iMagazine

Ukrywanie wybranego użytkownika

02/02/2015, 22:35 · · · 0

W OS X co i rusz znaleźć można różne ciekawostki. Do takowych z pewnością zalicza się ta, że istnieje możliwość ukrycia wybranego konta użytkownika.

Załóżmy, że konfigurujemy Maca komuś z naszej rodziny – osobie, która nie ma dużej wiedzy o komputerach. Nie chcemy, żeby namieszała, w związku z tym zakładamy jej konto bez przywilejów administratora. Chcielibyśmy zostawić jednak dla siebie furtkę w postaci konta administratora, które miałoby być ukryte dla oczu drugiego użytkownika. Jak to zrobić? W rozwiązaniu naszego zadania pomocny po raz kolejny okazuje się Terminal. Załóżmy, że mamy dwa konta, których skrócone nazwy to: admin i maciej. Aby ukryć to pierwsze wystarczy, że wpiszemy polecenie:

Do jego zatwierdzenia będzie oczywiście potrzebne hasło administratora. Po ponownym uruchomieniu komputera na ekranie logowania dostrzeżemy brak wspomnianego konta. To samo można również uczynić z innymi kontami wstawiając ich nazwę w miejsce admin. Tą metodą można również ukryć konto gościnne bez potrzeby jego wyłączania.

W tym momencie należałoby nadmienić, że takie konto nadal istnieje, ale jest urkyte. Ktoś, kto wie o tym koncie, będzie mógł uzyskać do niego dostęp za pomocą SSH, zdalnego logowania, czy współdzielenia ekranu.

Oczywiście cały proces można odwrócić. Na przykład, by przywrócić widoczność konta admin posłużymy się następującym poleceniem:

Po potwierdzeniu hasłem, musimy jeszcze zrestartować komputer i wszystko powinno wrócić do stanu pierwotnego.

Źródło: osxdaily.com


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK