iMagazine

Jailbreak – wolność?

04/02/2010, 12:00 · · 10

System iPhone OS jest zamkniętą platformą z wieloma restrykcjami, które w teorii akceptujemy kupując i korzystając z iPhone’a lub iPoda touch. Wielu ludziom nie spodobała się umowa licencyjna, regulamin AppStore, niektóre rozwiązania systemowe, a czasami nawet ich brak. Naturalną koleją rzeczy był więc fakt zawiązania się grup hakerskich, mających na celu łamanie wszystkich zabezpieczeń urządzeń pracujących pod kontrolą systemu iPhone OS – począwszy od pełnego dostępu do pamięci systemowej, na SIM locku kończąc. Nazwali to jailbreakiem, czyli “ucieczką z więzienia”. Było to swoiste otwarcie drzwi wszelkim modyfikacjom systemu, autorskim programom itp.

Najbardziej znaną grupą publikującą bezpłatne narzędzia do wykonywania jailbreaka oraz wgrywania aplikacji z poza AppStore jest Dev-Team. W repozytoriach programu Cydia znajdziemy to wszystko, co nie ukazało się w sklepie Apple: modyfikacje wyglądu systemu, dodatkowe funkcjonalności, przeportowane programy z innych systemów tj. Linux oraz – niestety – pirackie wersje płatnych aplikacji z AppStore.

Pytanie, czy jailbreak jest legalny pozostaje otwarte. Zwolennicy twierdzą, że z zakupionym urządzeniem mogą robić co chcą. Przeciwnicy (w tym Apple), powołują się na umowy licencyjne oraz prawoa autorskie, które ich zdaniem zostają naruszone w momencie zmodyfikowania systemu.

Muszę się przyznać, że po części jestem zwolennikiem jailbreaka, ale ograniczającego się do zdjęcia blokady SIM lock. Nie jestem w stanie zaakceptować faktu, że kupując telefon komórkowy za 3500 zł bez abonamentu, jestem i tak zmuszony do podpisania umowy z operatorem u którego dokonałem zakupu, ewentualnie zakupienia prepaida, ponieważ moje urządzenie nie pozwoli mi wykonać połączenia (innego niż alarmowe) na obecnie posiadanej karcie innego operatora. W tym wypadku, naruszenie praw autorskich Apple jest niewątpliwe. Dochodzi bowiem do pełnej ingerencji w kod oprogramowania modemu GSM tzw. baseband.

Wiele osób mających iPhone’a lub iPoda touch nie zastanawia się nad legalnością jailbreaka, a tym bardziej nad bezpieczeństwem systemu po przeprowadzeniu tej operacji, którą nierzadko automatycznie wykonują im znajomi lub serwisy sprzętu GSM. A powinni. Bardzo często instalacji Cydii towarzyszy uruchomienie usługi SSH. Jest to proces służący do łączenia się ze zdalnymi komputerami, umożliwiający przesyłanie plików i wykonywanie poleceń. Jako, że proces “łamania urządzenia” jest globalny, to ustawienia SSH również są takie same dla wszystkich, łącznie z hasłem dostępu!

Kilka dni temu, świat informatyczny obiegła informacja, że jakiś człowiek wszedł na losowe iPhone’y pewnego operatora GSM, wykorzystując w tym celu wyżej wspomniane globalne hasło. Nie wiem czy jest to przypadek, czy celowe działanie, lecz kilka miesięcy wcześniej ogłosiłem alarm na zamkniętym forum, na którym udzielają się członkowie Dev-Teamu, prosząc o ustawianie losowego hasła dostępowego w trakcie jailbreakowania urządzenia. Na dowód powagi sytuacji, przedstawiłem wyniki skanowania jednej z klas adresowych naszego rodzimego błękitnego operatora. W przeciągu kilku minut uzyskałem dostęp do kilku iPhone’ów, wykorzystując to globalne hasło. Odzewu ze strony “drużyny” nie było, a skanowanie z wyświetleniem szantażujących wiadomości ktoś przeprowadził… Należałoby sobie zadać pytanie: czy ustawianie domyślnego hasła podczas jailbreakowania jest na rękę pewnym grupom osób, czy też nie?

W Cydii znajdziemy aplikacje, które z różnych względów nie zostały zaakceptowane przez AppStore. W większości przypadków, powodem odrzucenia jest ingerencja programu w działanie systemu. Przykładem może być Cycorder – program umożwiający nagrywanie sekwencji wideo w iPhonie 1 generacji oraz 3G, które oficjalnie tego nie wspierają. Jednak każdy kij ma dwa końce, a medal dwie strony. Taka ingerencja w oprogramowanie oraz wyciskanie ostatnich soków z elektroniki może zdestabilizować pracę całego urządzenia, uniemożliwiając np. wykonanie połączenia alarmowego w krytycznej sytuacji.

Jailbreakowanie iPhone OS to zabawa w kotka i myszkę z korporacją Apple, bowiem każda nowo wydana aktualizacja systemu powoduje ponowne zablokowanie telefonu, usunięcie niewspieranych aplikacji zainstalowanych przy pomocy Cydii oraz wszystkich ustawień i danych zgromadzonych w tych programach. Jednym słowem: przypadkowo wykonany update powoduje, że Wasze wysokie wyniki w grach odchodzą w niepamięć, nakręcone filmy wyparowują, a notatki i zdjęcia w magiczny sposób znikają.

Zgodnie z oświadczeniem Apple oraz zdrowym rozsądkiem, wykonanie jailbreaka unieważnia gwarancję na urządzenie. Zwolennicy powiedzą, że wystarczy przywrócić ustawienia fabryczne przy pomocy iTunes, aby zlikwidować jailbreak i w ten sposób oszukać serwis. Ja natomiast postawię pytanie: co w przypadku, gdy nasz uszkodzony iPod touch nie jest w stanie skomunikować się z komputerem? Nie jesteśmy wtedy w stanie wyczyścić “miejsca zbrodni”.

Bez względu na to, czy jesteście świdomymi użytkownikami sprzętu pracującego pod kontrolą iPhone OS, czy też przypadkowymi ofiarami polityki Apple odnośnie SIM locków, pamiętajcie, aby nie magazynować ważnych danych w aplikacjach z poza AppStore oraz zmienić hasło administratora, jeżeli macie aktywny SSH.


Jakub Żukowski

Kochający mąż i ojciec. Odpowiedzialny był za wizerunki osób publicznych, serwisował sprzęt Apple oraz pracował w post-produkcji. Obecnie kieruje zespołem Gurunaki Polska. Twierdzi, że życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń. Według niego, ono jest po prostu zupełnie inne.


Dodaj komentarz

btd napisał(a):

Jak apple pozwoli na cos w rodzaju intelliscreen to nie bede lamal. I w koncu przestanie cudowac z tetheringiem.

Marcin napisał(a):

jeśli będę mógł oficjalnie i w pełni ściągnąć simlocka z telefonu który kupiłem legalnie chętnie wyrzucę JB w pizdut… ale się nie da?

Piotr Chyliński napisał(a):

Sporo zależy od operatora. Dla przykładu iPhone’y z Ery dostarczane są bez simlocka.

Marcin napisał(a):

3000 za iP to ponad moje możliwości – kupiłem na allegro od rodaka wracającego z emigracji w UK… i skazany jestem na JB..

Sławek napisał(a):

Albo pozyczenie od znajomego karty era, bo podobno tyle wystarczy do odblokowania iPhone w iTunes.

Marcin napisał(a):

nie sądzisz, że jakby to działało, to byłoby głośniej o tej metodzie?

Sławek napisał(a):

No nie wiem, ale tak czytałem gdzieś.

deelee napisał(a):

ale ktos zaponial tu chyba o kwestii braku wylaczenia EDGE – przyczyny niejednego wysokiego rachunku nie jednej osoby. a rezultaty sa takie ze sporo ludzi w swiadomy sposob odcina sie od sieci w obawie przed kolejnym kilkuset zlotowym reachunkiem.

Piotr Chyliński napisał(a):

Ad Sławek: Nasza redakcyjna wyrocznia w sprawach iPhone’a, Norbert Cała, twierdzi, że mamy tu do czynienia z tzw. „wiadomością z Radia Erewań”: w zasadzie wszystko się zgadza, tyle że chodzi o telefon z Ery z dowolną kartą SIM, a nie na odwrót.

Remik_k napisał(a):

Może śmiesznie to zabrzmi, ale ja robię JB tylko po to aby zmienić ikony. Jeśli powstanie taki np. Candybar dla iPhona to przestane. Chociaż mało to prawdopodobne raczej. Nic nie poradzę na to, ze jestem esteta i standardowych ikon używać nie będę ani w OS X ani w iPhonie.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK