Koniec webOS?
Po przeczytaniu informacji o zabiciu przez HP TouchPada oraz smartphonów Pre i Veer, najpierw zszokowałem się, a potem na prawdę zmartwiłem.
HP kupił Palma w kwietniu 2010 roku za oszałamiającą kwotę 1,2 miliarda USD. Kupił zapewne dla patentów, ale też dla świetnego, wydaje się, systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych webOS oraz całkiem niezłych smartphonów Pre. Potem w lutym tego roku na prezentacji przygotowanej z dużym rozmachem, Jon Rubinstein, szef Palma (już części HP), a wcześniej prominentny pracownik Apple, zaprezentował TouchPada, czyli tablet który w moim mniemaniu mógł nieźle zamieszać na rynku.
Oglądając prezentację Palma i systemu webOS byłem zachwycony, że wreszcie pojawiła się realna alternatywa dla iOS. Jestem wielkim fanem iOS i raczej w najbliższym czasie nie zanosi się na to, abym cokolwiek zmieniał w swoim “workflow”, jak mawia Wojtek, ale nic nie robi lepiej dla endusera jak konkurencja. Rozwiązania zaprezentowane przez HP/Palma w webOSie były bardzo ciekawe – multitasking z prawdziwego zdarzenia, karty, współpraca z telefonem, ładowarka indukcyjna, wymieniając tylko kilka. W porównaniu do rozwiązań, które można zobaczyć w Androidzie, była to zupełnie inna klasa. Byłem zniecierpliwiony, aby dorwać go w swoje ręce i móc porównać jak działa w stosunku do iPada.
Wiele osób czekało, podobnie do mnie, na oficjalną premierę tego produktu, która ostatecznie miała miejsce niecałe 2 miesiące temu. HP wiele oczekiwał od tego produktu, i od pozostałych z webOSem. Jednak życie okazało się bolesne dla HP. Zbyt długie oczekiwanie na premierę TouchPada i premiera iPada 2, która odbyła się w międzyczasie wraz z rozpoczęciem sprzedaży, spowodowało, że ci co zastanawiali się nad zakupem, zdążyli zaopatrzyć się w urządzenia konkurencji na czele z iPadem 2 właśnie. Niestety TouchPad miał być konkurencją, iPadkillerem, dla pierwszego iPada, a tu pojawił się nowy iPad 2, z powiedzmy sobie szczerze, mocno poprawionych parametrach.
Klient nie jest głupi i to zauważył. Szybko okazało się też, że webOS działa mówiąc lekko, średnio płynnie na TouchPadzie. Podczas prezentacji w lutym, było już to widać, ale wszyscy komentatorzy zrzucali to na karb wersji “beta”.
Zainteresowanie resellerów było dosyć spore sprzedażą i pozamiawiali duże ilości TouchPadów. Jednak klienci nie byli skłonni do zakupów. HP postanowił dla rozruszania sprzedaży obniżyć ceny TouchPadów o 100USD. Okazuje się, że nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Resellerzy zostali z dużymi zapasami TouchPadów w swoich magazynach.
Dodatkowo w tym samym czasie pracownicy działu zajmującego się webOS stracili zapał (tu jest fragment z którym nie chce się zgodzić Wojtek, ale ja uważam za całkiem możliwy), bo rzekomo uruchomili webOS na złamanym iPadzie 2 i działał on dużo szybciej niż na dedykowanym dla niego TouchPadzie. Co więcej działał szybciej nawet w wersji webowej odpalonej w przeglądarce. Zadziwiające. Wg mnie możliwe.
Ostatecznie, po tym krótkim czasie od początku sprzedaży, HP zdecydował się podczas prezentacji kwartalnych wyników finansowych, skądinąd bardzo dobrych, zabić cała linię produktów, nie precyzując co będzie dalej z webOSem. W moim przekonaniu dziwna decyzja i dosyć szybka. Za szybka? Nie wiadomo. Podobno nikt z managementu zajmującego się webOSem i TouchPadem, Pre i Veer nie wiedział o planowanych decyzjach – przykre to i nieeleganckie, ale niestety powszechnie praktykowane w wielkich korporacjach.
