iMagazine

∞ Automatyzowanie FTP pod OS X (cz. 1)

14/02/2012, 14:56 · · · 0

Tekstowy klient FTP jest wbudowany w OS X, podobnie jak w wielu innych systemach operacyjnych. Dzisiaj wygodniej korzysta się w wielu innych aplikacji — osobiście zdecydowałem się na co dzień do korzystania z Cyberducka. Miałem jednak potrzebę automatyzacji pewnych czynności, a do tego znacznie wygodniejszy jest klient terminalowy.

Automatyzacja logowania

Jeśli często logujemy się na pewny servery, to znacznie wygodniej jest otworzyć plik .netrc, w którym będziemy przetrzymywać nasze loginy i hasła. Dzięki temu unikniemy konieczności podawania ich za każdym razem. Plik .netrc żyje w naszym domowym katalogu pod adresem ~/. Aby stworzyć nowy, należy w Terminalu wpisać:

  • touch .netrc

Kropka oznacza, że plik jest ukryty. Aby go zobaczyć, wystarczy wpisać komendę (więcej o komendzie ls znajdziecie tutaj):

  • ls -la

Jeśli chcemy zdefiniować nowe servery, to napierw uruchamiamy edytor tekstowy (również w terminalu) za pomocą komendy — osobiście preferuję Pico, ale możecie skorzystać z innych:

  • pico .netrc

Następnie do pliku dodajemy następujące linijki tekstu:

  • machine adres.ftp.servera
  • login mójlogin
  • password mojehasło

Oczywiście zastępujcie „adres.ftp.servera”, „mójlogin” oraz „mojehasło” odpowiednimi wartościami. Aby wyjść z Pico i zapisać plik należy wpisać:

  • ⌃X (Control-X)
  • Y (Yes)

Teraz możecie się zalogować na server FTP zwyczajnie za pomocą komendy:

  • ftp adres.ftp.servera

Ciąg dalszy nastąpi …

korzystania z Cyberducka. Miałem jednak potrzebę automatyzacji pewnych czynności, a do tego znacznie wygodniejszy jest klient terminalowy (...)

" target="blank" class="linkedin">

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK