Epson EB-1795F – mobilny projektor dla biznesu
O ile w przypadku telewizorów ich zastosowanie jest dość oczywiste, inaczej jest z projektorami – te, choć do siebie bardzo podobne, mają różne przeznaczenia. Ostatnio trafił do mnie Epson EB-1795F – mobilny projektor stworzony z myślą o biznesie.
Wśród projektorów wyróżnić możemy projektory do kina domowego, projektory edukacyjne, projektory biznesowe, projektory instalacyjne, a także te kinowe. Do tego dochodzą jeszcze wszelkie wariacje związane z rozmiarami i zastosowaną technologią wyświetlania. O urządzeniu uniwersalnym praktycznie nie może być mowy, chociażby ze względu na sposób sterowania, jasność, kontrast, odwzorowanie kolorów czy rozdzielczość.
Epson EB-1795F w domowych warunkach nie pokaże pazurów. To urządzenie, które ma być niezastąpionym kompanem podróżujących ludzi biznesu, muszących wizualizować swoją ofertę czy wiedzę. Zabierając własny projektor praktycznie nie musimy martwić się o infrastrukturę – wystarczy, że zapewnimy sobie gniazdko elektryczne, czystą ścianę i nieco zaciemnione pomieszczenie. To często lepszy pomysł niż zastanawianie się, czy w danym miejscu będzie odpowiedni projektor i przewody. To istotne tym bardziej, gdy prezentacje mamy w nietypowej rozdzielczości lub kolorystyce. Własny projektor powinien zapewnić nam chociaż backup w pewnych sytuacjach. Zresztą wszystko zależy od naszej specyfiki pracy. Jeśli takowego potrzebujecie, to teraz czas sprawdzić, co może zaoferować Epson.
Przede wszystkim jest lekki i ma nieduże wymiary. Możemy go transportować w dołączonej torbie lub bez problemu zmieścić w większej tobie na laptopa. Urządzenie ma rozdzielczość FullHD i jasność na poziomie 3200 ANSI lumenów – to duża zaleta technologii 3LCD. Producent zapewnia, że w trybie oszczędnym urządzenie może pracować nawet 7 tysięcy godzin, a w normalnym trybie około 4 tysiące godzin. Ma więc bardzo niezłą żywotność. To co wadzi w podstawowym działaniu urządzenia, to duża głośność, sięgająca nawet 39 decybeli. To sprawia, że ustawienie projektora na stole konferencyjnym pomiędzy uczestnikami będzie nieco uciążliwe. Zaletą tak ważną przy mobilnym użytkowaniu jest automatyczna korekcja geometrii obrazu, która działa poprawnie. Także automatyczne ustawienie ostrości działa dobrze. Po uruchomieniu projektora w miejscu prezentacji pozostaje nam praktycznie tylko dostosować powiększenie. Obraz z Epsona może mieć przekątną nawet 300 cali.
To co cieszy to mnogość opcji podłączenia – HDMI, VGA, kompozyt, a także port USB pozwalający odtworzyć obrazy z pendrive’a. Do tego dochodzi jeszcze Wi-Fi z wsparciem dla Miracast i dedykowanej aplikacji iProjection dostępnej na Android oraz iOS. Aplikacja jest też dostępna na iPada, dlatego spokojnie możemy pracować „iPad Only” i korzystać z tego projektora podczas prezentacji, w dodatku bezprzewodowo. Użytkownicy Androida mają ułatwioną konfigurację dzięki NFC. Funkcją, którą promuje Epson, ale którą raczej traktować należy jako ciekawostka, jest Gesture Presenter, czyli obsługa prezentacji za pomocą gestów. Nie działa to idealnie za każdym razem.
Epson EB-1795F nie należy do tanich sprzętów – urządzenie można kupić za około 7 tysięcy złotych. Jeśli jednak rzeczywiście potrzebujemy projektora do pracy w różnych warunkach, które nie zajmuje dużo miejsca i nie będzie nam ciążyć nawet, gdy poruszamy się z jednego spotkania na drugie transportem publicznym, to będzie świetnym urządzeniem, które na siebie zarobi. W przypadku sprzętu, który ma być na stałe w jednym miejscu, warto znaleźć tańszą alternatywę, podobnie, gdy zastosowanie urządzenia nie ma być stricte biznesowe. Epson doskonale sprawdza się do tego, do czego został stworzony.
Komentarze: 4
2017 rok a zamiast USB-C mamy stare VGA
cena 7000 pln
Oficjalna cena wynosi 8.073,05 PLN.
Za taką cenę spodziewałbym się technologi laserowej lub laserowo-LEDowej.