Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu iMagazine 10/2010 – zmieniamy się na lepsze!

iMagazine 10/2010 – zmieniamy się na lepsze!

61
Dodane: 13 lat temu

Z ogromną przyjemnością przedstawiamy Wam owoc naszej wakacyjnej pracy. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam nowy wygląd, nazwa i treść.

Moje Jabłuszko stworzyło kawałek historii. Chcemy iść dalej. Rozwijać się. Chcemy zaoferować Wam jeszcze bardziej profesjonalny zupełnie nowy magazyn.

W nowej odsłonie nie zabraknie znanych i lubianych przez Was osób oraz działów. Dołączają do naszej ekipy też nowe twarze – między innymi Janusz Kamiński, który będzie publikował swoje felietony na pograniczu mobilności.

W ostatnim okresie, który teoretycznie był ogórkowy, wydarzyło się tyle ciekawych rzeczy, że postanowiliśmy je Wam zaprezentować. Piszemy m.in. o najnowszych iPodach, Magic Trackpad, długo wyczekiwanym StarCrafcie II, ciekawych głośnikach i słuchawkach, czy wreszcie o helikopterze sterowanym iPhonem.

Nie zapomnieliśmy też o konkursach, które jak wiemy z liczby zgłoszeń, są bardzo przez Was lubiane.

W tym miesiącu będziemy mieli dla Was też kilka ciekawych propozycji.

Ciekawi jesteśmy Waszych opinii nt. naszego nowego magazynu – piszcie i komentujcie na stronie.


Zachęcamy wszystkich czytelników do pobrania naszej aplikacji z App Store lub Google Play.

pobierz

Kliknij aby pobrać najnowsze wydanie iMagazine. Zapisz się do naszego newslettera - co miesiąc dostaniesz link do pobrania najnowszego numeru.

Zachęcamy wszystkich użytkowników iPadów i iPhonów do pobrania naszej aplikacji z App Store. Użytkowników Androida zapraszamy do Google Play Store.

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, rowery, fotografia i dobra kuchnia. Redaktor naczelny iMagazine - @dominiklada

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 61

Jeśli chodzi o nazwę – jestem na nie. MJ było przyjemnie “nasze”, w dodatku kolejny potworek z “i” na początku… Co do zawartości to wstrzymuję się od głosu, bo jeszcze się ściąga z zawrotną prędkością 8,3kB/s ;)

Powiem tylko że to nadawaloby się na “One more thing…”.
Ciekawy wygląd. Intrygująca nowa nazwa. Fakt że troche szkoda że już się nie będzie nazywało “Moje Jabłuszko” ale fakt trzeba iśc do przodu. Zabieram się za czytanie. :):):)

P.S. Ten nowy wygląd wygląda trochę jak iTunes 10. Te kolory na stronie niebieskie i czarne. Bardzo ciekawa zmiana. Czy to z nowe iTunes czerpaliście inspirację??

Powodzenia i tylko tak dalej.

Witam,
Moje Jabłuszko to była fajna nazwa. Nasza.
Nowa mi się nie podoba. Mam nadzieję, że magazyn pozostał na równie wysokim poziomie.

Ps: Czy do Was także Steve wysłał “prośbę” o zmianę nazwy (żeby broń boże nie kojarzyła się z jabłkami)? Skąd ta nagła zmiana?

Hmm, okładka rewelacyjna :) Ma w sobie to coś. Z zawartością będę się dopiero zapoznawał. A może warto by było pomyśleć o robieniu równoległej wersji przeznaczonej dla iPada, coś w stylu MacLife? :)

Wygląd to jeden ze standardowych szablonów z WordPress’a.
Bez większych zmian. szkoda, bo za nie duże pieniądze można było by mieć dedykowany fajny szablonik. (nie jestem stwórcą :) )

ale powiem szczerze ze WP to naprawdę mega soft do tworzenia serwisów.

Moi drodzy – to nie koniec zmian. W najbliższych dniach będzie się sporo działo. Nie chcieliśmy Was trzymać dłużej w niepewności i opublikowaliśmy numer październikowy wracając do dobrej tradycji wydawania magazynu na początku miesiąca.

O zmianie nazwy dosyć sporo napisał Pemmax na MojMac.pl. Jest wiele powodów. Liczymy na to, że będzie to z pożytkiem dla Wszystkich.

A jeśli chodzi o wersji na iPada, to kto wie…;-)

Strona na razie jeszcze nie jest zmieniona, ale wkrótce będzie. Mamy już nowy wygląd, ale nasz dzielny webmaster pracuje jeszcze nad szczegółami.

Hej,

Gratuluję bardzo. Robi na prawdę duże wrażenie. Zmiana nazwy na +, taka bardziej światowa mi się wydaje. Generalnie, na razie po pobieżnym przejrzeniu, same dobre wrażenia. Wszystko wygląda na prawdę profi.

Dwie uwagi, coś mi się nie tak dzieje z czcionkami, tak jakby były za cienkie, jakby minimalnie nieczytelne. Czytam w systemowym podglądzie, więc nie wiem o co chodzi, ale to może wina mojego kompa (choć nie mam mu nic do zarzucenia 13” MBP)
I druga uwaga. Wolałem stary format, więcej było widoczne, nie musiałem przewijać pojedynczych stron. Jakbym miał iPada, to pewnie było by mi lepiej czytać normalny pionowy format, ale nie mam.

@Moridin Ja to bym kupił, ale żonie to nie mam jak tego racjonalnie wytłumaczyć. A argumenty “bo to fajne jest i będę mógł wygodnie czytać nowy iMagazine” to raczej nie przejdą.
Wiem, wiem, jestem pantoflarzem…

Podpisuję się pod tym co napisał mmmaslov; coś jest nie tak z czcionkami. Na iMacu 24″ (i w Preview i w Adobe Reader) są “za cienkie”, dziwnie. Poza tym jestem na nie jeśli chodzi o czcionkę na okładce i wewnątrz w nagłówkach; słowo „Zbigniew” na okładce wygląda strasznie. I poproście dzielnego webmastera, żeby okrągłe logo na stronie obniżył o 1px :)

Żeby nie było; pierwsze wrażenie jest pozytywne, to, co napisałem powyżej to tylko pierwsze uwagi, rzeczy, które na wstępie rzuciły się w oczy.

Szata graficzna – świetna! Treść – jak zawsze na odpowiednim poziomie! Generalnie zmiany na lepsze – i to bardzo.

Jedyny mankament jaki od razu rzucił mi się w oczy to CZCIONKI. Kroje niezbyt szczęśliwe i z wielkością tej “podstawowej” coś nie tak, bo jest zamazana. Proponuję zmienić na starą i dobrą Myriad Pro.

Wybaczcie, ale żeby się nie rozdrabniać to pozwolę sobie skopiować moje wpisy ze strony Przemka. W końcu dotyczą tego samego mahazynu

1.Gratulacje. Jest świetnie. Jedyne co mi się nie podoba to nowa nazwa? Po co? Na co? Komu? Fajnie było tak po polsku a teraz niczym się nie rożni od innych iMagazynow. (Oczywiście nazwa bo jakość i design pierwsza klasa :-)

Gratulacje.

2. Zapomniałem dodać, ze wygląd przypomina mi instrukcje maka lub innych iProduktow czy iSoftu (rozumiem, ze było to celowe) Zawsze bardzo mi się to podobało i świetnie czytało.Czysto, schludnie i przejrzyście. Tak tez jest w Waszym magazynie. Jest świetnie. Spisaliście się.
Tylko ta nazwa.

Oczywiście jeśli chodzi o nazwę to jest stare powiedzenie: “jeszcze się taki nie urodził …” itd wiec moje marudzenie jest tylko moje i może jestem w mniejszości. Wiem i domyślam się, ile Was to pracy kosztowało aby się zmienić wiec doceniam to. Tylko dla mnie MJ było takie nasze i od razu było wiadomo.

Też mam problem z czcionkami jakby się trochę załamywały/przechylały, strona nr 5 Wstępniak, podpisy pod fotkami prawie nie czytelne/zbyt jasne (MBP 15), po drugie wersja pozioma była lepsza łatwiej się ją czytało, po trzecie nie które tabele i obrazki są lekko rozmazane.

Stara nazwa bardziej mnie przekonywała.
Rozumiem, że obcokrajowcy mieli problem ale ten magazyn jest dla “nas” dla Polaków ;)

Należy uszanować Wasze starania i chęć wprowadzenia zmian … jednak warto było zapytać swoich czytelników np. w ramach sondy, co należy zmienić, czego oczekujemy … itd …

Ja również mam wewnętrzny opór przed akceptacją czcionki z tytułów.
K i H wyglądają bardzo podobnie, ogólnie czytelność jest utrudniona.

Podpisuję się też pod apelem o zmianę czcionki artykułów, jakaś “cienizna” straszna.

Ogólnie bardzo fajnie!

Pod względem wyglądu to dla mnie ideałem pozostanie mac.mag. Ale ja nie o tym, bo dotarłem właśnie do strony 12: „po Polsku”, „która przeznaczona jest ona”, „w Listopadzie” — no proszę… błagam… To zdaje się kopiuj/wklej z jednego z wpisów na tej stronie, nad którym również płakałem w komentarzu. Tak, czepiam się.

A nowy format jest o tyle lepszy, że będzie przynajmniej prawidłowo wyświetlał się w programie eGazety na iPadzie (poprzedni, poziomy, powodował kłopoty). Tylko że tego numeru tam jeszcze niestety nie ma. Ale będzie, prawda? Będzie?

Zmiana ciekawa, choć mnie osobiście bardzie odpowiadała poprzednia nazwa magazynu. Wielka prośba zmieńcie podstawową czcionkę, ta na MBP 15 strasznie męczy oczy. Podsumowując dalej ciekawe pismo.

Przyznam szczerze, że nowy wygląd i kolorystyka robią bardzo dobre wrażenie. Zawartość magazynu to jak zwykle wysoka jakość, więc tutaj większych zmian nie widzę. Można wyłapać kilka literówek, ale wystarczy większa uwaga i cierpliwość przy korekcie następnym razem. Nowe logo i nazwa – ciekawy pomysł, podzielenie na “iMag” “azine” w jakimś stopniu dodatkowo sprawia wrażenie związku ze światem Apple i Macami. A fakt, że nazwa nie jest już polska? No cóż, z pewnością będzie to lepiej wyglądało w kontaktach prasowych z zagranicznymi firmami.

Jedyny minus, o którym zresztą wspomnieli przedmówcy – czcionki. “Z” wygląda bardziej jak “2”, duże “K” to “H”, itp. Lepiej poszukać czegoś mniej spektakularnego, ale bardziej czytelnego.

Czekamy jeszcze na odpowiednie zmiany na stronie.

Fajnie się czyta, ale:
1) Brakuje w wersji w formacie ePub, żeby sobie wrzucić do iBooks
2) Jak na magazyn rozpowszechniany tylko drogą elektroniczną proporcje strony Mojego Jabłuszka (poziomo) były wygodniejsze do czytania na komputerze niż iMagazine (pionowo).
3) Poprawcie korektę – np. w opisie nowych iPodów dwa razy pojawia się iPod nano 6gen (zamiast iPod shuffle 4gen)

Zrobiłem jeszcze jedno podejście – tym razem nieco dłuższe.
Stylistyka bardzo mi odpowiada, jest ładnie i nawet te dziwaczne czcionki aż tak bardzo nie bolą.
Natomiast zmiana z formatu poziomego na pionowy jest najzywczajniej w świecie tragedią – osobiście nie zależy mi na tym, żeby powiedzieć znajomym, że czytam “iMagazine” a nie “Moje Jabłuszko”, które swoją drogą brzydkie nie było. W sumie powiedziałbym, że ogrom zmian na małe plusiki, ale ten gigantyczny minus, jakim jest niemożność czytania pełnej strony bez jej powiększania na monitorze “normalnej” rozdzielczości ma dla mnie o niebo większe znaczenie niż kosmetyka.

Reasumując – wprowadzone zmiany spowodowały, że pismo nazywa się bardziej kul i dżezi, wygląda kapitalnie, ale czytanie stało się katastrofalnie niewygodne. Czyli ogółem – duży minus.

głupszej nazwy już chyba nie można było wymyśleć, “moje jabłuszko” niech wraca i to jak najszybciej, iMAG AZINE to jedna z najgłupszych nazw tego millenium :) a kiedyś myślałem że Wii jest głupie, ale iMAG AZINE przebija wszystko, dziękuję

Witam

1. Czcionka Siedze na windowsie.. i myslalem ze ja mam tylko ten problem ale nie da sie tego czytac. Chyba ze po duzym powiekszeniu. Już pomine kwestie kilku czcioenk :)

– Czy wyjdzie jakiś UPDATE !!!!… magazynu?.

2. @Mordini nie ladnie tak wypominac braku iPad’a ;) Moze nowa szata jest przystosowana do niego … ale ja zamierzam kupic dopiero wersje 2.0 w wakacje jak minie miesiac dwa od produkcji ( to tak jak z autami, pierwszego rocznika sie nigdy nie kupuje ;). I tu brakuje mi formatu z Mojego Jabluszka w Poziomie.

– Czy rozważacie jeszcze wydawanie MJ w poziomie?? wygodniej się czyta na monitorze komputera :).

3. Co do nazwy wolałem Tą naszą swojską do tej nowej osobiscie sie nie czepiam ale:

– Czy nie za dużo tego “i” ? ;). Gdybym nie czytał “MJ” a zobaczył tą nową nazwę na półce to pomyślałbym że wyszła kolejna gazetka w stylu Logo…. bez obrazy ;).

Do niczego innego nie mogę się przyczepić, tyle że ciężko się czyta ten format na monitorze z nieczytelną czcionką..

W zasadzie mógłbym napisać Windows Phone 7 – i wszystko jasne ;) Trochę jednak rozwinę wypowiedź, żeby była bardziej konstruktywna.
Czy zmiana na lepsze? Odnoszę wrażenie, że transformacja nie do końca się udała. Prosiliście o uwagi, więc bez zbędnych wstępów napiszę wrażenia po krótkim przejrzeniu zawartości:

1. Wygląd – na NIE. Owszem, jest bardziej nowoczesny, modnie surowy i to można by zaliczyć na plus. Problem w tym, że dominujący mdły kolor niebieski wpływa negatywnie na czytelność liter. Zlewają się z tłem, przez co zapoznawanie się z treścią jest męczące. Taki sam efekt przy inwersji – białych literach na tym nieszczęśliwym niebieskim, szczególnie pogrubionych. Panowie, chyba nie chcecie, żeby gałki oczne waszych czytelników eksplodowały z wysiłku? ;)
Po obejrzeniu nowej szaty graficznej już w pierwszym momencie coś mnie tknęło – “skądś to znam” pomyślałem. Po chwili dotarło do mnie, że design iMagazine kojarzy mi się bardziej z wytworami M$ niż Apple. Sam odcień niebieskiego wygląda jak, za przeproszeniem, zerżnięty wprost z Windows Phone 7: http://www.windowsphone7.com/
Oczywiście może to być nieświadoma inspiracja (zdarza się), ale niestety przez to wypada słabo, mało oryginalnie. Tak więc do mnie jako Macusera (tu zaznaczam – nie ortodoksyjnego), taka estetyka zwyczajnie nie przemawia. Wybraliście chyba najgorszy kolor z możliwych niestety ;( A może to jest jakaś celowa prowokacja? Hmmm…

2. Dobór czcionek – TAK/NIE. Już na 5 stronie trzeba powiększać rozmiar żeby przeczytać treść wypowiedzi redaktorów pod wstępniakiem Dominika. Miejscami niefortunny dobór czcionek w tytułach – np. nie można odróżnić dużej litery K od H w imieniu i nazwisku autora, co też zauważył Pejot. Być może niektórym się podoba ten krój – mnie nie, bo jest mało czytelny.

3. Zmiana nazwy – na TAK. Z paroma uwagami. “Moje Jabłuszko” było zbyt przaśne. O skojarzeniu z jakże banalnym MyApple nie wspominając. BTW: Zawsze zastanawiało mnie kto wpadł na tak “genialny” pomysł. Dla mnie trąciło to wręcz prowokacją. Było oczywistym, że spotka się z negatywną reakcją zacietrzewionych wielbicieli MyApple, do których swoją drogą się nie zaliczam ;) Nie wiem kto wymyślił stary tytuł, ale raczej dużo się nie namęczył. IMO “iMagazine” jest lepszym pomysłem, ale osobiście skróciłbym np. do iMag (hmm chyba gdzieś już to słyszałem). Tyle, że jak widzę domena jest już zajęta. Tęga głowa wpadłaby jednak na coś oryginalnego ;)

4. Treść – na TAK, czyli bez zmian. Tym razem korekta przeoczyła trochę błędów, ale to szczegół ;)

Podsumowując: DTPowiec zdecydowanie nie trafił w mój gust i IMO poległ kolorystycznie, w doborze czcionek oraz na innych błędach. No ale są różne gusta, może tylko ja mam negatywne odczucia i się nie znam ;) Tak czy inaczej zawartość jest najważniejsza, zawsze można zrobić facelifting wyglądu ;)

Refleksja: Podobną strategię poszerzenia kręgu odbiorców i reklamodawców obrał swojego czasu polski Macworld, który w konsekwencji ewoluował do postaci magazynu Digit. Niestety skończył marnie. Mam nadzieję, że wam się uda, bo od tego czasu znacznie powiększyło się grono MacUserów, a poza tym iMagazine jest darmowy. Tak więc niezmiennie trzymam kciuki :)

Pozatym mam jakis problem z tym numerem bo wrzucam go do iBooks w formacie PDF i nie mogę go przeczytać. Wywala mi podczas wczytywania strony. W żadnym innym przypadku tak sie nie dzieje.

@Wojtas – to co opisujesz jest bardzo dziwne. Bylo sprawdzane na kilku komputerach zupelnie niezaleznych i wszedzie dzialalo. Moze sciagnij jeszcze raz plik.

@ergie – spam filtr dziala dosyc ostro. Musielismy niestety wprowadzic moderacje wpisow, bo za duzo spamu chcialo sie przedostac.

@Dominik chodzi o to że mam ten numer w iBooks tak samo jak wszystkie poprzednie wydania i jak włączę ten numer to pojawia sie okładka napoczątku niewyraźna i w momencie jak się wyostrza wywala mi do Homescreena. Nie dzieje się to w przepadku żadnego innego numeru “Mojego jabłuszka” ani innych PDFów ani eBooków. iPhone 3G 8 GB bez jailbreaka. Spróbuje nagrać film żeby pokazać jak to wygląda.

