Telewizory Sony wreszcie z aktualizacją dodającą Dolby Vision
Na tą aktualizacje niektórzy czekali od stycznia 2017 roku. Wtedy ogłoszono, że Sony ZD9 zaprezentowany latem 2016 otrzyma wsparcie dla technologii Dolby Vision. Wreszcie aktualizacja ujrzała światło dzienne w Europie. Tym samym telewizory Sony ZD9, XE94, XE93 oraz OLED A1 otrzymają wsparcie dla Dolby Vision – co szczególnie ucieszy posiadaczy Apple TV 4K.
Do tej pory na europejskim rynku wsparciem dla Dolby Vision mogły się pochwalić jedynie telewizory LG OLED z 2017 roku oraz telewizory SuperUHD również od LG. Teraz do tego grona dołączają cztery modele Sony z lat ubiegłych – telewizory Sony ZD9, XE94, XE93 oraz OLED A1. Ponadto Dolby Vision zagości w tegorocznych modelach XF90 i AF8.
To doskonała wiadomość dla wszystkich nabywców tych modeli, szczególnie korzystających z Apple TV 4K. Tam w iTunes Movies Store znajdziemy bogatą kolekcję filmów z Dolby Vision, ponadto wybrane treści w DV dostępne są w serwisie Netflix oraz na płytach UHD Blu-ray1. Jednocześnie Sony należy się krytyka za tak późną implementacje Dolby Vision. Mija rok od kiedy zeszłoroczne modele trafiły na sklepowe półki, a Dolby Vision miał być jednym z atutów tych modeli, promowanym od samego początku. Równie długo trwają aktualizacje systemu Android TV, nie wspominając o braku jasnej deklaracji co do wsparcia dla wersji 8.0 systemu.
Dolby Vision, HDR10, HDR10+ – wojna trwa
Pojawienie się wsparcia dla Dolby Vision w innych telewizorach, niż LG to ważny moment dla przyszłości tego formatu. Baza telewizorów z Dolby Vision jest jednak dość skromna. Do LG i Sony w Europie ma dołączyć jeszcze Vestel. Turecki producent ma implementować Dolby Vision we wszystkich swoich telewizorach 4K. Problem w tym, że nie jest jasna sytuacja marki Toshiba na rynku europejskim, którą Vestel licencjonuje, a innych wartych uwagi telewizorów Vestel w sprzedaży aktualnie nie ma.
Tymczasem mocno w siłę urósł obóz konkurencyjny HDR10+ obsługiwany ma być przez wszystkie tegoroczne telewizory Samsunga, Panasonica oraz Philipsa. To znacząca różnica, gdyż w przypadku Sony i LG mowa jedynie o topowych modelach. Dodatkowo HDR10+ ma również pojawić się na płytach UHD Blu-ray. Na razie dostępny jest na Amazon Video Prime.
Wojna formatów trwa i na razie kluczowym standardem pozostaje podstawowy HDR10. Różni się on od Dolby Vision i HDR10+ brakiem dynamicznych metadanych. W przypadku filmów z HDR10 telewizor dostaje jednorazową informację o szczegółach obrazu na cały film, natomiast w Dolby Vision i HDR10+ informacje dostarczane są dla każdej klatki, tak jakby każda klatka była niezależnym plikiem RAW. Różnice na chwile obecną nie są znaczące, sam efekt HDR na telewizorze o odpowiedniej jasności to znacząca poprawa jakości obrazu. To wojna formatów, która praktycznie nie dotyczy użytkowników, ale jednocześnie ich decyzje zakupowe mogą przechylać szale na jedną, bądź drugą stronę.
- Niestety nie w Polsce. ↩
Komentarze: 7
Pawle czy widzisz różnicę w HDR10 a Dolby Vision? Bo ja na moim Sony Xe9005 sprawdzałem w natywnej aplikacji telewizora (HDR10) i na Apple TV 4k (Dolby Vision, ustawienia ATV 4K HDR chroma 4:2:2) i przykładowo w Altered Carbon nie zauważyłem znaczącej różnicy.
Skoro nie widać różnicy to niech wygra darmowe rozwiązanie.
Xe9005 jak ten model nie obsługuje DV
Obsługuje po HDMI, bo jeśli nie to dlaczego mi pokazuje ikone Dolby Vision na Netflix i na filmach kupionych w iTunes?
Nie, nie obsługuje i obsługiwać nie będzie. Tylko XE93/94, ZD9 i A1 obsługują po aktualizacji wiosennej. Widzisz DolbyVision, bo ATV to obsługuje, ale później przetwarza to na zwykły HDR10 dla Twojego telewizora.
Przecież OLEDy wspierają DV od 2016, a nie 2017r. Pawle.
Kiedy aktualizacja bedzie w Polsce.Mam ZD 9 i na dziś tj 03 04 2018 jej jeszcze nie ma?