iMagazine

TomTom i Bosch z nowym rozwiązaniem dla autonomicznych pojazdów

08/06/2017, 14:26 · · · 0

Branża samochodów autonomicznych, to nie tylko producenci pojazdów. To także dostawcy konkretnych rozwiązań. Na tle wielu firm wyróżnia się tutaj TomTom oraz Bosch. Obie firmy właśnie poinformowały o wspólnej pracy na rzecz pierwszej mapy dla autonomicznych pojazdów opartej o sygnały radiowe.

Niemiecki Bosch dostarczy technologię Radar Road Signature, która pozwala na określenie dokładnej pozycji samochodu, co do centymetrów w każdych warunkach. W dodatku podczas przekazywania tych informacji do chmury RRS wymaga zaledwie pięciu kilobajtów danych na kilometr, jest to znacznie mniej niż w przypadku mapowania opartego o wideo. Sygnalizacja radarowa zostanie zintegrowana z mapą HD TomToma oraz ich systemem RoadDNA. Połączenie tych technologii da dokładne położenie samochodu w każdych warunkach. System ten na rynku europejskim, jak i amerykańskim ma pojawić się najpóźniej w 2020 roku.

Wspólne prace obu firm rozpoczęły się w 2015 roku. Początkowo chciano wykorzystać już obecne w samochodach czujniki wykorzystywane m.in. do aktywnego tempomatu. Jednak finalne rozwiązanie jest bardziej zaawansowane, ponieważ musi być w stanie wykryć i zlokalizować także obiekty statyczne.

Na razie dla nas wciąż jest to pewna ciekawostka. Zresztą w przyszłości też nie bardzo będzie nas interesowało, to czy czujniki w samochodzie są Boscha, czy innej firmy. Podobnie jest z resztą z dostawcami map. Warto jednak zwrócić uwagę na to jak bardzo intensywne są prace nad autonomicznymi pojazdami, jak wiele aspektów jest ważnych. Samochody autonomiczne to jedna z kluczowych zmian jakie czekają nas w kolejnej dekadzie. Jednak zanim to się stanie musi zostać włożone sporo pracy. Choć nie jeden autonomiczny samochód już porusza się po drogach, to wciąż długa droga przed firmami nad zapewnieniem bezpieczeństwa i pełnej funkcjonalności w każdych warunkach.


Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK