Całkowite zaćmienie Słońca
W poniedziałek miało miejsce w USA całkowite zaćmienie Słońca. Zjawisko to występuje bardzo rzadko. Średnio co kilkadziesiąt lat. Częściej mamy do czynienia z częściowymi zaćmieniami. Całkowite zaćmienia stanowią niecałe 27% wszystkich. Występują na niewielkich obszarze otoczonym przez znacznie większy, z którego widoczne są częściowe zaćmienia.
Zjawisko zaćmienia Słońca nie jest niczym niezwykłym. Występuje w czasie gdy Księżyc znajduje się w prostej linii pomiędzy Ziemią a Słońcem. W czasie zaćmienia Księżyc zasłania Słońce i w ciągu dnia, na kilka minut robi się zupełnie ciemno. Całkowite zaćmienie Słońca może trwać maksymalnie 7 minut i 32 sekundy, ale zazwyczaj trwa około 5–6 minut.
O poniedziałkowym zaćmieniu usłyszeli praktycznie wszyscy, bo miało miejsce w USA. Z terenu Europy nie było w ogóle widoczne. Jednak bardzo prawdopodobne, że pamiętacie ostatnie całkowite zaćmienie Słońca w Europie. Miało ono miejsce 11 sierpnia 1999 roku. Przechodziło ono w pasie od południowego wybrzeża UK, przez północ Francji, południe Niemiec, Austrię, Węgry i Rumunię. W Polsce nie występowało całkowite zaćmienie, ale byliśmy na tyle blisko obszaru z całkowitym zaćmienie, że w południowej części naszego kraju było widoczne 92% zasłonięcia tarczy słonecznej, a w północnej Polsce – 82%. Bardzo dobrze dało się obserwować zaćmienie w południowej Polsce. Był wtedy bardzo ciepły i słoneczny dzień.
https://www.instagram.com/p/BYEfCY3HyZa/
Najbliższe zaćmienie Słońca, które będzie widoczne z naszego kontynentu, będzie miało miejsce 25 października 2022 roku, a najbliższe pełne dopiero 12 sierpnia 2026 roku. Jednak będzie ono widoczne tylko z terytorium Islandii oraz Hiszpanii. Natomiast rok później, 2 sierpnia 2027 roku, będzie widoczne w Polsce częściowe zaćmienie. Kolejne całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce dopiero 7 października 2135 roku. Będzie je można wtedy obserwować w południowej części kraju.
Jeśli nie chcemy tak długo czekać, to możemy się udać za dwa lata do Chile lub Argentyny. 2 lipca 2019 oraz 14 grudnia 2020 roku, na tym obszarze będą widoczne całkowite zaćmienia Słońca.