Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu “Czysta” instalacja OS X 10.8 Mountain Lion

“Czysta” instalacja OS X 10.8 Mountain Lion

35
Dodane: 12 lat temu

 

Ponieważ spłynęło do nas kilka zapytań, o to czy jest możliwość zainstalowania najnowszego systemu OS X 10.8 Mountain Lion “na czysto”, bez potrzeby instalowania wcześniejszej wersji systemu – odpowiadamy, oczywiście jest taka możliwość.

Poniżej znajdziecie prosty przepis jak tego dokonać.

Ale uwaga! Procedurę wykonujecie na własną odpowiedzialność, bo wiąże się ona ze sformatowaniem dysku. Pamiętajcie o zrobieniu w pierwszej kolejności backupu!

No to po kolei.

1. Musicie kupić w Mac App Store najnowszy system OS X 10.8 Mountain Lion.

2. Teraz musicie przygotować pendrive instalacyjny z OS X 10.8 Mountain Lion wg przepisu jaki znajdziecie na naszej stronie.

3. Pamiętajcie o zrobieniu backupu – Time Machine, CCC, SuperDuper…

4. Gdy będziecie mieli już przygotowany pendrive instalacyjny oraz zrobiony backup, restartujecie komputer w wciśniętym przyciskiem Option/Alt. Oczywiście pendrive musi być wpięty w złącze USB.

5. Gdy komputer uruchomi się ponownie, z listy dostępnych dysków wybieracie pendrive instalacyjny OS X 10.8 Mountain Lion.

6. Czekacie aż uruchomi się instalator OS X 10.8 i w oknie, które się pojawi, wybieracie Narzędzie dyskowe.

7. W Narzędziu dyskowym wybieracie dysk, na którym będziecie chcieli zainstalować system. Zazwyczaj, o ile tego nie zmieniliście, nazywa się on Macintosh HD.

8. Wchodzicie w zakładkę Wymaż, która znajduje się w głównym oknie Narzędzia dyskowego.

9. Nic nie zmieniacie w ustawieniach – dysk będziemy formatować jako Mac OS Extended (kronikowany).

10. Wciskamy w przycisk Wymaż…byebye, mamy sformatowany dysk, czysty, bez danych, które na nim były wcześniej – pamiętaliście o zrobieniu backupu? (pt. 3)

11. Zamykamy Narzędzie dyskowe i wciskamy Zainstaluj ponownie OS X.

12. Z listy wybieramy dysk, który przed chwilą formatowaliśmy i klikamy Dalej.

13. Po kilku krokach “dalej”, system instaluje się.

14. Voila, mamy zainstalowany system “na czysto”, zupełnie od początku.

Teraz pozostaje już tylko zainstalować wszystkie nasze aplikacje z Mac App Store, ewentualnie z płyt i możemy cieszyć się nowym, bez zbędnych “śmieci” z przeszłości, systemem.

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, rowery, fotografia i dobra kuchnia. Redaktor naczelny iMagazine - @dominiklada

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 35

Hmmm … moj OS X ma juz rok … zainstalowalem najnowszego … nadal po paru chwilach 4 GB zajetosci pamieci … czy instalacja od nowa poprawi zajecie pamieci czy lepiej skusic sie na powiekszenie RAM do 16 z 8 GB. Czy wymiana dysku na szybszy wchodzi w gre, mam 7200 RPM ale wolny jest jak …

ja nie doświadczam takich problemów. Fakt, mam 16GBRAM i dysk SSD, ale pierwsze przymiarki miałem jeszcze na 4GB z dyskiem HDD 5400 i w zasadzie nie muliło, jak rozsądnie podchodziłem do ilości uruchomionych aplikacji. Jeśli masz możliwość instalacji 16GB RAM (ramu nigdy za mało) i dysku SSD to szczerze polecam. Na 7200 powinno śmigać – warto może w pierwszej kolejności przeinstalować system.

To fajnie, że system szybko rozwija się w pamięci – dopóki jej starcza. IMO im więcej tym lepiej :) Więcej programów w pamięci = mniej poszukiwania danych na dysku, co jest niszczące dla wydajności.

Wiecie może dlaczego mój DiskMenagementTool nie potrafi wymazać mojego pendrive i dysku? Cały czas wyświetla mi sie komunikat ze szablon nie może połączyć sie z DiskMenagementTool. Tak jakby był nie aktywny. Ktoś wie co z tym zrobić?

Ja się właśnie przymierzam do czystej instalacji. Mam Macbooka alu z late 2008. Zainwestowałem w SSD i 8 GB RAMU. Ostatnio wymieniłem napęd na drugi dysk. Śmiga bardzo fajnie na SL. Zaczynałem od Leoparda i nie mogę doczekać się ML. Chcę mieć czystą instalkę bo to mój pierwszy komp. od apple i na początku bałaganiłem, oj bałaganiłem :).

Niestety w takim przypadku nie pozostaje nic innego jak instalacja krok po kroku na zasadzie aktualizacji. Czysta instalacja nie wchodzi w grę. Musisz zainstalować wpierw wszystko z Recovery Disk od Apple, tego co przyszedl z makiem, a potem aktualizacja do ML

Dzięki za info, w międzyczasie przeglądałem Apple.com i znalazłem taką informację: http://support.apple.com/kb/HT4718?viewlocale=pl_PL

Dot. lion ale możliwe, że ML także, czy ew. ktoś to testował ?

“Odtwarzanie aplikacji pakietu iLife po odtworzeniu systemu OS X Lion za pośrednictwem Internetu

W przypadku ponownego zainstalowania systemu Lion na wymazanym lub
wymienionym dysku twardym nowego komputera Mac, który został dostarczony
z zainstalowanym systemem OS X Lion, można pobrać aplikacje iPhoto,
iMovie i GarageBand ze sklepu Mac App Store.

Po zakończeniu instalacji uruchom system Lion.Kliknij dwukrotnie ikonę sklepu App Store w Docku.Wprowadź identyfikator Apple ID i hasło.Kliknij pozycję Purchases (Zakupione).Jeśli aplikacje pakietu iLife dostarczane wraz komputerem nie zostały jeszcze zaakceptowane w sklepie Mac App Store, będą one widoczne
w sekcji Accept (Zaakceptuj). Kliknij przycisk Accept (Zaakceptuj).Na tym etapie może być konieczne ponowne wprowadzenie
identyfikatora Apple ID i hasła. Aplikacje pakietu iLife zostaną
następnie przeniesione do sekcji Purchased (Zakupione). Te aplikacje
stanowią część oprogramowania dostarczanego wraz z komputerem z systemem
Lion. W związku z tym konto nie zostanie obciążone żadną opłatą.
Kliknij przycisk Install (Instaluj), aby zakończyć instalację aplikacji.”

Jeżeli z komputerem był instalowana poprzednia wersja iLife – to się nie da. Odtworzenie aplikacji z internetu jest możliwe, jeżeli ta aplikacja jest w AppStore.

Apple wymaga od swoich uźytkowników płacenia za każdą rzecz co rok – dwa, wtedy wszysko dziala cacy. Inna opcja, którą ja wybrałem to zostawienie wszystkiego jak jest, bez aktualizacji, do zakupu nowego sprzętu.

Niestety nie mam tej opcji a już zdążyłem zrobić czystą instalację na nowym sprzęcie. I jak teraz pakiet iLife odzyskać??

Wlasnie kupilem uzywanego macbooka z osx 10.7. Czy po takiej instalacji system wystartuje jak w nowym komputerze? Czy bede mogl stworzyc nowa nazwe administratora. Zalezy mi aby usunac wszelkie dane i ustawienia, przy okazji miec nowy system.

Czyli tą płytkę z iLife 09 można tylko na starszym systemie, a tak to do kosza? Już nie mówiąc, że nie ma uPgrade, tylko nową wersję trzeba kupić w Macapp store?

ok – czysta instalacja Moutain Liona na moim iMacu z końca 2009 roku zrobiona. Po instalacji, włożyłem płytkę instalacyjną z iLife 09 z Snow Leoparda i… od razu się zainstalowało !!! W ogóle żadnych kombinacji nie trzeba było robić. Potem instalacja iWork 09 i na koniec aktualizacja w AppStore… i wszystko śmiga i działa. Od GarageBand, iDVD, Pages itp. Bułka z masłem, a tyle strachu się najadłem, że będzie trzeba od nowa kupować :D

Teoretycznie w historii Twojego konta AppleID powinieneś mieć jeszcze dostępną kopię jeśli miałeś komputer od początku.

Teoretycznie tak, ale nie mam. Podobno 10.8 jest dostępne poziomu Internetrecovery czy jakoś tak. ;)

Pytanko, kupiłem nowy dysk SSD ale nie miałem jak go sformatować (zewnętrznie). W związku z tym jest w stanie “dziewiczym”. Podmieniłem go zamiast HDD w moim MBP 15 mid 2010. Po restarcie włożyłem dysk instalacyjny z OS 10.6.3 Snow Leopard i wybrałem go jako źródło instalacji. Niestety instalacja “nie startuje”. Dyskiem mieli na początku, następnie na ekranie mamy “nadgryzione”. Potem cisza i bez zmian.. czy to wina tego, że dysk jest dziewiczy – niesformatowany? Jeżeli tak, to czy można go sformatować bez ponownego wyjmowania z MBP?