Mastodon

Przenosimy bibliotekę iPhoto na dysk zewnętrzny

10
Dodane: 13 lat temu

Czy z jakichś powodów chcielibyście zmienić lokację biblioteki iPhoto przenosząc ją na dysk zewnętrzny? Nie ma problemu. I na szczęście jest to bardzo proste :)

  1. Kopiujemy/przenosimy bibliotekę iPhoto
    Ale gdzie ją znaleźć? W katalogu domowym, w folderze Pictures/Obrazki
  2. Wskazujemy iPhoto nową lokalizację biblioteki zdjęć
    Uruchamiamy iPhoto, ale z przytrzymanym klawiszem Alt, co wywoła poniższe okno:
    Klikamy na “Inna biblioteka…” i wskazujemy na miejsce przeniesionego pliku.

Od tej chwili pamiętajcie, by za każdym razem, gdy uruchomicie iPhoto, musicie mieć podłączony dysk, na którym znajduje się biblioteka zdjęć. W przeciwnym razie (o dziwo ;) ) zdjęcia nie będą dostępne.

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, Redaktor iMagazine.pl. Mastodon: mcskrzypczak@c.im

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 10

Co prawda nie mam Aperture, ale z tego, co udało mi się znaleźć (np. tu http://aperture.maccreate.com/2009/10/23/how-to-move-libraries-from-internal-drive-to-external-in-aperture/ ) wynika, że są dwie metody, zależnie od tego, w jaki sposób zdjęcia są przechowywane w Aperture.
Jeśli znajdują się one bezpośrednio w bibliotece Aperture, to wystarczy, że ją skopiujemy w nowe miejsce i klikniemy na nią dwukrotnie, co spowoduje otwarcie Aperture i automatyczne zapamiętanie nowej lokacji biblioteki.
Jeśli natomiast Aperture nie zbiera zdjęć do biblioteki, a tylko odnosi się do zdjęć, należy najpierw wybrać opcję File -> Relocate Masters, aby przenieść je w nowe miejsce, a dopiero potem przenosimy bibliotekę Aperture w nowe miejsce. Co do tego sposobu, to nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale myśle, że osoby korzystające z Aperture powinny to zrozumieć ;)

to jest dokładnie tak samo proste jak  w przypadku iPhoto. Przenosimy naszą bibliotekę Aperture tam gdzie chcemy. Potem uruchamiamy z wciśniętym ALTem Aperture. Pojawia się okno, w którym wybieramy bibliotekę, którą chcemy załadować, bądź stworzyć nową.

W analogiczny sposób mam umieszczoną bibliotekę iTunes na dysku w Time Capsule i wskazanie do niej zrobione zarówno z komputera stacjonarnego jak i z laptopa, jedyna wada tego rozwiązania, że na raz może korzystać z niej tylko jeden z komputerów. Sprawdzałem też kiedyś to rozwiązanie w przypadku iPhoto ale korzystanie po wifi było zbyt wolne.

Możesz wskazać miejsce dowolne, ale iPhoto w nim stworzy NOWĄ bibliotekę. Biblioteka iPhoto nie jest zwykłym katalogiem ze zdjęciami tylko zawiera jeszcze masę innych informacji potrzebnych do działania programu (ustawienia, oryginały zdjęć, ustawienia korekcji zdjęć itp).

Witam u mnie nie jest tak prosto mam bibliotekę iPhoto na dysku zewnętrznym utworzyłem ją i używałem z iMaca 24 (SnowLeopard) teraz nabyłem iMaca 27 (Lion) i po podłączeniu dysku z biblioteką iPhoto pojawia się komunikat: “Nie można otworzyć bieżącej biblioteki używając tej wersji iPhoto. Do zmian w Twojej bibliotece użyto nowszej wersji programu iPhoto. Czy chcesz zamknąć ten program i użyć nowszej wersji iPhoto, czy chcesz utworzyć nową bibliotekę.” 
Jak otworzyć tę bibliotekę na Lion’ie

Mam problem – ni emoge otworzyc jednej z bibliotek iphoto zapisanej na Macu gdyz pojawia sie komunikat ze mam za malo miejsca na dysku (fakt bblioteka jest wieksza niz wolne miejsce) ale nie chce jej otworzyc z dysku zewnetrznego ale Maca na ktorym i tak juz przeciez jest. Prosze o pomoc co moze byc problemem.