Nowy FileMaker 12 został wprowadzony 4 kwietnia
Skoro minęły już dwa lata od pojawienia się wersji 11 musiało się to stać, jak zwykle bez uprzedniego rozgłosu… Tym razem jest to radykalna zmiana, zamykająca etap rozwoju oprogramowania w wersjach 7-11. Wszystko, co stworzone wcześniej, wymaga teraz konwersji do nowego formatu plików a nowych nie da się oczywiście otworzyć w poprzednich wersjach programów.
Trzeba więc przyjąć do wiadomości konieczność zakupu Upgrade, pamiętając o tym, że użytkownicy wersji 9.x mogą to zrobić nie później niż 27 września.
Ceny poszczególnych programów pozostały bez zmian, teraz FileMaker Go dla iPhone, iPada jest dostępny w AppStore bezpłatnie.
Zmian i ulepszeń jest całkiem długa lista, dotyczą one głównie sposobu składowania mediów, nowych narzędzi projektowania, powiększenia możliwości generowania wykresów oraz pełnej gotowości do użycia na urządzeniach mobilnych a także udoskonaleń oprogramowania serwerowego.
W skrócie odnotowując najważniejsze:
* Architekturę plików przebudowano (wprowadzając w układy silnik oparty na CSS3) tak, że można korzystać z 40 nowych stylów kolorystycznych, użyć jeszcze ciekawszych możliwości formatowania obiektów (wypełnienie, gradienty, przenikania). W trybie układu dodano doskonalsze linie pomocnicze i siatki pozwalające na łatwe i precyzyjne rozmieszczanie obiektów oraz matryce dla dostosowania do wielkości ekranu (np. iPhone, iPad), na którym układ ma być używany. Dodano też nowe możliwości otwierania dodatkowych okien w najróżniejszych stylach, efektowne plakiety w układach, itp…
* Dalece udoskonalono działanie pól typu kontener. Teraz składowane w nich zdjęcia, filmy, dźwięki, pdf’y nie dość, że można importować/eksportować metodą „przeciągnij i upuść” ale mogą być przesyłane strumieniowo z serwera nie spowalniając użytkowania całej bazy. Pliki mogą być zachowane poza bazą i szyfrowane, w bazie może zostać wygenerowany i zachowany jedynie zoptymalizowany podgląd oraz link, pozwalający w potrzebie otworzyć oryginał. To wszystko daje w efekcie znaczne przyspieszenie korzystania z bazy gromadzącej znaczne ilości multimediów, szczególnie przy wielu jednoczesnych użytkownikach.
* Bardzo ułatwiono i rozszerzono możliwości prezentowania danych w formie graficznej. Okno kontroli wykresów, podobne do Inspektora pozwala błyskawicznie podejrzeć i dostosować nie tylko formęi kolorystykę ale też sortowanie i grupowanie danych według potrzebnego kryterium. Atrakcyjne wykresy mogą być umieszczane w układach albo generowane z doraźnych podliczeń, od razu drukowane lub zapisywane.
* Teraz FileMaker jest w pełni przygotowany do tworzenia rozwiązań używanych na iPadzie lub iPhone. Do dyspozycji są odpowiednie układy, style, czcionki, przyciski i inne potrzebne obiekty. Pojawiły się odpowiednie kroki skryptów, funkcje i rozszerzone przywileje, dostosowanie menu, itp… Same aplikacje FileMaker Go stały się nie tylko bezpłatne ale wspierają już wielozadaniowość i nie tylko…
* FileMaker Server robi wrażenie nowymi możliwościami, wynikającymi z uczynienia go 64 bitowym oprogramowaniem. Rozszerzono zakres własnej publikacji w Internecie, wprowadzono stronę startową dla grup użytkowników, przyrostowy backup, wsparcie dla Wide Area Network (WAN) …
Zmieniło się wiele reguł zachowania programu, usunięto niektóre (np. bezpośredni import zdjęć z aparatu fotograficznego) i dodano wiele od dawna oczekiwanych – warto prześledzić uważnie cały obszerny wykaz. Można też obejrzeć wiele filmowych prezentacji FileMaker’a na YouTube.
Nasuwa się nieodparcie pytanie: co z nową polską wersją ? Pewnie się nad tym już mocno biedzą we francuskich Alpach, jeśli wezmą sobie do serca uwagi zgłoszone poprzednio i zrobią beta-testy, za jakiś czas dotrze do naszych rąk nieomal w pełni wartościowe podstawowe oprogramowanie … Póki co na „polskiej” stronie FileMaker’a nie znajdziemy nic w ojczystym języku. Zachęcam raczej do odwiedzenia oryginalnej strony i poznania programu w działaniu, pobierając 30-dniową wersję próbną.
Komentarze: 5
[…]mogą to zrobić nie później niż 27 września.
Chyba powinno być: mogą to zrobić nie później niż 27 do września.
Ale, że co?
nie powinno być: […]niż DO 27 września?
tak, inaczej mówiąc tylko do 27 września, potem już nie mogą…
No ale chyba taki jest właśnie sens tego co jest napisane w newsie