iMagazine

Zrzuty ekranu wykonywane w regularnych odstępach

11/08/2013, 20:48 · · · 0

Chciałbym Wam dziś pokazać, jak można wykonywać zrzuty ekranu co jakiś określony czas bez potrzeby kupowania dodatkowego oprogramowania. Tak jak w wielu sytuacjach pomocny będzie Terminal i jego narzędzia.

Takim narzędziem pomocnym w wykonywaniu zrzutów ekranu z poziomu linii poleceń jest bez wątpienia screencapture, który dostępny jest już od dawna, od OS X 10.2. Z jego pomocą oraz przy wykorzystaniu pętli osiągniemy nasze zadanie. Oto jak wyglądać będzie przykładowa komenda wykonywania zrzutu ekranu co 5 sekund:

A teraz kilka słów wyjaśnienia:

  • while (true); do …; sleep 5; done – ten kawałek odpowiedzialny jest za pętlę wykonywaną co 5 sekund dopóki sami jej nie przerwiemy (klawiszami Ctrl+C).
  • /usr/sbin/screencapture ~/Desktop/zrzut-`date +%Y%m%d-%H%M%S`.png – w tym miejscu wywołujemy narzędzie screencapture, które każdy zrzut zachowywać będzie na naszym Biurku w postaci plików o nazwie zrzut- i dacie w formie RRMMDD-HHMMSS, żeby uniknąć oczywiście przypadków powtórzenia (data tworzona jest przy pomocy innego narzędzia date).

Powyższa komenda wykonywać będzie regularne zrzuty całego ekranu. A co w przypadku, gdybyśmy chcieli wykonywać podgląd tylko konkretnego fragmentu ekranu? W takim wypadku po odwołaniu się do komendy screencapture dodać opcję -R"X,Y,W,H", w której podajemy odpowiednio współrzędne (X i Y liczone od lewego górnego rogu ekranu), od których ma być robiony zrzut o określonych wymiarach – W, czyli szerokość i H, czyli wysokość – podawane w punktach. Chcąc więc wykonać zrzuty obszaru rozpoczynającego się w odległości X = 100 i Y = 100 oraz o rozmiarze W = 200 i H = 200; wykonywane co 20 sekund i zapisywane na Biurku, nasza komenda będzie wyglądać następująco:

Źródło: TUAW


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK