iPad i klawiatura
Tablet jest moją maszyną do pisania. Pomimo tego, że iOS nie był tworzony z myślą o obsłudze klawiaturą, współpracuje z nią całkiem sprawnie. W poniższym poradniku pokażę Wam, jak dobrać ją do własnych wymagań, a także efektywnie ją wykorzystać.
Co wybrać?
Wybór klawiatury jest kluczowy – kiepskie urządzenie sprawi, że praca stanie się uciążliwa, a przecież nie o to chodzi. Sam miałem okazję sprawdzić wiele akcesoriów tego typu, co pozwoliło mi określić kilka najważniejszych cech, jakimi należy kierować się podczas wyboru:
- rozmiar – osoby, które przyzwyczajone są do pisania na pełnowymiarowych klawiaturach, będą miały problem z opanowaniem mniejszych przycisków. Żadna z mobilnych klawiatur nie ma dokładnie tak dużych klawiszy, stąd też kluczowe stają się odstępy pomiędzy nimi. Zdarzało się mi pisać na klawiaturach przeznaczonych dla iPada mini (a więc stosunkowo małych), które były niesamowicie wygodne, właśnie dzięki rozsądnym odstępom pomiędzy klawiszami.
- układ klawiszy – miniaturyzacja klawiatur wymusza niekiedy stosowanie nietypowych układów przycisków, by dało się je wszystkie pomieścić, zachowując przy tym ich rozsądny rozmiar. Im większa klawiatura, tym bardziej standardowa będzie. W przypadku klawiatur noszonych w osobnym etui, czyli tych większych, problemu praktycznie nie ma – ich układ zazwyczaj nie jest zmodyfikowany. Ponownie najwięcej zmian wprowadzają producenci najmniejszych klawiatur, gdzie niekiedy jeden klawisz ma nadrukowane aż cztery symbole. Kolejnym, nie mniej ważnym aspektem jest obecność klawisza Option po prawej stronie spacji. Wcale nie jest ona oczywista i zazwyczaj do dyspozycji mamy tylko lewy Option. Jeśli ktoś przyzwyczaił się do pisania na Windows, zrozumie, o co mi chodzi. Ostatnim z aspektów układu klawiszy jest rząd przycisków funkcyjnych. Te mogą pełnić różne funkcje, od regulacji głośności po wywoływanie Siri. W zależności od modelu klawiatury są one różne, nie ma odgórnie narzuconego schematu. W związku z tym warto wybierać te modele klawiatur, które faktycznie oferują dodatkowe funkcje, a nie powielają czynności, których wykonanie możliwe jest przez standardowe skróty klawiszowe (jak na przykład kopiowanie czy zaznaczanie tekstu).
- mocowanie – klawiatury można podzielić na uniwersalne oraz przeznaczone do konkretnego modelu urządzenia. Klawiatura uniwersalna będzie służyć zdecydowanie dłużej, jeżeli zamierzacie dość często zmieniać urządzenia. Ponadto z reguły uniwersalne urządzenia są też nieco większe, więc oferują wyższy komfort pisania. Sam jednak preferuję dedykowane rozwiązania – dużo lepiej pasują wizualnie do tabletu, a także oferują zazwyczaj dodatkową ochronę. Klawiatury występują bowiem zarówno w formie okładki ekranu, jak i całkowitej osłony iPada, gdzie jest on montowany w tym samym miejscu, co ekran w laptopach.
- dodatki – oprócz wachlarza standardowych funkcji klawiatury do iPada posiadają też niekiedy świetne dodatki. Jednym z najbardziej użytecznych jest podświetlenie klawiszy – występuje co prawda tylko w droższych modelach, jednak bywa niezastąpione. Mobilne klawiatury różnią się od standardowych, stąd też nawet osoby piszące bezwzrokowo mogą zerkać od czasu do czasu na klawisze. Drugim równie przydatnym dodatkiem jest regulacja nachylenia ekranu tabletu. W zależności od wysokości blatu, na którym ustawiamy iPada, optymalny kąt ustawienia wyświetlacza jest inny. O ile przy sporadycznej i krótkiej pracy prawidłowe nachylenie nie jest szczególnie istotne, to już w momencie, gdy używamy kompletu przez dłuższy czas, źle ustawiony ekran mocno przeszkadza.
Jak pisać?
Wydaje się, że Apple nie przykłada zbyt wielkiej wagi do tego, jak iOS współpracuje z klawiaturami. To jednak pozory – w kolejnych wersjach systemu dodawane są nowe skróty klawiszowe, pozwalające na coraz bardziej efektywne wykorzystanie klawiatury. Część z nich dostępna jest dopiero po włączeniu VoiceOver (z poziomu menu Ustawienia/Ogólne/Dostępność/VoiceOver). Radzę też przypisać do potrójnego wciśnięcia przycisku Home włączenie i wyłączenie tej funkcji (Ustawienia/Ogólne/Dostępność/Skrót funkcji dostępności/VoiceOver), ponieważ podczas dotykowej obsługi ekranu staje się ona uciążliwa. Ponadto warto wyłączyć czytanie tekstu przez VoiceOver za pomocą skrótu klawiszowego Control+Option+S.
Nawigacja po systemie
Escape/Home – wyjście z aplikacji
2 × Escape/Home – menu wielozadaniowości
3 × Escape/Home – skrót funkcji dostępności
przytrzymanie Escape/Home – Siri
Przy włączonym VoiceOver
kursory – przenoszenie się pomiędzy poszczególnymi elementami interfejsu
kursor w górę i w dół jednocześnie – wybór zaznaczonego elementu
Control + Option + I – lista wszystkich elementów do wybrania
Control + Option + H – wyjście z aplikacji
Option + kursor – przewijanie ekranu w danym kierunku
Command + Shift + Tab – przełączenie do następnej aplikacji
Command + Tab – przełączenie do poprzedniej aplikacji
Wprowadzanie tekstu
Command + C – kopiuj
Command + X – wytnij
Command + V – wklej
Command + Z – cofnij
Command + Shift + Z – przywróć
Command + Delete – usuń cały tekst w wierszu przed karetą
Command + Option + Delete – usuń całe słowo przed karetą
Command + kursor w górę lub w dół – przejdź do początku lub końca pola tekstowego
Command + kursor w lewo lub w prawo – przejdź do początku lub końca wiersza
Option + kursor w górę lub w dół – przejdź do początku lub końca akapitu
Option + kursor w lewo lub w prawo – przejdź do poprzedniego lub następnego słowa
Shift + kursor w górę lub w dół – zaznacz tekst powyżej lub poniżej
Shift + kursor w lewo lub w prawo – zaznacz tekst po lewej lub po prawej stronie karety
Safari
Command + T – otwórz nową kartę
Command + W – zamknij aktywną kartę
Command + L – przejdź do paska adresu
Command + R – odśwież
Command + . – zatrzymaj wczytywanie strony
Command + N – nowa wiadomość
Command + Shift + D – wyślij wiadomość
kursor w górę lub w dół – przechodzenie pomiędzy polami Do/DW/UDW podczas tworzenia wiadomości
Delete – usunięcie zaznaczonej wiadomości
iWork
Command + B – pogrubienie tekstu
Command + I – kursywa
Command + U – podkreślenie
Command + Shift + K – dodaj komentarz
Command + Option + K – pokaż następny komentarz
Command + Option + K – pokaż poprzedni komentarz
Option + kursor w górę lub w dół – stworzenie nowego wiersza powyżej lub poniżej zaznaczonej komórki
Option + kursor w lewo lub w prawo – stworzenie nowej kolumny po lewej lub po prawej stronie zaznaczonej komórki
Tab – przejście do następnej komórki
Shift + Tab – przejście do poprzedniej komórki
Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 09/2014
Komentarze: 3
Paweł. Przejrzałem na razie konspekt artykułu ale już wiem jedno – będzie super. Właśnie takie teksty powinny od czasu do czasu powstawać. Na bazie własnych doświadczeń powiedzieć co wadzi, co pomaga, na co należy zwrócić absolutnie uwagę.