SuperDrive z Macbooka Air na pozostałych makach
Wiele znanych mi osób powykręcało ze swoich Macbooków Pro tudzież iMaków, napędy SuperDrive i w ich miejsce wstawiło dodatkowe dyski.
Takie rozwiązanie jest bardzo dobre dla osób, które muszą mieć więcej miejsca na HDD w swoich komputerach, jednocześnie nie korzystają z napędu optycznego. Jednakże są sytuacje kiedy taki napęd jest potrzebny. Po wykręceniu oryginalnego SD musimy korzystać w napędów firm trzecich, które są raczej, lekko mówiąc, odstające designem od sprzętu Apple.
Optymalnie byłoby móc skorzystać z napędu SuperDrive dedykowanego dla Air i Mini, ale niestety nie chce on działać z pozostałymi makami. Oficjalnie nie chce działać. Okazuje się, że wystarczy dopisać jedną linijkę kodu aby zaczął.
Poniższy przepis nie jest wspierany przez Apple i robicie go na własną odpowiedzialność. Nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne problemy wynikające z zastosowania tego tricku.
Przepis jest dosyć prosty i wymaga uruchomienia Terminala. Zanim to uczynicie proponuję zrobić backup i/lub skopiujcie najlepiej na zewnętrzny dysk plik:
/Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist
Procedura:
1. uruchomcie Terminal
2. w jednej linii wpiszcie:
sudo pico /Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.Boot.plist
3. pod linią z “Kernel Flags” wpiszcie:
<string>mbasd=1</string>
U mnie kod z powyższą zmianą w tym pliku wygląda w następujący sposób (klikając możecie powiększyć):
4. zapisz wciskając CTRL+X i potwierdzając “Y” oraz wciskając Enter.
5. zrestartujcie komputer
6. voila, powinno wszystko działać.
Powyższy przepis zadziałał na moim Macbooku Pro 17″ Mid 2009 z MacOSX 10.7.3. Czyta wszystkie płyty jakie testowałem (CD, CDR, DVD z danymi, DVD z filmem) oraz nagrywa. Chyba o to chodziło?
Jestem ciekaw czy zadziała na Waszych komputerach – dajcie znać w komentarzach w jakich modelach i na jakim systemie trick zadziałał.
A pamiętam czasy jak nasz redakcyjny kolega, Paweł “Scroller” Piotrowski, aby uruchomić taki SD bawił się w małego elektronika i przelutowywał specjalne płytki…a wystarczyło zmienić kod…
Ciekawe ilu z Was po przeczytaniu tego tricku pobiegnie kupić ten napęd. Ja osobiście jutro wybieram się do sklepu. Oficjalna cena w Apple Online Store PL to 349PLN.
Tips znaleziony na stronie luz’ blog
Komentarze: 14
a bootowac sie z takiego napedu umiesz? (command) i najprawdopodobniej nie bedzie Ci go widzial jako bootowalny. Jedynie pod systemem moze to dzialac sprawnie
Tego faktycznie nie sprawdzałem, ale nie mam jak tego zrobić, bo nie mam żadnej płyty bootowalnej przy sobie
od tego są pendrive nie ma co rozpaczać
a ja po wyjęciu napędu i zastąpieniu go HDD zakupiłem na ebay obudowę usb taką samą jak oryginalna dla Aira. Wystarczyło włożyć napęd i bez żadnych modyfikacji działa
Fajne obudowy – nie znałem. Dzięki za info.
Mogę prosić o link do tych obudów? 3 tygodnie temu włożyłem SSD do imaka wiec mi się przyda :-)
Znalazłem takie np: http://www.ebay.pl/itm/Super-External-USB-enclosure-caddy-case-for-MacBook-9-5mm-12-7mm-SATA-superdrive-/280826555920?pt=PCC_Drives_Storage_Internal&hash=item4162912e10#ht_4987wt_1180
Dziękuję. Co za szybkość :-)
Dzięki, super sprawa! :-)
Dzięki! Przepis działa elegancko na MBP Late 2011 i na iMaku Late 2009.
Dzięki! Przepis działa elegancko na MBP 15″ Late 2011 i na iMaku 27″ Late 2009.
to teraz wystarczy kupić :D
Widzę że “Dobranocny Ogród” w napędzie. Syn będzie prze szczęśliwy
Mój syn już wyrósł z takich bajek, teraz go kręci TVNTurbo;-) napęd pożyczyłem od znajomych wraz z zawartością;-)
Mac Pro 1,1 dziala!!!