iMagazine

∞ Projekt Spartan – prawie system operacyjny dla iUrządzeń?

16/06/2011, 13:21 · · · 0

Projekt Spartan – prawie system operacyjny dla iUrządzeń?
Apple ze wszystkich sił broni jedynego słusznego sposobu dystrybucji oprogramowania jakim jest AppStore (wiem jest Cydia, ale tam żadna poważna firma nie wstawi aplikacji). To jeden z powodów dla którego nie nie ma wsparcia dla technologi Flash w iOS. Zamiast niego Apple lansuje technologię HTML5 i paradoksalnie ta technologia może zostać wykorzystana przeciwko niemu.

MG Siegler z techcrunch.com pisze dziś, że do walki o użytkowników systemu iOS staje bardzo duży gracz czyli Facebook. Stworzyli oni projekt nazwany Spartan, jest to platforma działająca poprzez przeglądarkę Safari i wykorzystująca technologię HTML 5 do uruchamiania specjalnie napisanych aplikacji. Jako, że wykorzystywana jest technologia wbudowana w przeglądarkę to do uruchamiania programów zewnętrznych nie jest wymagany żaden Jailbreak systemu. Jak twierdzi autor artykułu, platforma ta już działa i nawet widział ją na własne oczy. Nad projektem od kilku miesięcy pracuje ponad 80 deweloperów piszących aplikacje, wśród nich jest np Zynga. Projekt Spartan ma być multi-platformowy i działać także na Androidzie, ale to właśnie na urządzenia z systemem iOS położony jest największy nacisk.

Jeśli to wszystko prawda to Apple nieźle się wkurzy, co więcej ciężko będzie blokować Spartana i to zarówno ze względów technicznych jak i wizerunkowych.


Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK