Bot @PogodynkaPL informuje o pogodzie, temperaturze i smogu
W tym krótkim wywiadzie rozmawiam na temat bota @PogodynkaPL autorstwa Macieja Bucherta – zapraszam.
Wojtek Pietrusiewicz – Odgrażałeś się i w końcu to zrobiłeś! @PogodynkaPL ruszyła na Twitterze. Jakie było Twoje pierwsze uczucie lub myśl, jak już całość poszła live?
Maciej Buchert – Na początku wdrożenia bardzo się denerwowałem, czy wszystko wypali, czy nie będzie błędów, które od samego początku wzbudzą niechęć do korzystania z pogodynki. Również zastanawiałem się, czy to narzędzie komuś się przyda, bo aplikacji pogodowych na telefon jest mnóstwo.
Pogoda dla Lublina!
Temp: 0°C
Ciśnienie: 1003hPa
PM2,5: 161µg/m3
PM10: 64µg/m3
☁#pLublin— Pogoda Polska (@pogodynkapl) February 2, 2017
WP – Zanim przejdę dalej… czy jest coś, co chcesz powiedzieć od siebie lub o sobie zanim zaczniemy?
MB – Bałem się tego pytania, bo nie lubię o sobie mówić. Jestem geekiem komputerowym, lubię sport, nowe technologie oraz gry komputerowe.
WP – Możesz podpowiedzieć z jakich narzędzi/języków/serwerów korzystałeś, aby zbudować tego bota i ile Ci to zajęło?
MB – Wykorzystuję serwer Linuxa z zainstalowanym SQL oraz PHP. W bazie są zgromadzone miasta, wysłane tweety oraz dane dla powiadomień. Język PHP odpowiada za wysyłanie prognoz i powiadomień, a także dodawanie do bazy nowych danych. Najwięcej czasu spędziłem nad logicznym poukładaniem funkcji, które bot wykonuje tak, aby poprawnie działał. Samo kodowanie zajęło mi raptem kilka godzin.
WP – Miałeś jakieś nietypowe problemy po drodze? Albo ciekawe rozwiązania?
MB – Jedynie, z czym się borykałem, to ograniczenie czasu połączenia do bazy SQL, które jest wymuszone przez usługodawcę. Musiałem przebudować kod by wszystko działało. Po przebudowie wszystko działa poprawnie.
WP – A tak w ogóle, to dzięki za wprowadzenie informacji o stężeniu PM2,5 i PM10 – czekałem na to. Zauważyłem przed chwilą, że nadal nad tą funkcją pracujesz i że już są różne wartości dla różnych miast. Czasami widać tylko PM10, a czasami PM2,5. Skąd pobierasz dane i z których punktów pomiarowych (np. dla miast, które mają więcej niż jeden)? Będziesz podawał obie wartości?
MB – Dziękuję Ci za podsunięcie pomysłu! Cały czas staram się udoskonalać bota tak, by służył jak najlepiej. Informacje o tych stężeniach uzyskuję od Airvisual i to jakie informacje wyświetla bot, są uzależnione od rodzajów czujników. Jak napisałeś najczęściej, w miastach jest ich kilka, ale algorytm wybiera ten najbliżej centrum. Jeśli w centrum jest uboższy system, to informacji jest mniej. Pracuję nad tym, by zawsze wyświetlał obie informacje.
WP – Masz jakieś ciekawe plany na przyszłość związane z @PogodynkaPL, które chcesz i możesz zdradzić?
MB – Ostatnio dodałem możliwość wypisania się z powiadomień. Wystarczy na ostatnie powiadomienie odpowiedzieć #usun //HH:MM
. Aktualnie skupiam się na udoskonaleniu i optymalizacji całej aplikacji. Jeśli coś mi przyjdzie do głowy, to na pewno o tym będę informował.
WP – A może szykujesz jakieś kolejne boty?
MB – Na razie nie mam pomysłu na kolejnego bota. Chciałbym, aby pogodynka stała się idealna pod względem użytkowania jak i kodu.
WP – Dzięki za rozmowę i dawaj znać o kolejnych projektach!
MB – Dziękuje również za wywiad. Jestem w trakcie jednego ciekawego projektu, ale nie mogę o nim pisać. Zapewne o nim usłyszysz.
Powiadomienia na Twitterze może sobie ustawić każdy, wysyłając następującego Tweeta…
@PogodynkaPL #ustaw //HH:MM
…gdzie HH
oznacza godziny, a MM
minuty.
Zarówno ustawianie, jak i usuwanie powiadomień, tweetuje się w odpowiedzi na Tweety miasta, które chcecie (lub nie) obserwować.