Nieodległa wizja przyszłości od Samsunga zaprezentowana na targach CES 2018
Rynek technologiczny drastycznie się zmienia, osiąga pewną dojrzałość w produktach, które znamy obecnie. Doskonale było to widać na konferencji Samsunga. Koreański producent na targach elektroniki konsumenckiej snuł wizję przyszłości zamiast pokazywać nowe urządzenia. Najlepsze, że ta przyszłość dla wielu jest tuż za rogiem. Gorzej, że wielu długo jej jeszcze nie doświadczy.
Co roku Samsung podkreślał swoje cele, o podłączeniu do sieci swoich wszystkich urządzeń do 2020 roku przedstawiciele firmy mówili już w 2016 roku. Za każdym razem gwiazdami popołudnia były jednak konkretne produkty – nowe modele telewizorów, cały szereg sprzętów AGD, komputery. W tym roku owszem przedstawiono The Wall, nową wersję lodówki FamilyHub oraz biznesowy ekran interaktywny Flip. Był to jednak wyłącznie dodatek do kluczowej strony konferencji.
W wizji Samsunga wszystkie urządzenia są ze sobą skomunikowane. Z poziomu lodówki włączymy telewizor, a na telewizorze sprawdzimy jej zawartość. Z telewizora oświetlimy drogę do lodówki, a dzięki lodówce zaciągniemy rolety w salonie przed filmowym seansem. Nasze domowe sprzęty, będą połączone z naszym inteligentnym domem, a to wszystko połączy się także z samochodami. Nie jest to wizja absurdalna, futurystyczna, nie możliwa do realizacji. Część opcji już dziś jest na rynku, reszta pojawi się lada moment. Dzięki otwartej platformie IoT produkty Samsunga będą współpracować z licznymi urządzeniami firm trzecich. Koreańczycy zdecydowanie szerzej otwierają się na partnerów niż Apple. Samsung nie dyskryminuje użytkowników Apple, wszystkim będzie można zarządzać również z aplikacji na iOS. Jednocześnie Samsung kończy z kilkoma różnymi aplikacjami do poszczególnych smart urządzeń. Teraz zarówno telewizorem Samsunga, jak i lodówką sterować będziemy z jednej aplikacji, w której też skonfigurujemy rozwiązania z naszego inteligentnego domu. Dzięki temu też proces konfiguracji urządzeń ma być dużo prostszy. Przy konfiguracji telewizora z poziomu smartfona – telewizor nie tylko pobierze hasło do WiFi, ale też zaloguje się do konta Samsunga oraz kont w pozostałych usługach jak Spotify, czy Netflix.
Samsung sobie stawia ambitny plan. Firma chce być liderem i napędzać innowacje w naszych domach integrując się z mniejszymi firmami. Wyzwaniem będzie jednak kompatybilność tych urządzeń. Szczególnie ważną kwestią będzie pogodzenie Apple HomeKit z Samsung SmartThings. Na razie tylko niektóre urządzenia współgrają z oboma standardami na przykład Philips Hue.
Koreański producent jest też kolejną firmą stawiającą na asystentów głosowych. Bixby będzie wszędzie – w telewizorze, lodówce, w samochodzie. Tutaj problemem jest jak zwykle dostępność rozwiązania w naszym rodzimym języku. Po konferencji miałem okazję jednak porozmawiać z Nathanem Sheffieldem odpowiadającym w Europie głównie za Marketing i sprzedaż produktów RTV Samsunga. Zapowiedział on, że Bixby ma pojawić się na Starym Kontynencie do 2019 rok. To nie oznacza jednoznacznego debiutu polskiej wersji językowej, ale firma ma związane z asystentem globalne plany. Biorąc pod uwagę popularność rozwiązań Samsunga w Polsce oraz potężny dział R&D w naszym kraju szanse na pojawienie się Bixby po Polsku jeszcze w tej dekadzie są spore. Na razie jesteśmy przez twórców wszystkich asystentów głosowych wykluczani z tej rewolucji.
Dużo w ostatnich latach mówiło się o autonomicznym samochodzie od Apple. Koreański rywal jest już na tym rynku oficjalnie. To zasługa nabycia jeszcze w 2016 roku firmy Harman. Na CES 2018 zaprezentowano platformę DRVLINE jest to otwarta modułowa i skalowalna platforma pozwalająca producentom samochodów na tworzenie pojazdów autonomicznych. Platforma zawiera system kamer przednich ADAS stworzony przez Samsunga i HARMANA, szereg innych czujników, systemów łączności oraz oprogramowanie. To rozwiązania dla autonomicznej jazdy poziomu 3,4 i 5. W ten sposób rozwiązania Samsunga pojawią się w samochodach wielu marek. Na początek firma podpisała umowę z jednym z europejskich producentów. Na razie nie zdradziła oficjalnie o którym z graczy jest mowa.
Przyjechałem na CES 2018 zobaczyć nowe telewizory, otrzymałem wizję Samsunga jako lidera technologicznych zmian w najbliższych latach. Firma ma podstawy do tego, by rzeczywiście nim być. Intensywnie pracuje nad rozwiązaniami 5G, większość produktów z oferty już dziś ma podłączenie do sieci, działa globalnie i w wielu sektorach. Wszystkie te atuty są wykorzystywane. Sukces zależeć będzie jednak także od partnerów oraz tego na ile w przyszłości dojdzie do porozumienia ponad podziałami. Jeśli technologie mają uczynić nasze życie jeszcze łatwiejszym, to nie możemy martwić się o kompatybilność. Obecnie, często na etapie wyboru pierwszego smart sprzętu musimy określić się co do ekosystemu.
Ekspansja inteligentnych sprzętów dzieje się tu i teraz. Warto o tym pamiętać, technologie zmieniają nasze życie właśnie dziś. Ci, którzy chcą lada dzień będą mogli także w Polsce korzystać z lodówki z gigantycznym ekranem, którą będziemy sterować całym domem. Jednocześnie pojedyncze produkty coraz mniej się liczą, dla użytkownika kluczowe będzie doświadczenie czerpane z użytkowania całego ekosystemu. Telewizor, pralka, lodówka, smartfon, samochód, czajnik to wszystko zaczynają być naczynia połączone.