Apple poszerza ResearchKit o badania nad autyzmem, epilepsją i czerniakiem
Apple wraz ze szpitalami oraz ośrodkami akademickimi poszerza ResearchKit. Nowe badania będą poświęcone takim zagadnieniom jak autyzm, epilepsja oraz czerniak. Działania Apple’a i partnerów mają pomóc zrozumieć te choroby.
ResearchKit został zaprezentowany podczas kwietniowej konferencji Apple’a. To platoforma open source, której celem jest zebranie jak największej bazy danych zdrowotnych w celu ułatwienia badań nad chorobami. Za pośrednictwem aplikacji na iPhone’a oraz Apple Watch zbierane są parametry takie jak puls, dystans, czy sposób poruszania się. Do tego użytkownicy dostarczają pozostałych danych odpowiadając na pytania, czy rozwiązując testy w poszczególnych aplikacjach.
Teraz naukowcy z Duke University oraz Dke Medicine stworzyli aplikację Autism & Beyond myśląc o rodzicach, którzy obawiają się, że ich dzieci chorują na autyzm. Natomiast John Hopkins Unversity stworzył aplikację EpiWatch dla Apple Watch, która za pomocą czujników w zegarku potrafi wykryć i przeanalizować ataki epilepsji. Natomiast pracownicy Oregon Health & Science University stworzyli aplikację mającą zająć się czerniakiem, czyli rakiem skóry. Przy wykorzystaniu aparatu iPhone’a użytkownicy mogą wysyłać zdjęcia swoich zmian skórnych.
Nowe aplikacje dostępne są już w App Store. Niestety nie znajdziemy ich w naszym kraju. Program badawczy dostępny jest wyłącznie w Austrii, Chinach, Niemczech, Hong Konkgu, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Mija już pół roku od uruchomienia ResearchKit. W badania zaangażowane jest ponad 50 specjalistów, natomiast uczestników programu jest ponad 100 tysięcy. To już w tej chwili potężna baza danych. Pierwsze aplikacje w ramach ResearchKit pomagają w diagnozie i przyszłym leczeniu takich chorób jak astma, cukrzyca, czy Parkinson.