Recenzja Netatmo Welcome i Tags
Jedną z moich ulubionych firm produkujących elektroniczne gadżety jest Netatmo. Powodów jest kilka. Pierwszy to taki, że są producentami mojej ulubionej stacji pogodowej Netatmo Weather, drugi zaś, że są firmą z Francji, a nie USA – włącza mi się patriotyzm europejski. Produktów Netatmo przetestowałem już wiele, ale do tej pory nie miałem styczności z ich kamerką o nazwie Welcome oraz dodatkami, czyli modułami Netatmo TAGS.
Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 8/2016
Kamera Welcome jest dostępna na rynku od jakiegoś czasu, ale TAGS to współpracująca z nią nowość. Całość, czyli kamerę oraz moduły TAGS, możemy skonfigurować za pomocą aplikacji dla iOS i Androida oraz na stronie www. Niestety przez www nie ma tak wielu możliwości, co za pośrednictwem aplikacji mobilnej, ale to dla większości osób to nie problem – nie znam nikogo, kto by się zdecydował na zakup Netatmo Welcome nie mając smartfona.
Jeśli kiedyś widzieliście stację pogodową Netatmo, to od razu dostrzeżecie podobieństwa do kamery Welcome. To identycznych rozmiarów walec, z tym że stacja pogodowa ma kolor srebrny, a kamera – złoty. Jedna i druga jest wielkości maków już skręconych, ale jeszcze przed pocięciem w restauracji sushi, tyle że wykonano ją z aluminium, a nie nori.
Przeznaczeniem kamery jest monitoring naszego domu lub mieszkania i detekcja zdarzeń, które mogą być potencjalnie podejrzane i niebezpieczne. Kamera wykrywa bowiem ruch oraz rozpoznaje twarze. Pierwsze kilka dni pracy kamery to nauka twarzy domowników. Kamera stara się wyłapywać twarze, które pojawią się w jej zasięgu, a naszą rolą jest przyporządkowywać je do fizycznych osób. Na początku kamera popełnia wiele błędów i nie rozpoznaje domowników lub rozpoznaje twarze na koszulkach, ale po kilku dniach nauki i ręcznym przypisywaniu twarzy do zdefiniowanych wcześniej osób znacznie się to poprawia i działa prawie idealnie.
Czym to skutkuje? Kamera będzie nam wysyłała alarmy i, co za tym idzie, nagrywała sekwencje wideo z momentu alarmu tylko wtedy, kiedy nie będzie nas w domu. Czyli nie dostaniemy bezsensownych powiadomień o wykryciu ruchu, skoro to my lub inni domownicy wykonujemy ten ruch. Działa to prawie idealnie. Prawie – kamera bowiem za nic nie chce się nauczyć twarzy kota oraz robota Roomba, który sprząta dom pod naszą nieobecność. Podczas tej czynności dostaję najwięcej bezsensownych powiadomień. Reszta z nich jest jak najbardziej na miejscu. Wiem na przykład, kiedy któryś z domowników wrócił lub ktoś dobija się do drzwi – to wyjaśnię później. Dostanę też powiadomienie, jeśli zostanie wykryty ruch, gdy kamera nie zarejestrowała żadnego z domowników w domu – taki odpowiednik autouzbrajającego się alarmu. W sumie to dzięki współpracy z systemem IFTTT możemy uruchomić prawdziwy alarm i za pomocą na przykład Belkin WeMo uruchomić nagranie ze „Stój, bo strzelam” – boskie, prawda?
Obraz nagrywany podczas alarmów jest zapisywany na karcie microSD (w zestawie dostajemy taką o pojemności 8 GB), w serwisie Dropbox lub na koncie FTP. Oczywiście zawsze możemy obejrzeć zdalnie nagranie napisane na karcie SD za pomocą aplikacji na iPhona’a lub strony www. Możemy też w każdej chwili podejrzeć obraz na żywo. Rejestrowany obraz ma rozdzielczość HD 1920 x 1080, czyli niby OK, ale bez szaleństw. Filmu z wakacji nią nie nakręcimy, ale wystarczy do monitoringu pomieszczeń i rozpoznania gościa, który pod naszą nieobecność odwiedził nasz dom – chyba że będzie podobny do nikogo, czyli w kominiarce.
Tyle potrafi sama kamera, ale Netatmo niedawno wprowadziło dodatkowe, kompatybilne z nią moduły, czyli wspomniane wcześnie TAGS. W kupowanym pakiecie dostajemy trzy moduły, które potem musimy połączyć z kamerką, bez niej nie działają. Moduły instalujemy na drzwiach i oknach. Od tej pory będą one monitorowały takie zdarzenia, jak na przykład wybicie okna, automatycznie wysyłały alarm w postaci powiadomienia push i uruchamiały nagrywanie przez kamerę. Moduły rozpoznają ruch dzięki akcelerometrom, dzięki czemu po odpowiednim skalibrowaniu będziemy wiedzieli nawet, czy dane okno lub drzwi są otwarte, czy nie. Ich precyzja w wykrywaniu ruchu jest tak duża, że są w stanie wykryć nawet pukanie do drzwi, nie mówiąc już o poruszeniu klamką. Czasem jest nawet za duża i wykrywają przechodzące obok drzwi osoby, na szczęście precyzję wykrywania można ograniczyć. TAGS są doskonałymi uzupełnieniami kamery, pozwalają włączyć nagrywanie jeszcze zanim kamera wykryje ruch nieznanej nam osoby, a dzięki temu zyskujemy kilka cennych minut na reakcję oraz mamy obraz nagrywany, zanim nieproszony gość wejdzie w obręb widzialności obiektywu kamerki.
Netatmo Welcome plus TAGS, mogą nam w prosty sposób zastąpić system alarmowy, a dzięki nagrywaniu obrazu do chmury będą lepsze niż większość innych systemów – chmury nie da się łatwo spalić lub ukraść. Szkoda tylko, że nie ma żadnej współpracy ze stacją pogodową Netatmo Weather. W sumie nie wiem, jaka mogłaby być, ale pewnie dałoby się coś wymyślić i pewnie byłoby to super. Gdy na przykład kamera wykryje ruch w domu, to automatycznie ustawia pogodę w ogródku na słonecznie i 25 stopni … chyba by dało radę.
Komentarze: 5
I za takie artykuły lubię iMagazine :-)
Dzięki Norbert!
Miło mi bardzo
Poproszę o rzetelną recenzję Roomby z punktu widzenia użytkownika. Txfromdabottom!
Świetnie napisane. Jak zwykle zresztą. Mnie interesują też radiators valves od Netatmo. Szkoda, że z termostatem nest nie mogą działać .
Czy TAGS mogą działać niezależnie od kamery ?