Dolby TrueHD w telewizorach LG OLED 2017
Współpraca pomiędzy LG a Dolby się rozszerza i jest to świetna informacja dla nabywców tegorocznych ekranów OLED. Telewizory te jako pierwsze na rynku zyskały wsparcie dla dźwięku Dolby TrueHD. Należy jednak pamiętać, że wsparcie nie oznacza od razu odpowiednich efektów.
LG już w 2016 roku zaoferowało telewizory z wsparciem dla Dolby Vision. Format HDR opracowany przez Dolby, zaczyna być mocno forsowany, a do jego dalszej popularyzacji przyczynia się Apple, oferując dziesiątki tytułów w Dolby Vision na Apple TV 4K oraz najnowszych iPhone’ach i iPadach. Ponadto tegoroczne ekrany OLED wspierają od samego początku technologię dźwięku obiektowego Dolby Atmos i po najnowszej aktualizacji zyskały wsparcie dla Dolby TrueHD, czyli bezstratnego formatu audio, wykorzystywanego między innymi w grach na konsolach, a także filmach na Blu-ray. To pierwsze telewizory na rynku z takim wsparciem.
Taka informacja co do zasady cieszy, mamy kolejny etap wdrażania lepszych standardów dźwięku. Czekam z niecierpliwością na udostępnienie przez Apple aktualizacji tvOS ze wsparciem dla Dolby Atmos. Ponoć taka jest na „roadmapie” firmy, więc to kwestia czasu i przy okazji dogrania umów licencyjnych.
Jest jednak problem natury technicznej i pewne wprowadzanie niedoedukowanego konsumenta w błąd; wsparcie dla danego formatu oznacza po pierwsze, odczytywanie danego formatu, po drugie, zapewnienie najlepszej jakości na danym sprzęcie technicznym. Szczerze, niestety, nie podoba mi się ta polityka firmy Dolby i rozdawanie licencji na każdym kroku. Na rynku jest już kilkadziesiąt telefonów, smartfonów i komputerów wspierających Dolby Atmos, jednocześnie nie ma to nic wspólnego z tym, co oferuje zestaw kina domowego z Dolby Atmos, najlepsze soundbary z Dolby Atmos, czy wreszcie odpowiednio dostrojone i wyposażone sale kinowe z tym standardem. Podobnie jak Dolby Vision na iPhone 8 Plus, ma się to nijak do tego, co oferują telewizory OLED z tym standardem HDR, czy kina Dolby Cinema.
Dolby TrueHD da więc na telewizorach lepsze efekty dźwiękowe niż dotychczasowe Dolby Digital, jednocześnie jednak jeśli naprawdę chcemy usłyszeć takowy dźwięk w pełnej krasie, to powinniśmy wybrać odpowiedni sprzęt audio. Na miejscu Dolby, oprócz wsparcia widziałbym dodatkową certyfikację potwierdzającą odpowiednie wrażenia. Niestety, raczej nie możemy na to liczyć.
Przy okazji zachęcam was do wybrania się na Audio Video Show w listopadzie, gdzie będzie okazja posłuchać kompletnych zestawów kina domowego i przekonać się, co robi Dolby Atmos. Sam po takim demo trzy lata temu, wiedziałem, że muszę mieć zestaw wspierający Dolby Atmos i wreszcie ostatnio udało się to zrobić. Ale to już temat na zupełnie inny tekst.
Komentarze: 1
Błąd w tekście, żadna gra na konsolach nie obsługuje Dolby True HD, tylko Dolby Digital i DTS. A czy wsparcie Dolby True HD w telewizorach LG nie oznacza że TV sam będzie mógł dekodować taki dźwięk? Np. podłączasz ampli które nie obsługuje Dolby True HD i TV dekoduje dźwięk z płyty Blu-Ray i przekształca go w Linear PCM 5.1, PS3 w wersji Slim tak robiło i było to przydatne.