Rusza program naprawy klawiatur w komputerach MacBook i MacBook Pro
Dość niespodziewanie, ale oczekiwanie Apple uruchamia program serwisowy dla klawiatur z mechanizmem motylkowym znajdującym się w MacBookach i MacBookach Pro. Dzięki temu za darmo nawet po okresie gwarancyjnym mechanizm będzie naprawiany, można się też starać o zwrot kosztów już dokonanej naprawy.
Stosowane w MacBookach klawiatury mają swoich fanów i swoich przeciwników, dla wielu przede wszystkim stały się zmorą. Ich konstrukcja sprawia, że często poszczególne przyciski się blokowały, a wyczyszczenie klawiatury i jej odblokowanie praktycznie było niemożliwe. Natomiast naprawa na własną rękę wiązała się z wymianą obudowy, a nawet akumulatorów co sprawiało, że jej koszty były ogromne. Teraz Apple rusza z programem naprawczym.
Jakie objawy ma MacBook, który kwalifikuje się do naprawy?
To komputery, w których litery lub znaki powtarzają się bez powodu, to także klawiatury, gdzie znaki po prostu się nie pojawiają, gdy je wciskamy lub też, gdy klawisze są wciśnięte permanentnie lub nie odpowiadają.
Które komputery MacBook obejmuje program serwisowy klawiatur?
- MacBook (Retina, 12-inch, Early 2015)
- MacBook (Retina, 12-inch, Early 2016)
- MacBook (Retina, 12-inch, 2017)
- MacBook Pro (13-inch, 2016, Z dwoma portami Thunderbolt 3)
- MacBook Pro (13-inch, 2017, Z dwoma portami Thunderbolt 3)
- MacBook Pro (13-inch, 2016, Z czterama portami Thunderbolt 3)
- MacBook Pro (13-inch, 2017, Z czterama portami Thunderbolt 3)
- MacBook Pro (15-inch, 2016)
- MacBook Pro (15-inch, 2017)
Jak i do kiedy skorzystać z programu?
Program obowiązuje we wszystkich autoryzowanych serwisach Apple. To jak będzie wyglądać naprawa zależy od sytuacji i indywidualnej oceny. Podobnie jak w przypadku innych akcji naprawczych musimy liczyć się z tym, że jeśli nasz MacBook ma inne uszkodzenia to nie zostaną one naprawione, lub zostaną usunięte za dodatkową opłatą. Łącznie z tym, że serwis może nie wyrazić zgody na naprawę klawiatury bez usunięcia innych usterek wcześniej. Będzie to rozwiązywane indywidualnie. Oczywiście przed zaniesieniem komputera do serwisu powinniśmy przygotować kopię zapasową naszych danych.
Program obowiązuje przez cztery lata od pierwszego zakupu komputera, czyli MacBook Pro zakupiony tuż po premierze jesienią 2016 roku, będzie podlegał akcji serwisowej do jesieni 2020 roku.
Co ważne osoby, które już wykonały naprawę na własną rękę mogą skontaktować się z Apple w sprawie uzyskania zwrotu kosztów naprawy. Niezbędne będzie odpowiednie udokumentowanie tego zdarzenia.
Nie pierwsza i nie ostatnia akcja serwisowa Apple
To kolejna już akcja serwisowa Apple. Parę miesięcy temu ruszyła odpłatna, ale tańsza niż dotychczas wymiana akumulatorów w iPhone’ach. Wcześniej Apple wymieniał m.in. aparaty w iPhone’ach 6 Plus, pękające obudowy w plastikowych MacBookach czy ładowarki. To globalne programy serwisowe, które obejmują okres po gwarancji urządzenia. Podobnie działa to na przykład w przypadku producentów samochodowych. Nie jest to z pewnością też ostatnia taka sytuacja w historii firmy. Urządzenia Apple jak każdy sprzęt masowej produkcji mogą się psuć, może też dojść do błędów technicznych na etapie produkcji, czy nawet samej konstrukcji.
Komentarze: 2
ta klawiatura jest fantastyczna choc przechodzi choroby okresu dzieciecego
niestety u mnie tez nawala klawisz “n” wiec trzeba bedzie skorzystac
dobrze, ze mamy 4 lata na to
Mi nie dziala Enter jak naciskam jego dola czesc i klawisz S… Jak bedzie wiadomo kiedy co i jak prosze imagazine o aktualizacje wpisu.