Uruchamiamy Maka o określonej porze
Czy wyłączacie swoje Maki? Na przykład ja wyłączam codziennie swój służbowy, żeby następnego dnia zawsze zaczynać “na świeżo”. Uruchamianie komputera zawsze trochę czasu zajmuje, szczególnie jeśli nie jest wyposażony w dysk SSD. Dlatego jeśli uruchamiamy Maca regularnie, np. w dni robocze, to może warto byłoby ustawić jego automatyczne uruchamianie o zadanej godzinie?
OS X daje nam domyślnie taką możliwość za pomocą dwóch narzędzi.
Oszczędzanie energii
Pierwszym narzędziem, dzięki któremu możemy skonfigurować uruchamianie Maca o określonym czasie jest Harmonogram. Znajdziemy go w panelu Oszczędzanie energii w Preferencjach systemowych.
Jak pewnie da się zauważyć oferuje on dość podstawowe możliwości zaplanowania uruchamiania naszej maszyny, jednak podejrzewam, że dla większości będzie to aż nadto.
Warto zwrócić uwagę, że aby komputer został uruchomiony lub wybudzony musi być podłączony do zasilacza. Harmonogram pozwala również na uśpienie/restart/wyłączenie komputera o ustalonych porach.
pmset
Z kolei jeśli powyższa metoda nie spełnia naszych oczekiwań, lub może należymy do grupy geeków/nerdów/itp., itd. i nie wyobrażamy sobie dnia bez uruchomienia Terminala ;) istnieje drugie narzędzie systemowe, na którym nota bene opiera się wspomniany Harmonogram z zarządzaniem energii. Chodzi o pmset
, który jest niesamowicie rozbudowany i pozwala niemal na dostosowanie wszystkiego związanego z ustalaniem zachowania się Maca w różnych sytuacjach jeśli chodzi o energię, jak również na wybudzanie/uruchomienie, co właśnie nas najbardziej interesuje. Aby wydobyć wszystkie informacje na temat tego narzędzia zachęcam do zapoznania się z jego manualem wpisując w Terminalu polecenie:
man pmset
Jak widać, jest tam co czytać, dlatego poniżej chciałbym podać tylko kilka przykładów użycia pmset
:
Wybudzenie komputera w określonym dniu i porze
pmset schedule wake „02/10/13 06:45:00”
Komenda ta spowoduje wybudzenie (a więc Mac musi być wcześniej uśpiony, nie wyłączony) komputera 10 lutego 2013 roku (zwróćcie uwagę na zapis daty) o 6:45 (czas 24-godzinny).
Wybudzenie lub uruchomienie komputera w regularnie ustalonym czasie
pmset repeat wakeorpoweron TRS 21:00:00
Tutaj z kolei stworzyliśmy plan, według którego w każdy wtorek, czwartek i sobotę Mac będzie wybudzany lub włączany o 21.
Oznaczenia dni są następujące: M – poniedziałek, T – wtorek, W – środa, R – czwartek, F – piątek, S – sobota, U – niedziela.
Zaplanowanie włączania/wybudzania oraz usypiania
pmset repeat wakeorpoweron M 07:00:00 sleep TWRF 15:00:00
Po wpisaniu tej komendy nasz komputer będzie się wybudzał/włączał w każdy poniedziałek o 7 rano oraz będzie usypiany w każdy wtorek do piątku o godzinie 15.
Oczywiście oprócz wspomnianych narzędzi można znaleźć wiele aplikacji zewnętrznych, które może w prostszy sposób pozwolą na dostosowanie planu zarządzania uruchamianiem i wyłączaniem naszych komputerów, ale Harmonogram oraz pmset
są darmowe i zawsze mamy je przy sobie bez konieczności doinstalowywania czegokolwiek.
Źródło: DssW
Komentarze: 4
zauważasz jakąś znaczną różnicę w wydajności między codziennym uruchamianiem na nowo a usypianiem?
To ktokolwiek wyłącza Maki(typu desktop)? U mnie chodzi 24/dobę. Nigdy nie miałem zwyczaju wyłączać desktopa, od włączenia do ich śmierci chodzi 24/dobę. Co najwyżej tylko monitor się gasi i to sam to robi po ustawionym czasie( stand-by 0,5-1Wat). Mam totalnie wszystko powyłączane, jakieś usypianie dysków i inne bzdury odnośnie samego maka. Do tego APC Smart z pełną sinusoidą i sobie żyje.
Paradoksalnie taki desktop dłużej pożyje niż codzienne katowanie w jego włączanie i wyłączanie, zwłaszcza na tym cierpi dysk mechaniczny.
Wszystko było by pięknie ale jeżeli jest uruchomiony jakikolwiek proces, który wykonuje jakieś zadanie komputer nie wyłączy się bo ten proces wstrzyma wyłączenie maca. A czy jest jakaś dodatkowa funkcja wywołująca “force shut”?
A jak ustawić uruchamianie wybranych programów o określonej godzinie? powiedzmy aby komputer sam się uruchomił o 7:00 i odpalił radio internetowe? taka pobudka…:)