Przez to wszystko robi się teraz bardzo ciekawie na rynku. Pomijając Apple i RIM, z jednej strony mamy Nokię, która porozumiała się z Microsoftem i wchodzi w Windows Phone 7, z drugiej strony Google kupiło Motorole. Pozostaje jeszcze dwóch silnych graczy na rynku, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji – Samsung i HTC. Jeden i drugi stoi okrakiem między WP7 i Androidem, ale w kontekście ostatnich ruchów na rynku powinni czuć się niepewnie. To jest może idealny moment dla nich, aby zdecydować się na “inne” rozwiązanie. Może to jest właśnie moment aby wejść w … webOS? Może oni kupią licencję na webOS? Może jeden z nich? Może karty były rozdane jeszcze przed weekendem? Może właśnie dlatego HP zdecydowało się zakończyć produkcję swoich produktów z webOS na korzyść podpisania umowy licencyjnej z dużym graczem, który potencjalnie może dużo więcej sprzedawać urządzeń z webOS niż sam HP?
Myślę, że już niedługo będzie wiadomo czy moje podejrzenia się sprawdzą.
A póki co baaaardzo żałuję, że nie udało mi się kupić HP TouchPada w cenie wyprzedażowej 99USD – miałbym przynajmniej super ramkę na zdjęcia, a przy okazji mógłbym pobawić się fajnym systemem operacyjnym.
Jeśli ktoś z Was chciałby odsprzedać TouchPada w cenie wyprzedażowej to jestem zainteresowany. W razie czego kontakt znacie.
Komentarze: 11
w takiej cenie kupie także … bym zrobił porównanie – jutro mam mieć Playbooka od RIM mam iPada2 i gdybym miał HP … fajnie by było …
no cóż pobaw się też za nas;-) daj znać jak wypada w porównaniu do iPada.
Ciekawe czy ktoś jeszcze przejedzie się na WebOS. Ech, te wszystkie iPhone-killery i iPad-killery…
Ciekawe czy ktoś jeszcze przejedzie się na WebOS. Ech, te wszystkie iPhone-killery i iPad-killery…
Udało mi się zamówić we francuskim fnac.com za 112 euro z przesyłką DHL’em. Zobaczymy czy dojdzie…
kurcze w jaki sposób? jak tam wchodziłem, to były najtaniej za 600EUR
cena faktycznie zmieniała się kilkukrotnie, ale w końcu udało się i 2 touchpady(dla mnie i szwagra) powinny zostać niedługo wysłane…
p.s kupuje touchpada z czystej ciekawości, bo nie miałem okazji się nim pobawić, a podstawą i tak pozostanie iPad2:-)
Nie, nie koniec :)
Sa nowe informacje które mówią iż wiceszef działu webOS, Stephen DeWitt, zapewnił o tym, że firma Hewlett-Packard nie ma planów rezygnacji z prac nad tą platformą programową i nadal będzie licencjonować ją innym producentom sprzętu, aczkolwiek tu wymagane są pewne kroki mające na celu ułatwienie procedur.
Firma Hewlett-Packard nie potwierdziła też informacji o sprzedaży lub zamknięciu swojego działu komputerów osobistych i skupienie się na oprogramowaniu – przede wszystkim przeznaczonego na rynek korporacyjny. Léo Apotheker, szef firmy HP, twardo broni tej decyzji twierdząc, że otychczasowe działanie jako konglomerat, z niezależnie nadzorowanymi działami, było nieefektywne i groźne dla zysków. Ostatecznie dział ten przejdzie głęboką restrukturyzację, ale o jego zamknięciu nie ma mowy.
NeonTommy, Financial Times
Nie.