Seagate Backup Plus – twój prywatny składzik danych
„Życie płynie szybko. Nie przegap niczego.” Takim hasłem reklamowany jest jeden z najnowszych dysków firmy Seagate. Co takiego ma w sobie, że warto się nad nim pochylić?
Co w zestawie i wrażenia estetyczne
Dyski twarde Seagate były zawsze moimi faworytami. Generalnie zawsze używam dysków tej firmy i jak do tej pory jestem zadowolony. Dlatego z miłą chęcią przyjąłem pod strzechę, w celu testowania, jeden z nowych produktów tej firmy – przenośny dysk Seagate Backup Plus. Otrzymałem egzemplarz o pojemności 500 GB zapakowany w bardzo estetyczną, aluminiową obudowę w kolorze czarnym. W zestawie (poza samym dyskiem) otrzymujemy kabelek USB oraz instrukcję obsługi, która w łopatologiczny sposób (obrazki) pokazuje jak należy ów dysk podłączyć do komputera.
Najciekawsze jednak znajdziemy na samym dysku twardym – oprogramowanie Seagate Dashboard. Jest to oprogramowanie do wykonywania backupów oraz do udostępniania swoich danych na kilku serwisach społecznościowych, a konkretnie na Facebook, Flickr oraz Youtube. Niestety mam przykrą wiadomość dla użytkowników Mac OS X: Oprogramowanie w wersji dla Mac OS X jest pozbawione wszelkich funkcji związanych z archiwizacją danych, a sama firma Seagate rekomenduje używania wbudowanych mechanizmów Time Machine. Przyznam, że – jako użytkownik Mac OS X – czuję się troszkę zawiedziony tymi brakami, gdyż liczyłem na ciekawe oprogramowanie (alternatywne dla Time Machine) oraz na możliwość z korzystania z dysku w chmurze, który dostępny jest dla użytkowników tego dysku, pracujących na systemie Windows.
Dane techniczne i testy
Dysk Seagate Backup Plus to klasyczny dysk 2,5″ z wewnętrznym interfejsem SATA, zamknięty w obudowie (bardzo estetycznej i funkcjonalnej). Zewnętrzne złącze komunikacyjne to USB, ale w wersji 3.0. Niestety (i nad tym ubolewam) nie miałem możliwości praktycznego przetestowania prędkości tego złącza, gdyż mój iMac posiada tylko wersję 2.0. Ale i tak uzyskałem bardzo dobre wyniki transferów, które wyglądają następująco: zapis – 30 MB/s oraz odczyt – 37 MB/s. I tutaj objawia się geniusz świetnego rozwiązania, które firma seagate wprowadziła już jakiś czas temu, a które obecne jest i w tej linii produktów. Mowa oczywiście o dostępnych (opcjonalnie) adapterach, które w mgnieniu oka pozwalają na zmianę interfejsu komunikacyjnego w tym dysku. Poza dostarczanym fabrycznie USB 3.0 mamy możliwość użycia FireWire 800 lub najnowszego Thunderbolt. Zastosowanie któregoś z nich na pewno zwiększy wydajność dysku na maszynach nie posiadających USB 3.0.
Wraz z dyskiem otrzymujemy oprogramowanie Seagate Dashboard, które – jak wspomniałem wcześniej – służy do backupu oraz udostępniania w mediach społecznych naszych danych. W przypadku Mac OS X możemy używać wbudowanych w system mechanizmów Time Machine. Dysk fabrycznie przystosowanych jest do pracy z Time Machine i nie trzeba specjalnych przygotowań. Po prostu wskazujemy go jako miejsce wykonywania kopii Time Machine i gotowe – robimy archiwizację danych. Użytkownicy Windows mają do dyspozycji system archiwizacji w którym mogą zdefiniować co ma być archiwizowane i czy ma to się odbywać automatycznie (po podłączeniu dysku lub w zdefiniowanym czasie) lub ręcznie. Do tego dostępna jest usługa pracy z dyskiem o pojemności 4 GB w chmurze firmy Seagate, na którym możemy zapisywać swoje dane. Warto też wspomnieć o dołączonym do dysku sterowniku NTFS dla Mac OS X, który pozwala na pracę dysków Seagate sformatowanych w tym właśnie systemie. To ukłon Seagate w stronę wymieniania danych pomiędzy Windows i Mac OS X.
Seagate Dashboard, poza zarządzaniem lokalną archiwizacją danych, pozwala na udostępnianie oraz archiwizację mediów zapisanych na trzech znanych serwisach społecznościowych: Facebook, Flickr oraz Youtube. Usługa dla Facebooka pozwala na udostępnianie bezpośrednio z poziomu Seagate Dashboard zdjęć na naszym koncie na Facebooku oraz umożliwia archiwizowanie ich na dysku Seagate we wcześniej wybranym katalogu. Oczywiście jeśli udostępnimy na naszym profilu Facebookowym fotkę za pomocą innego komputera lub telefonu, zostanie ona zarchiwizowana na dysku seagate, nawet jeśli ją potem skasujemy. Przyznam, że jest to bardzo przydatna opcja. Podobnie sprawa ma się z usługami dla Flickra i Youtube, z tym, że dla YT możemy tylko udostępniać – nie ma możliwości archiwizacji filmów.
Konfiguracja i praca z Seagate Dashboard jest prosta i intuicyjna. Nie trzeba nawet czytać instrukcji, gdyż program sam podpowiada co należy w danym momencie zrobić, a wszystkie dostępne opcje są dobrze oznaczone i objaśnione. Również praca z samym dyskiem jest wygodna, gdyż jest on mały, lekki (niecałe 225 gram) i wygodny.
Podsumowanie
Dysk Seagate Backup Plus to ciekawa propozycja dla osób, które pragną spać spokojnie i nie martwić się o bezpieczeństwo swoich danych oraz mieć możliwość archiwizacji mediów umieszczanych na portalach społecznościowych. Z czystym sumieniem polecam ten dysk również wszystkim, którzy często przenoszą większe ilości danych pomiędzy różnymi komputerami. System szybkiej zmiany interfejsu komunikacyjnego pozawala bezproblemowo podłączyć dysk do niemal każdej maszyny, co jeszcze bardziej zwiększa funkcjonalność. Łatwa instalacja, bezproblemowa praca oraz bardzo dobra wydajność na wszystkich platformach czyni ten dysk uniwersalnym i bardzo przyjaznym nośnikiem danych dla każdego, nawet wymagającego, użytkownika.
PLUSY:
+ design, gabaryty i waga
+ kolory – czarny, srebrny, niebieski i czerwony
+ wyposażenie
+ łatwa konfiguracja
MINUSY:
– brak dostępu do dysku w chmurze dla użytkowników Mac OS X
Strona produktu: http://www.seagate.com/pl/pl/external-hard-drives/portable-hard-drives/standard/backup-plus/
Ceny sugerowane: 399PLN (500GB), 519PLN (1TB)
Komentarze: 3
Raczej nadeszla juz pora na SSD.