∞ Ergonomia aplikacji Apple to mit
Zadania zaplanowanego na konkretną datę próżno szukać tego dnia w kalendarzu, bo siedzi ono w innej aplikacji. Widok kalendarz plus zadania dostępny jest tylko na ekranie komputera.
Ale wszystko widać w centrum powiadomień w dniu, którego dotyczą dane powiadomienia oraz eventy z kalendarza, więc twierdzenie, że są widoczne „tylko na ekranie komputera” jest błędne … i mówię to delikatnie. Reszta artykuły skupia się na subiektywnych odczuciach poszczególnych aplikacji. Argumentacja niektórych pozycji jest zupełnie nieodpowiednia względem tytułu artykułu, gdyż dotyczy ich wyglądu, a nie ergonomii … Prawda jest taka, że niektóre aplikacje mają przewidziany przez developera sposób wykorzystania i nie każdemu taki model postępowania może pasować. Odmienny workflow, a ergonomia to jednak osobne pojęcia … i nie mówię tutaj konkretnie o Apple’owych apps. Mniejsza jednak o to, bo Tomasz na koniec pisze:
Na te projektowe niekonsekwencje można oczywiście przymknąć oko. Dla milionów kupujących iPhony i iPady nie mają one znaczenia. Jednak złe decyzje designerskie Apple powodują, nie tylko estetyczne zgrzyty, ale także zmniejszenie się potencjału iPhone i iPada jako urządzeń do pracy.
Dalszą argumentację przeczytajcie sobie sami. W każdym razie, autor ma na myśli albo jakiś specyficzny, tylko sobie zrozumiały tryb pracy, albo po prostu chce powielenia modelu z PC-ta. Osobiście nigdy jeszcze nie miałem żadnych problemów w podobnych sytuacjach. Nie tędy droga i na szczęście Apple nigdy na nią nie wkroczy w tej formie …