Zmiana rozszerzenia wielu plików przy pomocy Terminala
Być może często macie do czynienia z plikami bez własnego rozszerzenia. Albo chcielibyście je zmienić. Terminal umożliwia wykonanie takiej operacji przy niskim nakładzie pracy.
Na początku warto zaznaczyć, że sama zmiana rozszerzenia nie przekonwertuje danego pliku z jednego rodzaju w drugi. Najczęściej wykorzystanie tej metody będzie miało więc miejsce w przypadku zwykłych plików tekstowych.
Aby zmienić/dodać rozszerzenie dla wielu plików na raz musimy się najpierw upewnić, że znajdują się one w odrębnym katalogu. Jest to bardzo ważne, ponieważ podczas wykonywania operacji, zmianie podlegać będzie cała zawartość folderu bez względu na to, czy pliki miały już jakieś rozszerzenie, czy nie.
Następnie uruchamiamy aplikację Terminal (którą znajdziemy w folderze /Applications/Utilities
) i przechodzimy do wspomnianego folderu za pomocą następującej komendy:
cd ścieżka/do/katalogu/z/plikami/bez/rozszerzeń
Można ten proces przyspieszyć, jeśli przeciągniemy folder z okna Findera na linię poleceń.
Teraz możemy już przystąpić do właściwego zadania. By dodać nowe rozszerzenie należy w Terminalu wpisać poniższe polecenie:
for i in *; do mv "$i" "$i.txt"; done
Oczywiście zamiast txt
możemy wstawić dowolnie inne rozszerzenie. Na koniec pozostaje nam tylko sprawdzić, czy operacja przebiegła pomyślnie. Możemy to zrobić wpisując w Terminalu polecenie ls
, które wyświetli nam wszystkie pliki znajdujące się w katalogu, bądź po prostu prześć do folderu za pomocą Findera.
Źródło: OS X Daily
Komentarze: 2
Spodziewałem sie regexpa, a jest dopisanie rozszerzenia przez zmianę nazwy.
Dokładnie, wbrew pozorom wielokrotna zmiana rozszerzenia to nie taka trywialna czynność. A jak ktoś nie umie zawsze może kupić Better Finder Rename 9