dyskusji czy asertywne wyrażanie własnego zdania to umiejętności konieczne, by odnosić sukcesy. Jak budować mosty zamiast murów? Co stanowi o autentyczności relacji międzyludzkich? Co to jest „Interpersonal bandtwidth” i na czym polega sekret relacji opartych na internecie?
Patronem medialnym kongresu jest redakcja „Mojego Jabłuszka”.