Mastodon

Przygotowania do OSX 10.9 Mavericks

56
Dodane: 11 lat temu

Jak co roku, czekając na nowy system, podpowiadamy Wam w jaki sposób należy przygotować swoje komputery.

Przezorny zawsze ubezpieczony. Poco narobić sobie kłopotów i popsuć sobie humor? Kilka kroków, które proponujemy poniżej może w najgorszym wypadku uratować Wasze dane oraz czas.

1. Po pierwsze sprawdźcie, czy Wasz komputer będzie działał z Mavericksem. Jaki macie komputer, możecie sprawdzić uruchamiając Profil Systemu. Oto lista sprzętu, który najprawdopodobniej będzie wspierał najnowszy system – oficjalnej listy nie ma, a to są komputery na których działa Mountain Lion:

  • iMac (Mid 2007 lub nowsze)
  • MacBook (Late 2008 Aluminum, Early 2009 lub nowsze)
  • MacBook Pro (Mid/Late 2007 lub nowsze)
  • MacBook Air (Late 2008  lub nowsze)
  • Mac mini (Early 2009 lub nowsze)
  • Mac Pro (Early 2008 lub nowsze)
  • Xserve (Early 2009)

2. Trzy dni temu pojawiła się wersja Gold Master, także Mavericks pojawi się w sprzedaży zapewne w przeciągu najbliższych dni. Będzie dostępny TYLKO jako download z Mac App Store. Paczka będzie miała prawdopodobnie ok 4GB. Ile będzie kosztowała, tego póki co nie wiadomo, ale Mountain Lion kosztuje 17,99EUR/USD, także podobnej ceny spodziewałbym się też w tym przypadku (ewentualnie 15,99EUR bo tyle kosztował na początku). Bardzo ważne, jeśli chcecie mieć go zainstalowanego, abyście zaktualizowali swój system do najnowszej wersji 10.8.5.

3. Warto dla porządku przeprowadzić aktualizację systemu do 10.8.5 korzystając z paczki “Combo” dostępnej na stronie supportu Apple – http://support.apple.com/kb/DL1676

4. Pamiętajcie też o zaktualizowaniu wszystkich programów systemowych oraz innych firm trzecich do najnowszych wersji. W wypadku programów systemowych i firm trzecich zakupionych poprzez Mac App Store, aktualizacje znajdziecie w odpowiedniej zakładce sklepu. W pozostałych przypadkach programy musicie zaktualizować ręcznie/automatycznie bezpośrednio z tych programów.

5. Naprawcie uprawnienia na dysku korzystając z systemowego Narzędzia dyskowego. Przy okazji sprawdźcie też dysk czy nie ma błędów – jeśli są to je naprawcie. W przypadku Mountain Liona polecam wykonać te operacje z poziomu partycji Recovery – uruchamiamy komputer wciskając jednocześnie CMD+R

6. Mam nadzieję, że korzystacie z Time Machine i robicie backupy. Koniecznie zróbcie backup swojego dysku.

7. Dla bezpieczeństwa i wygody polecamy jeszcze prócz Time Machine stworzyć obraz swojego dysku przy użyciu np. SuperDuper lub CarbonCopyCloner.

8. Przed instalacją Mavericksa należy czasowo wyłączyć FileVault, aby uniknąć problemów z ewentualną niekompatybilnością. Lepiej nie mieć niespodzianek. Po instalacji Mavericksa możecie FileVault ponownie włączyć.

9. Ostatni punkt bonusowy – aby w pełni korzystać z dobrodziejstw Mavericks powinniśmy zaopatrzyć się, niestety jeśli tego jeszcze nie macie to czeka kolejny wydatek, w Magic TrackPad lub Magic Mouse, ze względu na gesty. Warto też, jeśli to jest możliwe, mieć w swoim komputerze minimum 4GB RAM – 2GB będzie absolutnym minimum, ale prawdopodobnie do wygodnej pracy będzie nam jednak brakowało…

10. Niezależnie warto też korzystając z okazji zrobić remanent na dysku i powyrzucać lub zarchiwizować niepotrzebne dane.

Mamy nadzieję, że ta krótka “checklista” pomoże Wam bezboleśnie przesiąść się na OSX 10.9 Mavericks.

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, rowery, fotografia i dobra kuchnia. Redaktor naczelny iMagazine - @dominiklada

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 56

Oczywiście, prawdopodobnie będzie nawet szybciej działać niż 10.8 i dłużej na baterii ze względu na lepsze zarządzanie energią w 10.9

Kupiłem MacBook’a pół miesiąca temu. Myślisz, że aktualizację do Mavericks dostanę za friko? Czy to tak nie działa?

Powinieneś dostać, jeśli nie to będzie wielkie zdziwienie i niedowierzanie.

Mavericks ma teoretycznie pozwolić na dłuższą pracę na baterii.Lepiej poczekać po premierze na rzeczywiste testy w tej materii,a oprócz tego zastanowić się,które z nowych funkcji są warte tego zakupu.

Dla mnie,na stacjonarnym sprzęcie,zużycie energii nie ma kluczowego znaczenia,a i żadna z funkcji nie zachęca do płatnej aktualizacji systemu operacyjnego.

Kiedy okazało się,że Apple chce o wiele mniej niż Microsoft za nowe edycje systemu operacyjnego,to wydawało się,że to rzeczywiście niewielka kwota,ale jeśli poprawna obsługa,wprowadzona w Lion pełnoekranowych aplikacji,ma funkcjonować,tak jak tego się oczekuje,po 2 płatnych service packach,to przestaje to być przewagą względem Windows (chociaż oni za przejście z 8 do 8.1 też już żądają płatności).
Mogli by rzeczywiście pójść na rękę obecnym użytkownikom i dać update za darmo.

Pożyjemy,zapłacimy ;)

Akurat poza poprawną obsługą dwóch monitorów i do tego usprawnionym finderem jest jeszcze cały szereg usprawnień nazwanych: Advanced Technologies i wg mnie to będzie najwięcej warte z tego wszystkiego. System to nie tylko bajery dla użytkowników w końcu.

Przy dobrej organizacji plików,tagi nie są mi potrzebne.Zakładki w Finderze realizuje mi obecnie ForkLift.

To nie jest tak,że skreślam OS X Mavericks,ale oczekuję tego o czym piszesz w ostatnim zdaniu,bo kosmetyka mnie nie interesuje.Po prostu poczekam na opinie innych w temacie działania nowego systemu,w szczególności na starszych Maciusiach,takich jak mój Mini (late 2009).

No ja akurat też na starym MBP (też 2009). Póki co testowałem trochę Mavericks na nowszym Macu Pro i to bez bardzo obciążających zadań, więc za dużo nie zaobserwowałem (poza nowym safari, które wydaje mi się szybsze – ale nie robiłem żadnych testów)

Mój jest zaktualizowany do 6GB RAMu i ma wrzucony SSD Samsung 840 Pro,więc nie martwię się o wydajność,bo ML śmiga pięknie,a widzę,że Mavericks będzie działał na tych samych maszynach.
Kwestia tylko czy zmiany będą warte zakupu nowego systemu.

po tym co widze na moim air mavericks GM dziala szybciej wiec tryzmam kciuki:)

Dzięki za zwrócenie uwagi :)
Zaktualizowałem wyżej swoją wypowiedź.

Przy 4GB RAMu nowa funkcja “kompresowania pamięci” powinna dać odczuwalny wzrost wydajności, bo rzadziej będzie swapować.

Można jak partyzant i fakt, często się udaje. Mi też się udawało, ale raz nie i musiałem odtwarzać system. Od tamtego razu robię wg powyższych zasad i nie mam problemów;-)

Teraz też się da, przecież jest rozpowszechniany jako pdf.

Przecież możesz czytać iMagazine w PDFie na komputerze. iBooks będzie to książek z iBookstore lub w EPUB, a nie do magazynów z Kiosku/Newsstand

Ok, sorry, wybacz jeżeli nie słusznie Cię podejrzewałem.
Odnośnie tego wpisu jak i tych wpisów z lat ubiegłych to podobieństwo do tego wpisu z macworld.com (i analogicznych z lat ubiegłych) jest w tym przypadku uderzające.
Ufam, że to jednak przypadek.

wrzucasz na pendrive plik o nazwie InstallESD.dmg (który znajduje sie wewnatrz pobranego softu) i robisz formata i potem wgrywasz.

proste jak swinski ogon

@Axellvak

Czy w dosyć leciwym już MacBooku Pro (Late 2008, unibody, C2D, 8GB) polecacie instalację systemu “na czysto” czy spokojnie można robić samą aktualizację?
Na czysto system był stawiany równo rok temu (Mountain Lion 10.8, a później aktualizacje do obecnej 10.8.5)

Jeśli masz backup na TimeMachine lub zrobionego klona na zewnętrzny dysk to instalacja na czysto z odtworzeniem ustawień, programów i plików poprzez asystenta migracji jest niewiele dłuższa do zwykłej aktualizacji. Fakt, że czysta instalacja wywala wszystkie śmieci, jakie mogły nagromadzić się w systemie przez cały czas od instalacji – u mnie zawsze po czymś takim komputer mocno przyśpieszał.

Zainstalowałem Golden Master Mavericks i albo mi sie wydaje albo faktycznie moj Air przyśpieszył …

czas włączania liczony od momentu wciśniecią guzika power 17 sek

powrót z uśpienia po podniesieniu klapy w mgnieniu oka… na lionie wydawał się dłuższy

Imessage w końcu mi nie przycina

no i bateria mam 50% i pokazuje 3:40 h wczensiej miałem jakies 2:30 h

macbook air mid 2012 1,8 i5 4gb ramu

czekam na Wasze odczucia :)

zdecydowanie szybsze animacje w launchpadzie, ale poza tym, to nie zauważyłem jakichś znaczących skoków.

A mi sie wydaje wolniejszy :(. Bateria tez nie pokazuje juz 10h po pelnym naladowaniu. MBA 2013 4GB

a jak wyniki na black magic mi co ciekawe podskoczyly :) ale przypuszczam ze moze sie to wiazac z wyrzuceniem z dysku GB śmieci :) z drugiej storny nie pamietam ja sytuacja przedstawiała się zaraz po zakupie :) coś mi świta, że wyniki były podobne

daje sobie sprawę, że masz szybszy SSD ale tak z ciekawości jak zasuwa? wrzuć screen :)

zaraz zrobie. Moj na pewno bedzie szybszy chocby ze wzgledu na dysk na PCIe.

Mam chyba zle wiadomosci :)
Zrobilem tego screena chyba za szybko. Ile powinien dzialac ten test?

Chyba sie jendak namyslil i zaczal pracowac jak nalezy :)

co ciekawe teraz odpalił mi się w 13 sek hmmm

Naprawić uprawnienia – łatwo powiedzieć. :) Zawsze to robię i zazwyczaj miałem “czysto”. Niestety po ostatnim update iTunes do 11.1.1 ciągle jest cała masa skopanych uprawnień. Nie da się tego naprawić (próbowałem wiele razy). Widzę, że w sieci jest sporo osób, które mają ten problem.

Takie same jak powyżej. Jeśli komputer jest na “liście” to będziesz mógł go zaktualizować poprzez Mac App Store do Mavericksa

czyli rozumiem że będę musiał kupić ML zanim zaktualizuje do Mavericksa??