iMagazine

Funkcja dzielenia ekranu w iOS 8 na wideo

12/06/2014, 17:15 · · · 0

Im dłużej iOS 8 jest w rękach deweloperów, tym więcej ukrytych nowości udaje się odczytać z jego kodu. Wiemy, na przykład, że kod systemu skrywa przepowiadaną funkcję dzielenia ekranu na iPadzie. Steven Troughton-Smith uaktywnił ją w emulatorze iOS z Xcode.

Jedną z najczęściej wypominanych wad tabletów jest możliwość korzystania tylko z jednej aplikacji jednocześnie. Pomaga to w skupieniu, ale podczas pracy nad tekstem, który wymaga sięgania do źródła, ograniczenie to potrafi doprowadzić do szału. Jako pierwszy rozwiązanie problemu pokazał Samsung. Multi Window pozwala na otwieranie aplikacji obok siebie, a także zamykanie ich w oknach, podobnie jak na OS X czy Windowsie. Jednak do dyspozycji mamy garstkę programów kompatybilnych z tą funkcją. Dużo lepiej sprawę rozwiązał Microsoft – tam możemy otwierać obok siebie dwie dowolne aplikacje.

Jak to będzie się miało na iPadzie, tego nie wiemy. Wygląda na to, że tutaj również można otworzyć dwie aplikacje obok siebie, z czego mogą one dzielić ekran w proporcjach 1:3, 1:1, 3:1. Steven po uaktywnieniu funkcji nagrał ją na przykładzie Safari.

Wygląda na to, że jeśli aplikacja zajmuje nie więcej niż połowę ekranu, to korzysta z interfejsu rozciągniętego iPhone’a. W przeciwnym wypadku mamy cały czas do czynienia z wersją na iPada. Sprawa zdaje się być prosta dla aplikacji, które są aplikacjami uniwersalnymi. Gorzej natomiast, jeśli dana pozycja została napisana specjalnie na tablet. Będzie mogła zająć tylko 3/4 ekranu? Nie wiemy także, czy każdy program od razu będzie mógł być wyświetlany w zmniejszonej formie, czy może będzie trzeba je modyfikować.

Na ten moment, pewne jest tylko to, że taka funkcja faktycznie jest wbudowana w iOS 8. Moim zdaniem, Apple ją odblokuje wraz z premierą nowych iPadów. Oby tylko nie była limitowana do modeli z 2014 roku.


Michał Zieliński

Star Wars, samochody i Taylor Swift.

mikeyziel

Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK