Najbardziej znane i najczęściej używane kosmodromy na świecie
Kosmodrom to miejsce, z którego startują (i coraz częściej też lądują) rakiety latające w kosmos. Zazwyczaj są to byłe lub czynne bazy wojskowe położone pomiędzy zwrotnikiem Raka i Koziorożca. Ułatwia to dostarczenie ładunków na orbitę.
Najbardziej znanym kosmodromem jest chyba ten znajdujący się Przylądku Canaveral, na Florydzie. Centrum Kosmiczne imienia Johna F. Kennedy’ego, bo taką nosi nazwę to placówka NASA, z której startowały m.in. rakiety Saturn V misji Apollo, wahadłowce kosmiczne, a ostatnio również rakiety Falcon 9. To stąd również mają startować rakiety firmy Blue Origin.
Drugim najbardziej znanym amerykańskim kosmodromem jest ten znajdujący się na zachodnim wybrzeżu w bazie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w kalifornijskim mieście Vandenberg. Stąd również często startują rakiety SpaceX.
Do mniej znanych amerykańskich kosmodromów możemy zaliczyć Wallops Flight Facility w stanie Wirginia, Kodiak Launch Complex na Alasce. Warto tutaj też wspomnieć o wyspie Omelek, z której SpaceX wystrzelił pierwszą rakietę Falcon 1.
Kolejny na liście jest Rosyjski kosmodrom Bajkonur w… Kazachstanie. Początkowo może wydawać się to trochę dziwne, ale kiedyś był to teren ZSRR. Granice się zmieniły ale główny rosyjski kosmodrom pozostał. Kosmodrom działa już od 60 lat i wystrzeliwane były z niego m.in. Sputniki (również Sputnik 2 z Łajką na pokładzie), rakieta Wostok 1 z Jurijem Gagarinem – pierwszym człowiekiem w kosmosie, Wostok 6 z pierwszą kosmonautką – Walentiną Tiereszkową.
Od zeszłego roku działa w Rosji kosmodrom Wostocznyj w obwodzie amurskim. Jest to obecnie mocno rozbudowywany przez Rosję kosmodrom, bo ma jej pozwolić na uniezależnienie się od Kosmodromu Bajkonur, który jak już wspomniałem znajduje się na terenie Kazachstanu. Jeśli jesteśmy jeszcze przy rosyjskich kosmodromach, to można wspomnieć o Kapustin Jar oraz kosmodromie Plesieck. Oba są używane przez wojsko.
Gujańskie Centrum Kosmiczne, to kosmodrom Europejskiej Agencji Kosmicznej położony w Gujanie Francuskiej (terytorium zależnym od Francji) w Ameryce Południowej. To właśnie stąd najczęściej startują europejskie rakiety Ariane 5 oraz Vega.
Warto również wspomnieć o dwóch kosmodromach w Japonii: Tanegashima oraz Uchinoura.
Cztery kosmodromy, z których będziemy obserwować coraz więcej startów to kosmodrom Jiuquan, Taiyuan, Xichang oraz Wenchang, czyli główne kosmodromy w Chinach. To właśnie stąd startują chińskie rakiety serii Chang Zheng, które wynoszą na orbitę ich satelity oraz elementy planowanej stacji kosmicznej.
Na koniec jeszcze warto wspomnieć o centrum kosmicznym Satish Dhawan w Indiach. Stąd mają startować m.in. rakiety GSLV Mk III, które mają umożliwić w latach 2020-2024 wysłanie w kosmos Indyskiego astronauty.
Komentarze: 1
Kolejny artykuł bez zdjęć. Jak wymienia Pan kilka kosmodromów to wypadałoby umieścić również zdjęcia każdego jak wygląda