Czesc.. bez ogordek.. prosicie o komentarz to jedziemy…
Nie wiem jaki tam macie pomysl.. i ciesze sie ze rozwijacie MJ ale aktualne wydanie w sensie rewolucyjne..pozostawia we mnie czytelniku pewny niedosyt..
Tresc zdaje sie ciekawa i jak na Magazyn przystalo.. czyli dobrze jak zawsze..
Nazwa.. owszem pare razy Moje Jabluszko szczegolnie wypowiedziane glosno dawalo taki jabolowy posmak.. jednak bylo po pierwsze nasze i po Polsku.. po drugie nadal lepiej pasowalo niz aktualne.. przeczytawszy nowa odrazu pomyslalem a czemu mnie iMac azine.. no i wiadomo dlaczego nie.. ;-) ale w zasadzie najladniejsze byloby takie troche przewrotnie spolszczone iMakazine.. do tego moglibyscie zdryfowac w kierunku dopalaczy a nie wrozek.. ;-)
i to powyzej to tylko takie mniej istotne rzeczy..
druga sprawa to bledy w tekscie i formatowanie.. nie mam jakiegos mocnego zdania na temat tego ktory uklad jest lepszy.. jednak aktualny sklad pionowy i kolumny sa moim zdaniem do bani.. myslalem ze swietnie bedzie sie czytac na iPadzie.. a jest porazka..wczoraj zmuszalem sie przez kilkadziesiat stron.. i bolalo.. przewijanie powiekszanie.. ostatnia kolumna jest rozjechana w porowaniu do pierwszej.. do tego jakies tabelki co to maja byc wedlug tekstu a ich nie ma.. (poczatek u Pajaka).. zdaje sie ze MJ bez tych wszystkich kontrolek obslugujacych PDF byloby znacznie lepsze..
pozatym kolory i czcionki.. jest nowoczesniej.. ale nie jest jeszcze dobrze.. :-)

Co robi w iMagazine wywiad z Panem Urbańskim? Dla mnie to jest klaun i jego pojęcie o sprzęcie, a szczególnie Apple’owym jest bardzo słabe. Na wizji skompromitował się już ładnych kilka razy. Czasami po prostu siąść i płakać… Ten koleś powinien zmienić branżę.

Heja,

Dorzuce swoje trzy grosze. Piszecie o japku, które wygodę użytkownika stawia na miejscu piewszym. To może jednak rozważyć powrót do layoutu poziomego. Nie znam wszystkich zamierzeń, jeżeli w planach jest wydawanie wersji drukowanej to faktycznie trudna decyzja ale jeśli macie zamiar pozostać przy wersji elekronicznej to pionowy format kładzie przyjemność czytania.
Mam dwa ekrany 24” i 15”. W powiększeniu całej strony na 15” (73%) czcionka jest za mała żeby czytać na (100%) jest lepiej ale za to przy skladzie dwie szpalty trzeba przesuwać stronę w gorę i w dół.
Na ekranie 24” na (100%) jest troche lepiej. Z drugiej strony zwykle stoi on dalej.
No i żeby nie było porównuje do MJ które czytam o 1 numeru. Właczałem czy to siedząc w studio (24”), czy to w kafejce (15”) czy też leżać na kanapie (13”) i czytałem używając dwóch kursorów. Teraz sie bawie z przewijaniem co mnie irytuje.
Format pisma to bardzo ważny temat. Wyborcza jest w innym niż Przekrój.
Być może zwiększenie czcionki jest rozwiązaniem, ale nie mnie decydować.
Dla mnie ważna treść ale jak forma przeszkadza w jej odbiorze to już nie fajnie

Pozdrowienia

z dystansu czasu, moje spostrzeżenia po
1
czcionka jest słabo czytelna, szczególnie na str 5 pod zdjęciami na moim MacBooku 13″ to totalna katastrofa, nie lepiej na iPhonie 3GS
2
format mi całkowicie nie odpowiada i na Macu i na iPhonie czytało mi się dużo lepiej poprzednie wydania
3
kolorystyka .. .. .. .. .. .. .. .. och jak trudno coś powiedzieć , pozwolę sobie zapożyczyć stwierdzenia jestem za a nawet przeciw ;) – baaardzo mieszane uczucia , w zasadzie podoba mi się ale .. .. niebieski tak bardzo jest zimny, z drugiej strony elegancki i wspomnienia do Maca jeszcze z Pantery , dorzuciłbym jednak coś z MJ tzn dodatek czerwonego, jak no panowie graficy pole do popisu
4
zawartość – poprawa , podoba mi się , szczególnie od strony 56-60, ogólnie zawsze czytam od “deski do deski”