iMagazine

Scalanie dwóch katalogów Adobe Lightrooma (cz. 2)

12/03/2014, 10:00 · · · 0

Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 01/2014

W listopadowym numerze iMagazine pisałem o scalaniu dwóch katalogów Lightrooma oraz o tym, że będę próbował zastosować inną metodę ich łączenia z dwóch komputerów – okazuje się, że ta, którą opisuję poniżej, jest rzeczywiście lepsza.

Część pierwsza workflow się nie zmieniła – cytując samego siebie:

Zdjęcia zrobione aparatem przegrywam na MacBooka, nie kasując ich z karty (mam dzięki temu dodatkowy backup) za pomocą okna dialogowego służącego do importowania zdjęć w Lightroomie. Zakładam uprzednio nowy katalog i nazywam go stosownie do wyjazdu, a więc w tym przypadku był to „Londyn 2013”. Zaimportowane zdjęcia taguję, przycinam i obrabiam zgodnie z potrzebą.

Dalsza część procedury już się różni – zamiast najpierw kopiować wszystkie zdjęcia oraz katalog z MacBooka na iMaca, stawiam oba komputery obok siebie, a na iMacu włączam Lightrooma z moim głównym katalogiem, do którego chciałem zaimportować zdjęcia z katalogu „Indie 2013”. W tym celu wybrałem w menu Plik → Import z Innego Katalogu.

rys0

W bocznym pasku Findera musiałem odnaleźć MacBooka – w tym wypadku nazwany „Neptune” – oraz następnie na jego dysku znaleźć odpowiedni katalog Lightrooma. Pozostało już go tylko wybrać i zaznaczyć odpowiednią opcję, aby zdjęcia zostały przekopiowane do odpowiedniej lokalizacji na iMacu.

rys1

Ta operacja oczywiście będzie trwała chwilę, zależną od ilości danych do przeniesienia, a głównym ograniczeniem stanie się prędkość sieci Wi-Fi. Zalecam podłączenie laptopa do prądu na czas trwania tej operacji, aby nic Was nie zaskoczyło podczas operacji kopiowania – mi najzwyczajniej na świecie zabrakło prądu, bo robiłem w tym czasie coś innego.

To rozwiązanie ma jedną wadę – nie są kopiowane wyeksportowane zdjęcia z Lightrooma na moim MacBooku. Można je jednak zawsze odtworzyć lub ręcznie przerzucić z głównego katalogu.


Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK