iMagazine

Apple Classroom – dla nauczyciela

05/12/2016, 10:19 · · · 0

Jesteśmy w przededniu premiery iOS 10, którego bety zapowiadają kolejne funkcjonalności edukacyjne, na przykład Swift Playgrounds. Apple Classroom natomiast już mamy: pojawiło się wraz z systemem 9.3 w marcu tego roku. Szkoła nie jest środowiskiem, w którym nowości technologiczne przyjmują się z dnia na dzień, nawet taka szkoła, która już używa iPadów. Środek roku szkolnego nie jest dobrym momentem na wdrażanie nowych rozwiązań. Początek roku szkolnego już tak.


Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 9/2016


w_klasie

Czym jest Apple Classroom?

Apple Classroom to asystent nauczyciela pomagający mu kontrolować to, co się dzieje na iPadach uczniów.

  • możemy blokować i odblokowywać ekrany uczniowskich iPadów,
  • przekierowywać iPady na konkretną stronę internetową albo rozdział w książce w iBooks,
  • otwierać aplikacje,
  • podglądać zdalnie ekran,
  • zapraszać do AirPlay pomiędzy iPadem ucznia a Apple TV.

lock

Wszystko to można robić w środowisku współdzielonym, czyli tam, gdzie z iPada korzysta więcej niż jeden uczeń, a takich szkół w Polsce jest najwięcej. Możemy więc choćby przypisać iPada do konkretnego ucznia, zresetować hasło zarządzanego uczniowskiego Apple ID.

Wymagania i konfiguracja

Aplikacja jest do ściągnięcia za darmo z App Store. Bez poprawnej konfiguracji nie będzie jednak działać. Classroom wymaga posiadania serwera MDM (Mobile Device Management). Na rynku jest kilka rozwiązań – Apple Profile Manager z OS X Server, Cisco Meraki, Casper Jamf i tym podobne. Classroom zostanie automatycznie skonfigurowany, jeżeli profil MDM będzie zawierał ustawienia „Education Configuration” 1 .

klasy_1

Interfejs

Clasroom ma dwa podstawowe widoki: Moje klasy i W klasie. Pierwszy jest listą dostępnych klas. Drugi jest tym właściwym, którego nauczyciel będzie używał podczas pracy. Tutaj możemy kontrolować to, co się dzieje na urządzeniach uczniów, otwierać aplikacje, przekierowywać do stron www i książek, blokować ekran, tworzyć grupy. Funkcjonalnością, na którą chyba czekało wielu nauczycieli, jest możliwość podglądu tego, co się dzieje na ekranie uczniowskiego iPada. Uczeń oczywiście widzi, że jest podglądany, pasek stanu iPada jest niebieski – jak przy dzieleniu ekranu AirPlay.

view_2

Classroom na pewno ułatwi prowadzenie lekcji i zarządzanie iPadami tam, gdzie już są, szczególnie w młodszych klasach. Tam, gdzie jeszcze iPady się nie pojawiły, mam nadzieję, że będzie dodatkowym, „technicznym” argumentem. Mamy iTunes U z rosnącymi polskimi zasobami, mamy iBooks, w App Store jest dostępne ponad 170000 aplikacji edukacyjnych.

view_1

Classroom to rozwiązanie typowe dla szkół. Na szkoły jednak, jak również na to, jakich narzędzi używają w nich nauczyciele, mogą mieć duży wpływ rodzice. Bawiąc się iPadem w domu, oglądając streamowany film czy przeglądając zasoby YouTube’a, pomyślcie, rodzice, że fajnie byłoby, by Wasze dzieci mogły takich samych narzędzi używać do nauki. Osobom decyzyjnym w szkole czasem wystarczy niewielka motywacja…

  1. Pomijam techniczną konfigurację po stronie MDM, która jest zależna od używanego oprogramowania. Zawsze wymaga zdefiniowania klas i oznaczenia odpowiednich użytkowników jako nauczycieli i przypisania im poszczególnych klas.
0

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o