iMagazine

Pobieranie tytułu i adresu strony www z Safari

13/01/2014, 22:28 · · · 0

Przydatnym narzędziem w Safari na OS X jest dzielenie się aktualnie przeglądaną stroną ze znajomymi na Twitterze czy Facebooku. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku pojawia się okienko z wklejonym linkiem. Niestety, mi bardzo brakuje automatycznego dodawania również tytułu strony/artykułu. Dziś chciałbym Wam pokazać, jak można to osiągnąć za pomocą AppleScript.

Możliwość tworzenia w dość łatwy sposób własnych skryptów, które można wykorzystać do usprawniania sobie pracy to coś, co bardzo sobie cenię w OS X. Tak jak wspomniałem na wstępie, posłużymy się AppleScriptem, aby pobierać do schowka tytuł oraz adres www aktualnie przeglądanej strony w Safari.

Dla ułatwienia korzystania z naszego skryptu całość utworzymy za pomocą Automatora (znajdziemy go w katalogu /Applications). Jako typ dokumentu wskazujemy Usługę.

Następnie zmieniamy wpis z prawej strony na Usługa otrzymuje brak danych wejściowych w Safari.

Teraz na liście z lewej strony odnajdujemy Uruchom AppleScript i przenosimy go na prawą stronę, gdzie tworzy się kolejkę.

Kolejnym krokiem będzie zastąpienie tekstu w elemencie AppleScript poniższym:

Ostatnią czynnością w Automatorze będzie zapisanie naszej akcji, np. pod nazwą „Kopiuj tytuł i URL”.


Teraz wystarczy, że przejdziemy w Safari na jakąś stronę, a następnie z menu Safari wybierzemy Usługi i wskażemy Kopiuj tytuł i URL, które znajdą się od razu w systemowym schowku gotowe do użycia.


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK