Cyfrowy Polsat szaleje przejmuje kanały ZPR i udziały w Netii
Końcówka roku dla świata mediów jest niezwykle ciekawa. Karuzela stanowisk, zmiany udziałowców. Z perspektywy biznesu to co wczoraj zrobił Solorz-Żak jest imponujące, a dla naszego rynku mediów i telekomunikacji może być zarówno ciekawe, jak i bardzo niebezpieczne. Cyfrowy Polsat chce przejąć pokaźny pakiet w Netii, natomiast od ZPR zakupił kanały telewizyjne.
Za 103 mln zł Polsat kupił wszystkie udziały w kanałach Eska TV, Polo TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV i VoX Music TV oraz mniejszościowe udziały w Nowa TV i Fokus TV. Tym samym grupa ZPR Media zostaje praktycznie bez telewizji, ale z silnymi stacjami radiowymi oraz wieloma tytułami prasowymi. Ma też w zanadrzu 103 miliony złotych, które może wykorzystać na przejęcia na przykład na rynku prasowym.
Po tych działaniach Cyfrowy Polsat ma bardzo bogate portfolio kanałów. W tym niemal całkowicie zdominował rynek telewizji naziemnej. Po tym przejęciu w eterze będzie, aż 8 kanałów Polsatu. Tyle samo ma TVP, a trzeci TVN ma już tylko trzy kanały. To zgarnięcie dużego kawałka tortu i właściwie możliwość dyktowania tego co się będzie działo na rynku tej „bezpłatnej” telewizji. Dzięki temu Polsat może skutecznie blokować atrakcyjność oferty naziemnej.
Jeszcze ciekawsze są plany Cyfrowego Polsatu związane z Netią. Spółka na początek chce przejąć 32% udziałów, a na tym się pewnie nie skończy. Plan jest jednak taki, aby pod szyldem Cyfrowego Polsatu oferować internet stacjonarny, a także telewizję IPTV. Prezes Tobiasz Solorz jasno stwierdził, że chodzi o wejście do obszarów wielkomiejskich, gdzie do tej pory dominowali operatorzy kablowi. To zagranie, które sprawia, że na rynku będziemy mieć dwóch pełnowartościowych multioperatorów – Orange oraz Cyfrowy Polsat/Plus. Cyfrowy Polsat chce także zaoferować nowe kompleksowe usługi dla biznesu co brzmi bardzo ciekawie, do tej pory firma kojarzyła się głównie z rynkiem konsumenckim.
Cyfrowy Polsat to największa prywatna polska firma i rodzina Solorzów robi wszystko by ją jeszcze powiększyć. Przejęcia nie są może tak imponujące wartościowo jak przejęcie Plusa, ale mogą za to sporo namieszać na rynku. Praktycznie dyktat na rynku kanałów telewizyjnych, rywalizacja z Orange na każdym froncie. Zobaczymy jakie będą efekty tych działań.
Komentarze: 1
Ostatnimi zakupami CP może zrobić sporo zamieszania na rynku. Już teraz Netia i jej oferta TV odbijało się czkawką wielu operatorom CATV ;) a zakładam że nowy właściciel będzie szedł w podobnym kierunku. Zakup kanałów od ZPR to jak dla mnie miejsce pod kanały tematyczne Polsatu które z czasem pojawią się na MUX’ach. Zapowiada się ciekawy 2018 rok ;)