iMagazine

∞ Unsecured Call – czy to znaczy, że ktoś podsłuchuje naszego iPhone?

15/06/2011, 10:46 · · · 0

Chwilę po tym jak pojawił się system iOS 5, MuscleNerd odkrył w nim ekran z groźnie brzmiącym komunikatem:
“Unsecured Call The cellular network you are using is not encrypted. This call can be intercepted by unauthorized listeners.”
Jakoś nie zrobiło to na mnie wrażenia, ot jakiś komunikat zaszyty w systemie, aż do wczoraj gdy dostałem od jednego z czytelników zrzut ekranu z tym komunikatem. Zrzut pochodzi jak widać z telefonu działającego w sieci Orange, dla jasności w polskim Orange. Komunikat pojawił się w czasie trwania rozmowy.

Zastanówmy się przez chwilę dlaczego ten komunikat się pojawił i czy oznacza on, że ktoś nas podsłuchuje. Według MuscleNerda ten komunikat może się pojawić w przypadku przekierowania naszej rozmowy do urządzenia nazywanego „IMSI catchers”. To urządzenie wykorzystuje lukę w systemach identyfikacji za pomocą niepowtarzalnego numer IMSI każdej karty SIM, dzięki tej luce można tworzyć specjalne wirtualne stacje bazowe do których będzie się logował telefon i przechwytywały naszą rozmowę w niezakodowanym formacie. Takie urządzenia mają do dyspozycji służby typu policja itp. Co więcej takie urządzenie można stworzyć samemu w oparciu o oprogramowanie OpenBTS lub kupić. W takim przypadku komunikat ewidentnie oznacza, że ktoś grzebie przy naszym połączeniu telefonicznym.
Istnieje też druga możliwość czyli taka, że chwilowo włączony jest w sieci tryb A5/0 czyli brak szyfrowania transmisji, tyle, że przypadku normalnej pracy sieci w dzisiejszych czasach jest to możliwość raczej hipotetyczna.

PS. Jeśli chcecie sami zobaczyć taki komunikat to możecie zadzwonić na numer 112 z telefonu z systemem iOS 5 i bez karty SIM. Wówczas połączenie nie jest szyfrowane, bo bez karty SIM zalogowanej do właściwej sieci nie da się zestawić szyfrowanego połączenia.

0

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala