QNAP TS–451 – myQNAPcloud – część 4
QNAP w swojej ofercie ma nie tylko aplikacje wspomagające dla iOS, Androida i (nawet) Windows Phone, ale również myQNAPcloud – ich własne spojrzenie na naszego własnego i prywatnego Dropboksa.
Proces uruchomienia myQNAPcloud jest banalnie prosty. Najpierw trzeba się zarejestrować przez panel kontrolny NAS-a i potwierdzić w otrzymanym mailu, że my to my. Następnym krokiem jest weryfikacja usług, z których chcemy korzystać. Główną zaletą założeniem konta jest to, że mamy dostęp do naszego NAS-a spoza domu. Możemy go nie tylko kontrolować i zarządzać nim, ale również otrzymujemy dostęp do naszych plików, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. Można to zrobić przy pomocy specjalnej strony www, oczywiście po zalogowaniu się, ale również dzięki aplikacjom od QNAP-a. myQNAPcloud w ten sposób umożliwia zarządzanie też większą liczbą NAS-ów.
Najważniejszą funkcją jest oczywiście dostęp do naszych plików, wraz z możliwością kopiowania ich na urządzenie, na którym aktualnie jesteśmy. Dodatkowo możemy włączyć Photo Station i Music Station, aby móc przeglądać nasze zdjęcia i słuchać (w tym też streamować) naszą muzykę. Połączenie z naszym NAS-em odbywa się przez SSL, a klucze są zabezpieczone 2048-bitowym szyfrem. Pomimo tego zawsze staram się trzymać swojej własnej zasady – wszystko, co potencjalnie może zostać ujawnione wskutek buga lub włamania, traktuję jako informacje publiczne, pomimo że takowymi nie są. W najgorszym przypadku nie stanie się wtedy tragedia.
myQNAPcloud również umożliwia tworzenie linków do wybranych przez nas folderów lub plików, w stylu dropboksowym. Dzięki temu możemy się nimi dzielić z kimkolwiek za pomocą maila lub innymi kanałami. Możemy też definiować, jak długo dany link ma zachować ważność oraz czy wymaga hasła, czy nie. Przykładowo, mogę wysłać komuś plik, który będzie dla niego dostępny tylko przez najbliższą godzinę.
myQNAPcloud dodaje też ciekawą funkcję dla osób, które często podróżują i nie chcą się łączyć z internetem z publicznego Wi-Fi, które nie jest zabezpieczone hasłem. Po uruchomienia serwera VPN zostaje ustanowione szyfrowane połączenie pomiędzy naszym komputerem lub iUrządzeniem a NAS-em. Dzięki temu możemy się bezpiecznie łączyć nie tylko z naszym NAS-em oraz sieci, na której jest, ale również przez VPN z niego „wychodzić na świat”, z naszego domowego IP, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy.
myQNAPcloud ma jedną wadę, podobnie zresztą jak QTS – system operacyjny NAS-ów QNAP-a. Nie jest to tak proste w użyciu jak inne rozwiązania i trzeba posiadać podstawową wiedzę na temat tego typu urządzeń, aby wykorzystać całość prawidłowo oraz wiedzieć, jak to skonfigurować.
Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 12/2014