iMagazine

Prace nad ekranami micro-LED od Apple trwają

21/11/2017, 11:00 · · · 0

W kontrze do technologii OLED trwają prace nad technologią micro-LED. Nowe rozwiązanie miałoby zadebiutować w zegarkach Apple już w 2019, jednocześnie najnowsze plotki mówią o redukcji działu R&D Apple pracującego nad micro-LED. Nowa technologia będzie kluczowa dla przyszłych wyświetlaczy, pozostaje czekać na jej rynkowy debiut.

Jeszcze 5 lat temu byłem pewny, że to wyświetlacze OLED zmienią świat, to miał być prawdziwy następca plazmy. W 2017 roku OLED podbija rynek – większość topowych telefonów działa w oparciu o takie ekrany, podobnie jest z telewizorami. Jednocześnie technologia ta nie jest bez wad. Zjawisko wypalania się występuje zarówno w smartfonach, jak i telewizorach. Od sposobu użytkowania i dodatkowych tricków stosowanych przez producenta zależy jak długo taki ekran będzie miał się dobrze. Choć samą żywotność wyświetlaczy też raptem w trzy lata udało się drastycznie poprawić. Zamiast 40 tysięcy godzin, ekrany przeżyją ponad 100 tysięcy godzin. To sprawia, że można mówić już o ich długowieczności. Problemem wciąż jest cena, poziom jasności oraz płynność obrazu. Jest jeszcze kwestia zależności – w przypadku małych ekranów istnieje pewna konkurencja, ale niekwestionowanym liderem rynku jest Samsung. Natomiast na rynku telewizorów matryce dostarcza wyłącznie LG.Display.

Nad technologią micro-LED pracuje większość firm z branży technologicznej. Oficjalnie o mLED mówi Samsung, który chce połączyć to rozwiązanie z kwantową kropką. Niestety debiut technologii zapowiadany jest za 4-5 lat. To bardzo długo, zwłaszcza, że producent musi wcześniej odpowiedzieć na dominację technologii OLED na rynku telewizorów klasy premium. Teraz przecieki mówią o tym, że Apple ograniczyło swój dział badań i rozwoju nad technologią micro-LED znajdujący się na Tajwanie, a jednocześnie zaczęło szerszą współpracę z TMSC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) nad przygotowaniem produkcji takowych wyświetlaczy. Oznaczać to może, że z punktu koncepcyjnego technologia jest gotowa do wdrożenia, natomiast wyzwaniem jest stworzenie odpowiedniej metodologii produkcji. Apple nad micro-LED pracuje przynajmniej od 2014 roku, kiedy to przejęło firmę LuxVue.

Pewne jest, że w najbliższych latach czeka nas jeszcze wiele ciekawych osiągnięć w dziedzinie wyświetlaczy. Nie spodziewajmy się jednak jakiejś istnej rewolucji. Oczekujmy wyciśnięcia wszystkiego co się da z technologii LCD, udoskonaleń w ekranach OLED oraz pojawienia się ekranów micro-LED. Do tego dojdą odmiany przezroczyste, bardziej giętkie, a producenci projektorów też nie chcą dać o sobie zapomnieć.


Paweł Okopień

Pasjonat nowinek ułatwiających codzienne życie, obserwator szybko zmieniającego się rynku tech, nurek, maniak wysokiej rozdzielczości i telewizorów.

paweloko

Dodaj komentarz

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK