Montowanie dysku bez ponownego podłączania
Aby zamontować wysunięty dysk w systemie, należy fizycznie odłączyć go od urządzenia, a następnie ponownie podpiąć. Dzięki prostemu skryptowi można obyć się bez dotykania kabli.
Zaczynamy od podłączenia dysku do portu, którym chcemy sterować, następnie uruchamiamy Terminal. Wpisujemy w nim poniższą komendę (za JetDrive podajemy nazwę podłączonego woluminu).
Zapamiętujemy przyporządkowaną lokalizację (w moim przypadku disk1s1) i przechodzimy do Automatora. Wybieramy w nim utworzenie nowej usługi. Następnie zaznaczamy, by usługa nie otrzymywała danych wejściowych i była dostępna w Finderze.
Teraz z menu po prawej stronie wybieramy czynność Uruchom AppleScript, następnie przeciągamy ją do głównego pola programu i wpisujemy w jej oknie następujący kod:
tell application "Terminal"
activate
do script "diskutil mount disk1s1"
delay 1
quit application "Terminal"
end tell
Zamiast disk1s1 podajemy wartość spisaną z Terminala. Całość powinna wyglądać tak:
Zapisujemy usługę, a następnie uruchamiamy z poziomu Findera (na pasku statusu wybieramy Finder/Usługi/nazwa_usługi). Skrypt umożliwia zamontowanie dowolnego woluminu podłączonego do przypisanego portu. Poniżej zamieszczam analogiczny skrypt, służący do odmontowania dysku.
tell application "Terminal"
activate
do script "diskutil unmount disk1s1"
delay 1
quit application "Terminal"
end tell
Komentarze: 12
Narzędzia Dyskowe – Zamontuj – dużo prościej i bez terminala
Prościej może i tak ale tu jest zdecydowanie dużo szybciej:) poza tym tworzysz skrypt tylko raz a później to już tylko korzystasz:)
Dziękuję bardzo:) I jeszcze jedno małe pytanko a da radę tak ustawić aby po włączeniu maca dany dysk nie był w ogóle montowany? Tylko np dopiero po uruchomieniu powyższego skryptu?
Trudno mi powiedzieć, musiałbym zgłębić temat.
Jeżeli miałbyś chwilę i chęci to bardzo bym prosił:)
nano /etc/fstab
dodajesz linię:
LABEL=nazwa_twojego_dysku none hfs rw,noauto
ctrl+o – zapisujesz
ctrl+x – wychodzisz z edycji
ponowne uruchomienie
dodałem powyższe polecenie w takim formacie:
sudo nano /etc/fstab
wyskoczyło mi to okienko fstab tam dodałem linijkę
LABEL=WDElements (tak się nazywa dysk) none ExFAT (bo w tym formacie jest dysk) rw,noauto
zapisałem ctrl+o później ctrl+m (tu nie jestem pewien czy wybrałem dobry zapis) wyszedłem z edycji restart i nie działa niestety:/
https://developer.apple.com/library/mac/documentation/Darwin/Reference/ManPages/man5/fstab.5.html
Według tego mana musisz “ExFAT” zamienić
na “msdos”
Aktualnie mam tak i niestety nadal nie działa:/
Obawiam się że ntfs i exfat nie są traktowane jako systemy plików msdos, proponuję zrobić tak jak napisałem na próbę z pamięcią flashdrive dla systemu plików hfs i fat32 jeżeli będzie działać to znaczy że w tym tkwi problem, ja korzystam z tych możliwości pliku fstab w os x ale tylko dla dysków w formacie hfs, no i pierwsza linia na pewno źle nie ma określenia ntfs w pliku fstab.
a jak w terminualu w Ei Captain podzielic disk stworzone w RAID 0 na dwa odrebe dyski? np jednn potem na system a jeden na dane?
Panowie, chce stworzyc z dwoch dyskow SSD 256 jeden RADI 0, to juz zrobilem komendami w terminalu, a nastepnie jak podzielic ten dysk który sie utworzy w RAID 0 ( ma on teraz 511GB) na dwa odrebne jeden 100GB na System i 411 na Dane?? Prosze o pomoc. Witold