Zmniejszanie wielkości plików grafik bez utraty jakości
Zmniejszanie ciężaru plików grafiki wiąże się z utratą jakości. Dzięki OptiPNG i Terminalowi można odchudzić pliki bez pogorszenia tego, jak wyglądają.
Zaczynamy od pobrania OptiPNG ze strony autora. Wybieramy zawsze najnowszą wersję w postaci archiwum z rozszerzeniem TAR. Następnie rozpakowujemy pobrany plik. Teraz uruchamiamy Terminal i wpisujemy komendę cd
, po czym przeciągamy katalog z Optipng do okna terminala. W ten sposób zostanie w nim wpisana ścieżka tego katalogu. Ostatecznie otrzymamy komendę w postaci:
cd /Users/Pawel/Desktop/optipng-0.7.4
Po zatwierdzeniu wpisujemy dwa polecenia, by zainstalować OptiPNG.
./configure
Zatwierdzamy i wpisujemy kolejną komendę.
sudo make install
Terminal zapyta o hasło użytkownika – należy je wpisać i zatwierdzić. Jeżeli nie posiadamy narzędzi deweloperskich, to system zapyta, czy mają zostać pobrane i zainstalowane. Należy potwierdzić tę czynność, w innym wypadku OptiPNG nie będzie działać.
Teraz pozostaje już tylko nauczyć się korzystać z OptiPNG. Aby zmniejszyć plik, należy w Terminalu przejść do katalogu zawierającego grafiki (na przykład poprzez komendę cd i przeciągnięcie go do okna Terminala), a następnie zastosować komendę:
optipng nazwa_pliku.rozszerzenie
Wielkość plików zmniejsza się o około 20-30%, nadpisywane są na istniejącą grafikę, więc przed zastosowaniem OptiPNG warto zrobić kopię zapasową pliku. Obsługiwane są następujące formaty: PNG, BMP, TIFF, PNM i GIF.
Źródło: Macworld
Komentarze: 8
Polecałbym raczej http://imageoptim.com – OptiPNG jest tam jedną z jego ‘części’. Dodatkowo ma GUI.
A jak ktoś chce CLI to jest https://github.com/JamieMason/ImageOptim-CLI
A jak wygląda jakość grafik, pytam pod katem umieszczenia plików png na stronach www.
ImageOptim kompresuje bezstratnie – do www jak znalazł. Korzystam od dawna, bez żadnych problemów.
ImageAlpha kompresuje stratnie (tego samego autora), ale można więcej zyskać (bez widocznej utraty jakości). Polecam oba!
Dzięki za info, w międzyczasie przetestowałem i programik daje bardzo dobre wyniki.
Najlepsze ;) http://jamiemason.github.io/ImageOptim-CLI/
Zredukowałem plik *.png o ok. 50% co w przypadku pliku stworzonego do nagłówka strony sporego zdjęcia dało dobry wynik z pliku ok. 550 kB zostało jakoś 230 kB. Programik jest bardzo dobry.
Jest jeszcze tinypng.org dla leniwych.
Że nie wspomnę o JPEGmini gdzie odchudzanie nie ma wpływu na jakość wynikowych plików. Mam tu na myśli także wydruk. Sprawdzone niejednokrotnie.