Gry i programy z App Store 05/2013
Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 5/2013
Harper’s Bazaar
Mimo, że nie jestem w grupie docelowej, to na to pismo w pewnym stopniu czekałem. „Harper’s Bazaar” to bowiem najdłużej, bo przez 146 lat wydawany magazyn o modzie i stylu życia. Hasło reklamowe „Harper’s Bazaar” mówi, że to pismo „dla dobrze ubranych kobiet o dobrze ubranym umyśle”. Zainteresowane kobiety zajdą w tym miesięczniku sesje zdjęciowe najlepszych fotografów mody na świecie, świetną selekcję ubrań, butów, torebek i akcesoriów najważniejszych w sezonie, najnowsze kosmetyki i metody pielęgnacji urody. „Harper’s Bazaar” to również najbardziej opiniotwórcze wypowiedzi projektantów, stylistów i dziennikarek związanych z modowym światkiem. Polskie wydanie należy pochwalić za to, że już od pierwszego numeru jest dostępne na platformę iOS. Należy też trochę zganić – za to, że e-wydanie jest tak wierną kalką wersji drukowanej. To jedynie PDF dostępny w aplikacji. Nawigację mamy jak w klasycznym magazynie, czyli prawo-lewo, zaś zbyt mała czcionka powoduje, że co chwilę musimy powiększać tekst. Na szczęście możemy to robić.
Cena: 3,59 EUR/numer
Link do App Store
Książki. Magazyn do czytania
Obecny świat magazynów tak się pozmieniał, że już w tytułach musimy zaznaczać, że magazyn jest do oglądania lub, jak w tym przypadku, do czytania. Wszystko po to, aby przyciągnąć czytelnika zmęczonego obrazkami. „Książki. Magazyn do czytania” to najlepszy przewodnik po najaktualniejszych ideach oraz ludziach, którzy je tworzą. W każdym numerze możemy się przyjrzeć literaturze widzianej przez pryzmat wspólnoty ludzi „myślących, bo czytających”, jak piszą redaktorzy „Książek”. Dowiemy się, do czego służą książki w dobie Amazona, Facebooka i Twittera? Zobaczymy, co warto wybrać spośród „śmiecia”, jakim jest większość książek z TOP10 Empiku oraz przekonać się, że czytanie to kwestia życia lub śmierci organu zwanego duszą. Wydanie dla iOS to niestety wierna kopia magazynu w wersji papierowej, nawet z ceną 9,99 na okładce (na iPadzie taniej). Nawigacja tylko prawo-lewo, ale też jedna ciekawa funkcja Reader – czyli możliwość otwarcia czystego tekstu na całym ekranie. W takiej opcji „Książki” to doskonały magazyn do czytania na iPadzie oraz iPhonie.
Cena: 1,79 PLN/numer
Link do App Store
StatusBoard
Co robi Wasz iPad jak się nudzi, jak zajmujecie się czymś innym niż nim? Pewnie spokojnie sobie odpoczywa lub co najwyżej jest cyfrową ramką do zdjęć. Możecie to zmienić za pomocą aplikacji StatusBoard. Nie jest ona tania, bo kosztuje 8,99 euro, ale zmienia ekran naszego iPada w ekran informacyjny, który możemy sobie postawić na biurku obok komputera. Na samodzielnie aranżowalnej przestrzeni możemy wyświetlać interesujące nas informacje. Aranżacja przestrzeni odbywa się przez ustawianie dostępnych klocków. Możemy dodać zegarek, prognozę pogody, nasz kalendarz, Twittera, skrzynkę pocztową czy też kanały RSS. Możemy też, używając odpowiedniego kodu, wstawić stworzony przez siebie panel, np. aktualną liczbę odwiedzających Waszą witrynę, statystyki sprzedaży w Waszej firmie. Możliwości jest co niemiara i tak naprawdę zależą one od Waszej wyobraźni. Producent dostarcza instrukcję tworzenia własnych paneli. Cena StatusBoard nie jest może niska, ale to naprawdę fajna aplikacja, dzięki której Wasz iPad przestanie się nudzić, gdy Wy zajmujecie się czymś innym.
Cena: 8,99 EUR
Link do App Store
AppShopper
Aplikacje to sens tej aplikacji – może się to wydawać dziwne, ale właśnie tak jest. AppShopper to serwis, dzięki któremu możemy odnaleźć ciekawe programy wśród setek, jakie są w AppStore. Możemy wyszukać te najnowsze oraz te zaktualizowane. Zawęzić poszukiwania do wybranej kategorii lub programów jedynie bezpłatnych. Wreszcie najważniejsza pozycja, czyli programy przecenione. Dzięki tej opcji możemy zaoszczędzić sporo euro w Apple’owym sklepie. Nowa wersja tej aplikacji otrzymała zdecydowanie odmieniony interfejs użytkownika. Wielu osobom się nie podoba, ale ja nie miałem wcześniej styczności ze starszą wersją i mi nie przeszkadza. Jest czytelnie, prosto i na temat. Nowa wersja otrzymała też przydomek Socjal. To dlatego, że programy w streamie nie muszą pochodzić z rekomendacji domyślnego „przyjaciela”, czyli użytkownika AppShopper. Możemy zalogować się na swoje konto w serwisie i widzieć programy dodawane przez naszych znajomych. AppShopper do obowiązkowa pozycja dla każdego maniaka programów dla platformy iOS.
Cena: 0,00 PLN
Link do App Store
Airport Scanner
To jedna z tych gier, które nie mają genialnej grafiki, nie mają genialnej muzyki, ale bardzo wciągają. W grze wcielamy się w pracownika lotniska odpowiedzialnego za skanowanie bagaży podręcznych pasażerów samolotu. To praca, która zawsze mnie fascynowała i za każdym razem w czasie kontroli zerkam ukradkiem na monitor. W Airport Scanner mogę się wreszcie wyżyć. W otoczeniu bardzo prostej komiksowej grafiki musimy rozpoznawać różne zabronione przedmioty w bagażach. Mogą być to pistolety, bomby, noże lub zwykłe zbyt duże pojemniki z… kremem do wybielania zębów. Oczywiście musimy to wszystko robić na czas i bez pomyłek. Od szybkości naszej pracy zależy, czy samolot odleci o czasie i czy pasażerowie będą zadowoleni. Oczywiście to wszystko przekłada się na naszą premię w postaci wirtualnej waluty. Jakby tego było mało, trafiają się nam pasażerowie pierwszej klasy, których powinniśmy obsłużyć w pierwszej kolejności, załoga samolotów, która nie przechodzi kontroli i pasażerowie, którzy stoją w złej kolejce. Ich ruchem sterujemy poprzez przestawianie bramek. Niesamowicie wciągająca i niezobowiązująca gra.
Cena: 0,00 PLN
Link do App Store
Furby
Możliwe, że kojarzycie tę nazwę. To taka wymyślona już kilkanaście lat temu maskotka dla dzieci, która ma zalążki inteligencji. Kolejne wersje były cały czas udoskonalane, a najnowsza potrafi słuchać, tańczyć śpiewać, mówić po polsku i po furbiańsku, okazywać emocje i przybierać charakter właściciela. Dodatkowo edycja 2103 tej maskotki może być sterowana za pomocą iPhone’a, przy czym nie mamy tu żadnego połączenia za pomocą Bluetooth lub Wi-Fi. Nasz iPad lub iPhone z zainstalowaną darmową aplikacją Furby steruje maskotką poprzez wypowiadanie komend. W ten sposób możemy nakarmić Furbiego, porozmawiać z nim – aplikacja symultanicznie tłumaczy furbiański na polski i odwrotnie. Będziemy także mogli puścić Furby’emu podkład muzyczny, do którego zacznie on śpiewać. Jak sprawdziłem na własnym synku, aplikację doskonale potrafi obsługiwać dwuletnie dziecko i przy tym znakomicie się bawić. Pełny test Furby’ego znajdziecie kilka stron wcześniej, tymczasem pamiętajcie – Furby’ego nie da się wyłączyć.
Cena: 0,00 PLN
Link do App Store
Komentarze: 1
Wiem, że jest to artykuł archiwalny, ale ceny aplikacji przydałoby się uaktualnić. Na przykład Airport Scanner nie jest już to aplikacja darmowa.