Mastodon

Tar gzip jako wydajniejsze narzędzie do kompresji plików

6
Dodane: 13 lat temu

OS X domyślnie oferuje kompresję plików za pomocą zip’a. Nie jest to jednak jedyne tego typu narzędzie dostępne w naszym systemie. Mało tego, dostępne jest również dla użytkowników platform UNIX’owych. Chodzi mianowicie o narzędzie kompresujące do archiwum tar.gz, które oferuje dużo większą kompresję niż zwykły zip. Dostępne jest z poziomu Terminala. Jeśli nie jest to Wam straszne, to zapraszam do zapoznania się z metodą jego używania.

Jak już wspomniałem, aby móc skompresować pliki lub foldery za pomocą tar.gzip musimy zaprząc do pracy Terminal (znajdziemy go w folderze /Applications/Utilities/). Komenda do spakowania pliku przedstawia się następująco:

tar -cvzf nazwaarchiwum.tar.gz /ścieżka/do/pliku 

Chcąc więc skompresować zawartość przykladowego folderu test możemy wpisać coś takiego:

tar -cvzf test.tar.gz /ścieżka/do/folderu/test/ 

Pro tip: Gdybyście chcieli, aby spakowane były pliki o określonym rozszerzeniu, np. png, możemy posłużyć się tzw. dziką kartą (ang. wildcard), czyli znaczkiem * w poniższy sposób:

tar -cvzf obrazki.tar.gz /ścieżka/do/folderu/z/plikami/png/*.png 

Odpakowanie archiwum

Co nam po kompresji do tar.gz, jeśli nie wiedzielibyśmy jak rozpakować taki plik. Sprawa jest prosta, gdyż wystarczy, że dwukrotnie klikniemy na taki plik i zostanie on rozpakowany domyślnym Narzędziem archiwizującym. Możemy również posłużyć się Terminalem. W tym celu musimy wykonać polecenie:

tar -xvf nazwaarchiwum.tar 

[Update 11-04-2012]: Dzięki dla Marcin R za info o łatwiejszym sposobie rozpakowania archiwum tar.gz :)
Źródło: OS X Daily

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, Redaktor iMagazine.pl. Mastodon: mcskrzypczak@c.im

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 6

Masz rację, dzięki za info! :) Prawda jest jednak taka, że obojętnie jakiej kompresji byś nie użył i tak najwidoczniejsza będzie na plikach tekstowych w sumie ;)

OMG, jaka znowu “dzika karta”, dobrze że nie “wściekła karta”? Po polsku tłumaczy się to jako np. “wieloznacznik” http://pl.bab.la/slownik/angielski-polski/wild-card. Do pakowania i rozpakowywania nie potrzeba używać flagi v bo to spowalnia (wywala za dużo informacji na konsolę). Wystarczy spakować za pomocą tar zcf plik.tgz /sciezka/do/plikow i rozpakować za pomocą tar xf plik.tgz. Co prawda bzip2 pakuje mocniej, ale też dużo wolniej. gzip jest rozsądnym kompromisem.