iOS 9.3 beta 4 – co nowego?
Podczas tej rundy uaktualnień, to iOS ponownie zdobędzie najwięcej nowości, z czego akurat bardzo się cieszę. Chciałbym tylko, aby Apple więcej pracowało nad rozwijaniem iPadowej części systemu operacyjnego, bo tam są największe braki, szczególnie jeśli korzystamy z zewnętrznej klawiatury i nowego iPada Pro.
Co nowego?
Beta 4:
- nowa ikona Trybu Nocnego w Centrum Sterowania
- wyłączono możliwość nawigowania i manipulowania tekstem w systemie za pomocą Apple Pencil (ten nadal działa w aplikacjach rysujących oczywiście) – to duży błąd!
- nowa ikona “gwiazdki” w aplikacji Muzyka (ta obok numerów utworów na ich liście)
Beta 3:
- zmieniono wygląd menu dialogowego Trybu Nocnego w Centrum Sterowania
- poprawiono ikony w trybie poziomym w Centrum Sterowania
- dodano Wi-Fi Calling dla iPhone’ów w sieci Verizon
- dodano Apple News dla Szwecji, Niemiec i być może paru innych krajów
Beta 2:
- dodano Tryb Nocny, zmieniający temperaturę barwy ekranu na cieplejszą, aby w nocy lepiej się z niego korzystało (w stylu f.lux dla OS X)
- dodano przycisk Trybu Nocnego do Centrum Sterowania
- Notatki – opcja “zahasłowania” poszczególnych notatek, również za pomocą Touch ID
- nowe skróty 3D Touch dla ikony Ustawień – otrzymujemy szybki dostęp do baterii, Bluetooth i ustawień Wi-Fi
- integracja Apple Music i Map Apple dla CarPlay
- nowa opcja w ustawieniach playlist w Apple Music (w Ustawieniach) – można zdefiniować czy piosenka dodawana do playlisty ma automatycznie trafić do naszego iCloud Music Library (lub nie)
- ustawienia prywatności dla biblioteki mediów
- opcja sparowania więcej niż jednego Apple Watcha do tego samego iPhone’a
Beta 1:
- iCloud dla iBooks
- możliwość tworzenia kopii Live Photos, celem edytowania jednego z nich i jednocześnie zachowania zdjęcia z ruchem
- do Health.app dodano możliwość sugerowania nowych aplikacji trzecich bezpośrednio z ekranu programu – nowe menu podpowiada jakie aplikacje można dodać do jakich kategorii
Dla szkół
Potencjalnie najciekawszymi nowościami są zmiany pozwalające na korzystanie z jednego iPada przez większą ilość studentów – każdy z nich może mieć własny profil i własną przestrzeń na swoje dane, niedostępne dla innych. Użytkownicy od dawna proszą o wsparcie dla kont użytkowników i wygląda na to, że na większą integrację trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać – zakładam, że największą przeszkodą jest obsługa iMessages, FaceTime i usług iCloud przez jedno urządzenie.
Wraz ze wsparciem dla wielu kont dla studentów, Apple wypuściło też aplikację Classroom – asystenta dla nauczycieli do wyświetlanie zadań i klasówek lub przesyłania treści na Apple TV za pomocą AirPlay. Do kompletu dodano również możliwość tworzenia Apple ID dla uczniów w większych ilościach oraz usługę Apple School Manager, za pomocą której administratorzy będą mogli przygotowywać urządzenia do nauki.
Tryb nocny
Bardzo ciekawą nowością, szczególnie w kontekście ostatnich afer z f.lux dla iOS, jest wprowadzenie trybu nocnego w iOS 9.3. Wygląda na to, że ta funkcja będzie działała na podobnej zasadzie – im bliżej nocy, tym kolory na ekranie będą stawały się cieplejsze. Ma to niestety jedną wadę, której dotychczas nie byłem w stanie tolerować – ocenianie zdjęć podczas ich obróbki w takich warunkach jest niemożliwe. Zaletą natomiast jest to, że użytkownikom iUrządzeń będzie łatwiej zasnąć wieczorem.
Notatki
Systemowe Notatki otrzymają kolejne usprawnienia po ich całkowitym przepisaniu dla iOS 9 – w 9.3 będą miały opcję zabezpieczenia najbardziej osobistych danych poprzez hasło lub za pomocą Touch ID. Będzie też możliwość sortowania ich zgodnie z potrzebą – po dacie utworzenia, dacie ostatniej zmiany lub alfabetycznie.
Apple News
Apple poprawiło algorytmy treści dobierania artykułów dla poszczególnych użytkowników, dzięki czemu łatwiej też będzie odnaleźć nowe treści – zakładając, że News trafi w końcu do Polski. Wprowadzono też możliwość odtwarzania filmów prosto z feedu, aplikacja otrzymała wsparcie dla widoku poziomego na iPhone’ach, a treści będą szybciej się ładowały.
Health
Do Health.app dodano możliwość sugerowania nowych aplikacji trzecich bezpośrednio z ekranu programu – nowe menu podpowiada jakie aplikacje można dodać do jakich kategorii. Program dodatkowo będzie wyświetlał dane z Apple Watcha, tj. godziny stania, spalone kalorie i minuty spędzone na ćwiczeniach.
CarPlay
Ta funkcja iOS wyjątkowo powoli trafia na rynek, podobnie zresztą jak Android Auto. Po jej wstępnej implementacji w nowych modelach Volkswagena uważam, że jest gorzej niż źle. Dobrą wiadomością jest jednak to, że CarPlay powoli się rozwija. iOS 9.3 doda kilka nowych funkcji, takie jak działy For You i New z Apple Music. Mapy za to zyskały funkcję W pobliżu, która będzie pokazywała stacje benzynowe, restauracje, kawiarnie i inne POI w okolicy.
iCloud dla iBooks
iOS 9.3 będzie również wspierał iClouda dla iBooks – oznacza to, że wszystkie nasze pozycje, tj. ePuby, PDF-y, itp, będą przetrzymywane w chmurze, dzięki czemu będzie można je pobrać na każdym urządzeniu zalogowanym do tego konta.
Nowe akcje dla 3D Touch
Pojawiło się też kilka nowych akcji 3D Touch na wybranych systemowych aplikacjach, na przykład w Pogodzie, Giełdzie, Kompasie, Ustawieniach i Zdrowiu.
Zdjęcia
Dodano możliwość stworzenia nowej kopii Live Photo. Podejrzewam, że celem tej funkcji jest możliwość edytowania zdjęcia oraz jednocześnie zachowanie Live Photo – edytowanie tego ostatniego powodowało wyłączenie funkcji ruchu dla niego.
Więcej informacji na temat nowych funkcji w iOS 9.3 znajdziecie na dedykowanej stronie na Apple.com.