iMagazine

PowerShell dostępny na Linuksa i Maca

19/08/2016, 13:55 · · · 0

Wczoraj w nocy na swoim blogu poświęconym platformie Azure, Microsoft ogłosił otwarcie kodu interpretera poleceń PowerShell. Jest to następny krok po przeniesieniu na ten sam model platformy .net.

PowerShell swoje pierwsze wydanie miał w listopadzie 2006 i miał zastąpić mocno przestarzały już wiersz poleceń Windowsa. Cechą charakterystyczną tego shella jest sposób przekazywania informacji pomiędzy poszczególnymi komendami. W przypadku rozwiązań znanych z Unixów, treść przekazywana jest w formie plików tekstowych, w PowerShell przekazywane są obiekty, co znacząco ułatwia pisanie skryptów. Nie ma już potrzeby używania takich narzędzi jak grep czy awk. Inny jest także sposób nazywania komend. Zamiast man mamy Get-Help, pwd to Get-Location.

Niestety poza zastosowaniami profesjonalnymi, PowerShell się nie przyjął. Użytkownicy Windowsów są przyzwyczajeni do narzędzi graficznych. Otwarcie PowerShell to ciekawy ruch w kierunku popularyzacji tej platformy.

Wraz z udostępnieniem kodu PowerShell, na stronie Microsoft Virtual Academy pojawił się kurs wprowadzający do tego shella (dostępny tu) i zestaw przykładowych skryptów, umieszczony na githubie (dostępny tu).

Na marginesie, jako byłego użytkownika Linuksa, cieszy mnie ruch wielu korporacji w kierunku Open Source. Zarówno Microsoft, jak i Apple co raz większą część swojego kodu rozwijają wspólnie ze społecznością.

źródłoMicrosoft Azure Blog


Krzysztof Stambuła

Gdyby wiek był levelem, miałbym lvl 30. Na co dzień jestem webdeveloperem, ale robię też questy poboczne jako gracz i geekowaty ojciec. Wielki mały fan Microsoftu.


Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK