iMagazine

Jak wyłączyć Javę

03/03/2013, 20:29 · · · 0

Ostatnimi czasy sporo luk w zabezpieczeniach w systemie OS X związana jest z Javą. Jeśli nie korzystamy z jej możliwości, być może warto rozważyć jej wyłączenie?

Aby więc wyłączyć Javę musimy najpierw ustalić, jaką wersję posiadamy – 1.6 lub 1.7. Możemy to sprawdzić na przykład przy pomocy Terminala (znajdującego się w katalogu /Applications/Utilities), gdzie wpisujemy poniższą komendę:

Kiedy już wiemy, którą wersję posiadamy, możemy wyłączyć Javę następująco:

Dla Javy w wersji 1.6

Tutaj musimy się trochę naklikać, by ją zdezaktywować. Metoda polega na wyłączeniu jej w każdej z przeglądarek. I tak dla Safari udajemy się do Preferencji (Cmd+,), wybieramy zakładkę Ochrona i odznaczamy Włącz Javę.

A dla Chrome wpisujemy w pasku adresu chrome://plugins i klikamy link Wyłącz przy sekcji z Javą.

Dla Javy w wersji 1.7

Tu sprawa jest znacznie łatwiejsza, ponieważ Javę w tej wersji możemy wyłączyć globalnie za jednym razem. Jej ustawienia znajdziemy przechodząc do Preferencji systemowych i wybierając Java.

Zostaniemy przeniesieni do nowego okna, gdzie w zakładce Security musimy odznaczyć Enable Java content in the browser.


Oczywiście istnieje również możliwość całkowitego usunięcia Javy, jednak osobiście bym odradził tę metodę. Okazuje się bowiem, że niektóre aplikacje, co do których nie mielibyśmy najmniejszych podejrzeń, wymagają Javy do działania. Doskonałym przypadkiem jest choćby Photoshop od Adobe.

Źródło: Macworld

0

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.