Więcej informacji o Face ID →
Apple opublikowało dokument informujące o wielu ciekawych aspektach związanych z działaniem Face ID, które zadebiutuje wkrótce w iPhonie X. Pełną treść dokumentu znajdziecie pod linkiem w tytule.
Aplikacje, które obsługują funkcję Touch ID, będą automatycznie obsługiwać funkcję Face ID.
To wiemy już od jakiegoś czasu, pomimo upartych twierdzeń pewnych osób w internetach, że to kompletna bzdura. Wspominał o tym zresztą sam Craig Federighi.
Face ID automatycznie dostosowuje się do zmian w wyglądzie, takich jak makijaż czy rosnący zarost. Jeśli nastąpi bardziej znacząca zmiana wyglądu, taka jak na przykład zgolenie brody, przed uaktualnieniem danych twarzy Face ID potwierdza tożsamość przy użyciu kodu. Face ID działa z nakryciami głowy, szalikami, okularami, szkłami kontaktowymi i wieloma okularami przeciwsłonecznymi. Ponadto działa w pomieszczeniach zamkniętych, na zewnątrz i w całkowitej ciemności.
To będzie kłopotliwe dla osób noszących maski antysmogowe lub jakiekolwiek elementy zasłaniające twarz. Większość Azji będzie miała z tym problem… Rozwiązaniem byłoby dodanie swojej twarzy dwukrotnie – odkrytej i nie – ale obecnie, z tego co się orientuję, nie będzie to możliwe, ponieważ Face ID pozwala na dodanie tylko jednej twarzy. To może się zmienić w przyszłości.
Prawdopodobieństwo, że przypadkowa osoba w populacji spojrzy na Twój telefon iPhone X i odblokuje go przy użyciu Face ID wynosi 1 do 1 000 000 (w przypadku Touch ID prawdopodobieństwo niewłaściwego dopasowania to 1 do 50 000). W ramach dodatkowej ochrony Face ID dopuszcza tylko pięć nieudanych prób dopasowania, po czym wymaga podania kodu. Prawdopodobieństwo statystyczne jest inne w przypadku bliźniąt i rodzeństwa o podobnych rysach twarzy, a także wśród dzieci w wieku poniżej 13 lat, ponieważ ich charakterystyczne rysy twarzy mogą nie być w pełni rozwinięte. W przypadku jakichkolwiek obaw związanych z tą kwestią zalecamy uwierzytelnianie się przy użyciu kodu.
Zakładam, że w redakcji będziemy mieli przynajmniej jednego X-a, więc od razu podpowiem, że szukamy bliźniaków do testów!
Face ID dokonuje porównania informacji o głębi, których nie można znaleźć w odbitkach fotografii ani dwuwymiarowych zdjęciach cyfrowych. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych antyfałszerskich sieci neuronowych Face ID chroni przed fałszerstwami wykorzystującymi maski lub inne techniki. Face ID potrafi nawet rozpoznawać uwagę, czyli czy masz otwarte oczy i patrzysz w stronę urządzenia. Utrudnia to innym osobom odblokowanie telefonu iPhone bez Twojej wiedzy (na przykład gdy śpisz).
Zakładam, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.
Prywatność jest niezwykle ważna dla Apple. Dane funkcji Face ID — w tym dane matematyczne twarzy — są szyfrowane i chronione przy użyciu architektury Secure Enclave. Te dane są udoskonalane i uaktualniane w miarę używania funkcji Face ID, aby poprawić dokładność dopasowania — po pomyślnym uaktualnieniu, a także w przypadku wykrycia bliskiego dopasowania, po którym urządzenie zostało odblokowane przez wprowadzenie kodu.
Podobnie jak przy Touch ID, system powinien z czasem coraz lepiej nas poznawać.
Dane funkcji Face ID nie wydostają się poza urządzenie i nie są uwzględniane w backupach tworzonych w usłudze iCloud ani w żadnym innym miejscu.
Secure Enclave jeszcze nie zostało złamane.
Nawet jeśli nie zarejestrujesz się w funkcji Face ID, aparat TrueDepth aktywuje się inteligentnie jako wsparcie funkcji rozpoznających uwagę, takich jak przygaszanie wyświetlacza lub zmniejszanie głośności alertów, gdy nie patrzysz na telefon iPhone. Na przykład gdy używasz przeglądarki Safari, urządzenie sprawdzi, czy patrzysz na urządzenie. Jeśli nie patrzysz, wyłączy ekran. Jeśli nie chcesz używać tych funkcji, możesz wybrać kolejno opcje Ustawienia > Ogólne > Dostępność i wyłączyć opcję Funkcje rozpoznające uwagę.
Te funkcje „rozpoznające uwagę”1 bardziej mnie interesują niż samo Face ID.
Należy pamiętać, że nadajniki podczerwieni mogą ulec uszkodzeniu podczas naprawy lub demontażu, dlatego serwisowaniem telefonu iPhone powinna zawsze zajmować się firma Apple lub autoryzowany zakład serwisowy. System aparatów TrueDepth wyposażono w funkcje wykrywania manipulacji. Wykrycie manipulacji może spowodować zablokowanie systemu ze względów bezpieczeństwa.
Będą narzekania na to, szczególnie jak ktoś będzie próbował X-a naprawić w serwisie, który nie ma dostępu do autoryzowanych części.
Dostępność jest integralną częścią produktów firmy Apple. Użytkownicy z ograniczeniami fizycznymi mogą podczas rejestrowania wybrać pozycję Opcje dostępności. Eliminuje to wymóg wykonywania ruchów głowy w pełnym zakresie w celu uchwycenia różnych kątów, przy zachowaniu bezpieczeństwa użytkowania, ale wymaga większej konsekwencji w sposobie spoglądania na telefon iPhone X.
Face ID oferuje też funkcję dostępności pomagającą osobom niewidomym lub niedowidzącym. Jeśli nie chcesz, aby funkcja Face ID wymagała spoglądania na telefon iPhone X otwartymi oczami, możesz wybrać kolejno opcje Ustawienia > Ogólne > Dostępność i wyłączyć opcję Face ID wymaga uwagi. Opcja ta jest automatycznie wyłączana w przypadku włączenia funkcji VoiceOver podczas początkowej konfiguracji.
Zawsze cieszy mnie, że Apple myśli o tym.
Obecnie, bardziej niż samo Face ID, interesują mnie funkcje systemu operacyjnego, korzystające z informacji dostarczanych przez TrueDepth Camera, dzięki czemu nie będzie wygaszany ekran, powiadomienia będą cichsze, itp. To drobiazgi, które mogą całkowicie odmienić korzystanie z X-a.
- Z ang. attention-aware. ↩
Komentarze: 7
Taka ciekawostka. Samsung Galaxy S3 miał w swojej przedniej kamerze podobną funkcję śledzenia wzroku użytkownika. Jeśli wzrok skierowany był na ekran to na pasku statusu pojawiała się ikona oka. Telefon nie blokował się wtedy w czasie gdy nie dotykaliśmy ekranu przez dłuższy czas. Można było czytać treści bez obawy o zablokowanie ekranu. Jak to działało w praktyce to jednak nie wiem. Nigdy nie miałem Androida*! ;-)
*) duma
Pożyczyłem od koleżanki do czasu zakupu X samsunga a3 z taką funkcją,generalnie jak dla mnie to działa to słabo,tel z 2015,kilka sekund korzystania, zapala ikona oka, kilka kolejnych sekund i ekran gaśnie,w ciemności to samo.Słabo to koreańczycy rozwiązali.
To było do przewidzenia, że w androidowym światku pseudokonkurencji to jednak działać dobrze nie może. ;-) Czekamy na X z niecierpliwością! Jeszcze tylko (i aż) tydzień do przedsprzedaży!
W egzemplarzu Galaxy s3, który trafił się mnie ta funkcja nie działała wcale.
O! Proszę! ;-)
pytanie, z tego co widziałem na filmach do odblokowania X-a oczywiście służy Face ID ale nie tylko bo jeszcze trzeba wykonać slide palcem od dołu ekranu, czy ktoś wie czy w ustawieniach będzie można uprościć operację eliminując slide a opierając się tylko na Face ID,,,
Myśle , ze większym problemem będzie system, który będzie wymagał pewnej modyfikacji względem innych modeli z powodu zupełnie innej obsługi podstawowych funkcji , jeśli wielu użytkowników narzeka na działanie iOS 11 , to specyfika iph X może sprawiać problemy , obym się mylił .