Mastodon

Resetujemy PRAM w Macu

14
Dodane: 12 lat temu

Kiedy będziecie wymieniać dysk lub pamięć RAM w swoich Mac’ach nie zapomnijcie zrobić reset PRAM. Według zaleceń Apple jest to potrzebne do poprawnego działania nowych podzespołów. Operacja jest szybka i prosta :)

1. Narzędzia dyskowe -> Napraw uprawnienia na dysku

2. Wyłączamy komputer

3. Wciskamy klawisze Cmd+Option+P+R i uruchamiamy komputer

4. Trzymamy klawisze do momentu gdy komputer się włączy i po raz drugi usłyszymy dźwięk włączenia

Voila !

Adrian Kononiuk

Zakochany w jabłuszkach, geek i "fanboy" :)

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 14

Dominik, rozumiem reset PRAM tuz po zwiekszeniu/wymianie RAM lub HDD na SSD. Niestety zaraz po wymianie nie zrobilem tego. Czy zatem Twoje “Zawsze warto…” zastosowac teraz? RAM dodawalem 2 lata temu, a HDD zastapilem SSD pol roku temu. Zaznaczam ze wszystko dziala bardzo dobrze bez resetu (MBP mid2010)

Jeżeli już wymieniłeś Ram i nie zrobiłeś resetu, a wszystko działa dobrze to nie musisz tego robić. Robimy to w czasie pierwszego włączenia po zainstalowaniu nowych części :)

Generalnie powinna działać każda uniwersalna pamięć spełniająca parametry. Parametry możesz sprawdzić na stronie Apple lub np w MacTrackerze dostępnym App Store/Mac App Store za free.

Zmieniam dyski średnio trzy razy w tygodniu (korzystam z trzech różnych – 1 SSD i 2 HDD), nigdy nie robiłem resetu i wszystko działa bez zarzutu (MBP late 2009). Natomiast zdarza mi się resetować PRAM na białych iMacach z 2007 roku. Robię to wtedy, kiedy z jakichś powodów zamulają trochę na starcie (potrzebują ok. 7 sekund więcej). Reset wyraźnie pomaga za każdym razem.

Zamulają na starcie, bo odwołują się do poprzednio zamontowanych dysków, dlatego poprawia się po resecie PRAM

Ale co ciekawe w białych iMacach nie dokonuję żadnych zmian sprzętowych. Zdarzyło mi się jedynie odtwarzać je z obrazu (przez SuperDuper). Z tego co kojarzę, to nie wtedy zaczynały zamulać.