Aplikacje z czarnym tłem na iPhone X wyglądają świetnie
Nigdy nie przepadałem za czarnym tłem, a już szczególnie na stronach internetowych. Nie potrafię wygodnie czytać w takiej sytuacji, chyba że font jest wystarczająco duży, ale to się niestety rzadko zdarza. Na ekranach LCD nie ma też większego powodu, żeby takie aplikacje tworzyć – ekran zużywa tyle samo energii niezależnie od koloru, jaki wyświetla. W przypadku OLED-ów jest jednak inaczej…
OLED charakteryzuje się tym, że piksele, które wyświetlają idealną czerń (#000000
), nie świecą. Są „wyłączone”. To pozwala zaoszczędzić baterię – nie tak wiele, jak można by się spodziewać, ale mimo wszystko. Mi bardziej podoba się fakt, że dzięki temu, że iPhone X ma ekran wykonany w technologii OLED – Androidowcy wiedzą o niej od lat – możemy zamaskować granicę między ekranem, a jego ramką.
Powinniście to znać już z Apple Watcha – tam większość programów wyświetla treści na samych brzegach ekranu, co normalnie wyglądałoby absolutnie tragicznie, ale przez to, że wokół ekranu jest jeszcze ramka, która w zdecydowanej większości warunków komponuje się z ekranem, to jest odwrotnie – świetnie. Apple zresztą gorąco zachęca deweloperów do pozostania przy domyślnej czerni.
iOS 11 domyślnie zawiera 100% czarne tło w Ustawieniach > Tapety, nie przez przypadek. Takie samo było w iPhone OS 1.0, na pierwszym iPhonie, chociaż z innych powodów, więc czym prędzej zdecydowałem się na zrezygnowanie z mojego pięknego zachodu słońca i powrót do korzeni. To jest zresztą bardzo na miejscu, bo pierwszy raz od 2007 roku jestem znowu zaskoczony iPhone’em.
O ile aplikacje pełnoekranowe, z kolorowym tłem, na X-ie wyglądają dobrze – okazało się, że w praktyce nie mam uprzedzeń do wycięcia – to jest coś jeszcze piękniejszego w idealnej czerni, którą możemy wybrać w opcjach Unread [iOS] i Reeder 3 [iOS/Mac].
Już od paru dni namawiam Tapbots, aby pomyśleli o takiej opcji dla Tweetbota i czekam niecierpliwie na więcej uaktualnień aplikacji, z których korzystam na co dzień. Co więcej, uważam, że samo Apple powinno wprowadzić dwa motywy do iOS-a – obecny, jasny oraz idealnie czarny – chociaż z drugiej strony… boję się ile bugów to mogłoby wprowadzić. Funkcja Reader w Safari też powinna zmieniać całe UI aplikacji na czerń, gdy korzystamy z czarnego motywu – biały pasek na gorze rozprasza.
A Wy? Czarne apps? Yay or nay?
Komentarze: 7
yay
Niesamowite odkrycia dokonują się w świecie Apple. Czekam na grupowanie powiadomień. Po latach z androidem widzę tu niezły syf.
A mówiłeś że feedly jest szare na iPhonie.
Jest. Ma kolor #141414. Zerknij tutaj.
Dlaczego jak mam czarne tło to wszystkie fotki ludzi są w sepi?
Włączyłeś coś w Dostępności w Ustawieniach? Tryb cz-b lub coś?
Wow, czyżby ktoś z Apple zerknął na Windo2ws 10 Mobile? Tam czarny moty jest od lat :) Jest nadzieja, że zaimportują wiele więcej dobrych rzeczy z W10M. A takich tam nie brakuje. Tęsknię za funkcjonalnością tego systemu.