iMagazine

Najprawdopodobniej istnieje życie pod powierzchnią księżyca Saturna

14/04/2017, 19:19 · · · 0
fot. NASA/JPL-Caltech

Wczoraj wieczorem NASA na specjalnej konferencji prasowej ogłosiło, że sonda Cassini, krążąca wokół Saturna, odkryła, że pod lodową powierzchnią Enceladusa – niewielkiego księżyca Saturna, najprawdopodobniej istnieje życie.

Enceladus, to szósty pod względem wielkości księżyc Saturna. Ma zaledwie około 500 kilometrów średnicy. Na jego lodowej powierzchni występują kriowulkanu (lodowy wulkan, wyrzucający wodę i lód), wyrzucające w przestrzeń kosmiczną cząstki z oceanu znajdującego się pod powierzchnią planety. W 2015 roku, sonda Cassini przeleciała przez cząstki wyrzucone przez taki lodowy wulkan i zebrała próbki. Wczoraj dowiedzieliśmy się co dokładnie zawierały.

Wśród kryształków lodu znajdują się cząsteczki wodoru oraz dwutlenku węgla, a to dowód na to, że pod powierzchnią Enceladus zachodzą jakieś reakcje chemiczne. Naukowcy twierdzą, że woda z oceanu zachodzi w reakcje chemiczne ze skałami bliżej jądra planety i wytrąca się z niej wodór. Wodór może być wykorzystywany przez bakterie beztlenowe do redukcji CO2. Produktem ubocznym takich reakcji jest metan, który również znaleziono.

Może się wydawać, że to niewielkie odkrycie, ale w rzeczywistości to mocne dowody na istnienie życia poza naszą planetą. Życie na jakie trafimy w kosmosie najprawdopodobniej nie będzie przypominać tego z filmów science fiction. Nie będą to wysoko rozwinięte cywilizacje z technologią o wiele bardziej zaawansowaną niż nasza, tylko właśnie bakterie czy proste organizmy. Przynajmniej w naszym układzie oraz w tych sąsiednich.

Jeszcze do niedawna naukowcy uważali, że do podtrzymania życia potrzebny jest tlen oraz światło słoneczne. Jednak obecnie wiemy, że istnieją też organizmy, które żyją bez tlenu. Podobnie jest ze światłem słonecznym. Najstarsze ślady życia na Ziemi to właśnie jednokomórkowe organizmy, żyjące przy kominach hydrotermalnych na dnie oceanów. Dlatego wiemy, że do istnienia życia nie jest konieczne światło lecz energia (np. cieplna z jądra planety).

Odkrycie życia, nawet w tak prostych formach jak jednokomórkowe organizmy czy bakterie, to ważna informacja. Jeśli potwierdzimy na sto procent ich istnienie na Enceladusie oraz uda nam się zbadać oceany pod powierzchnią Europy (księżyc Jowisza. Do tej pory podejrzewaliśmy, że to właśnie tam mogą żyć jakieś proste organizmy), to może się okazać, że życie nie jest czymś rzadkim i wyjątkowym w kosmosie i nawet w Układzie Słonecznym można je spotkać w kilku miejscach.

źródłoScience.com


Błażej Faliszek

Użytkownik sprzętu Apple od ponad 10 lat. Najcześciej piszę o kosmosie (SpaceX) ale również o elektronice i DIY (Raspberry Pi, Arduino). Działam w stowarzyszeniu Hackerspace Silesia a ostatnio mocno wkręciłem się w temat filtrów powietrza.


Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK