Mastodon

Jak skonwertować książki z innych formatów na ePub – Calibre dla maków

6
Dodane: 14 lat temu

Z pewnością część z Was rozważa zakup w przyszłości nowego gadżetu Apple, czyli iPada. Urządzenie w swoim formacie świetnie ma nadawać się do czytania cyfrowych książek. Firmowa aplikacja iBooks, pozwala na dodawanie do biblioteki książek ze swojej własnej kolekcji. Muszą być to jednak pliki w formacie ePub, które wystarczy przeciągnąć do odpowiedniego działu iTunes, a następnie zsynchronizować urządzenia. Nie wiem jak u Was, ale żadna z książek czy publikacji, które posiadam, nie jest w formacie ePub, a głównie w PDF. Do konwersji na wspomniany format możemy użyć darmowego programu Calibre.

Calibre to nie ideał. Program jest ociężały i ma niezbyt przyjazny interfejs, jednak spełnia swoje zadanie. Wystarczy dodać wybraną pozycję do biblioteki i wybrać format konwersji. W moim przypadku, za plik tekstowy posłużyła instrukcja obsługi iPada w PDF.

Gotowy plik wystarczy przenieść do iTunes, a następnie podłączyć iPada i zsynchronizować jego bibliotekę iBooks.

Calibre potrafi konwertować pliki pomiędzy następującymi formatami: EPUB, FB2, LIT, LRF, MOBI, PDB, PDF, PMLZ, RB, RTF, TCR, TXT.
Calibre można pobrać ze strony: http://calibre-ebook.com/.

Artykuł pochodzi z magazynu Moje Jabłuszko numer 4-5/2010

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 6

@xawoger: ale przecież to jest tekst archiwalny, który pojawił się na moim blogu i w MJ jeszcze w kwietniu czyli wtedy, kiedy jeszcze nie można było dodawać PDF-ów do biblioteki. Jest to wyraźnie zaznaczona zaraz pod tekstem.

Witam, wykorzystanie Calibre do zamiany formatów pdf->epub uważam za jedno z ważniejszych funkcji tego programu. Calibre ma jednak pewną wadę – poprawny przepływ tekstu. Najczęstszym błędem przy tego typu konwersji jest traktowanie każdej linijki tekstu jako oddzielnego akapitu tekstu i zamknięcie znacznika . Winę za to ponosi sam format pdf, który przechowuje w ostatnim słowie linijki tekstu flagę zakończenia tekstu.
Autor Calibre zapowiedział, że ma już gotowy nowy silnik konwersji pdf->epub. Należy się więc spodziewać zmiany na lepsze. Póki co pozostaje korzystanie z programu Sigil – darmowego edytora plików epub. Poprawienie tekstu w ebooku zajmuje niestety parę godzin.
Na koniec konkluzja, czytanie z epub-a na eCzytniku jest o wiele przyjemniejsza niż z pdf-a. Powodem jest lepszy ‘rendering’ tekstu. Możliwość zmiany czcionki, czy jej wielkości przyczynia się do lepszego i komfortowego czytania.